Na zahtjev DORH-a: Sabor skinuo imunitet Borisu Miloševiću!

Autor:

07.12.2021., Zagreb - Antifasisticka liga Republike Hrvatske organizirala je komemoraciju u povodu 30 godina od ubojstva Aleksandre, Marije i Mihajla Zeca. Komemoracija se odrzala kod Adolfovca na Sljemenu, lokalitetu gdje su u noci sa 7. na 8. prosinca 1991. ubijene djevojcica Aleksandra i njezina majka Marija Zec. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

Hrvatski sabor skinuo je u petak imunitet SDSS-ovom zastupniku Borisu Miloševiću na prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva, a na zahtjev Državnog odvjetništva zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti.

Odluka o skidanju imunitete donesena je jednoglasno, a glasovanju je prethodio istup Mostove zastupnice Marije Selak Rasudić koja je upitala je li Sabor “garaža za islužene političare”.

Kazala je da je Miloševiću već presudila Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem kada ga je odlučila “katapultirati” iz Vlade u Sabor jer očito ne zadovoljava moralne i političke kriterije za Vladu.

“Šalje se poruka da oni koji nisu dovoljno dobri za Vlada jer su pod sumnjom na korupciju su dovoljno dobri za Hrvatski sabor”, ustvrdila je Selak Rasudić.

Branko Bačić (HDZ) njezin istup ocijenio je neprimjerenim i nekorektnim. “Na Miloševiću kao osobi je da sam izabere način kako će dokazivati svoju nevinost, mi kolege u Saboru ne bi trebali prosuđivati niti utjecati na rad pravosuđa te nekoga unaprijed proglašavati krivim” , rekao je Bačić.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković dodao je da Milošević ima svoj mandat i da s njim može raditi što hoće. “Niste Vi ti koji će određivati što će netko od zastupnika činiti”, poručio je Jandroković zastupnici Mosta te podsjetio na neke ranije slučajeve kada se ljude unaprijed osuđivalo a na kraju su bili proglašeni nevinima.

Podsjetimo, Državno odvjetništvo je protiv Miloševića u ožujku pokrenulo istragu zbog poticanja na korupciju, odnosno nezakonitu dodjelu državnih poticaja, u slučaju pokrenutom nakon uhićenja ministra Darka Horvata.

Miloševićev odvjetnik Anto Nobilo ranije je isticao da se Milošević ne smatra krivim te da nije ušao u kaznenopravnu zonu jer se zalagao za svoje birače koji su ga izabrali.

Horvata, koji je jedini u ovom slučaju bio 10 dana u istražnom zatvoru, Uskok sumnjiči da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, zajedno s pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje četvero suosumnjičenih nezakonito dodijelio 2,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava gospodarskim subjektima za koje je bio i osobno zainteresiran.

Uz Horvata, Mandac i Miloševića u tom su kraku slučaja osumnjičeni i bivši ministar Tomislav Tolušić, državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja Velimir Žunac te ravnateljica uprave za potpomognuta područja Katica Mišković.

Iz tog je slučaja proizašla i istraga protiv ministra Josipa Aladrovića kojega Uskok tereti za pogodovanje prilikom dva zapošljavanja 2018. i 2019. dok je bio ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).

Proširenjem istrage je uz Aladrovića osumnjičen i Damir Juzbašić, gradonačelnik Županje i bivši HDZ-ovac, sada nezavisni kandidat kojeg je podržao Domovinski pokret. I on je u ponedjeljak, s Aladrovićem, Tolušićem i Žunac, ispitan u Uskoku.

Nakon pokretanja istraga Aladrović i Milošević su neko vrijeme ostali na ministarskim dužnostima što je bio prvi slučaj da su pod istragom dvojica vladinih članova, a razriješeni su krajem travnja.

Horvat je, kako se neslužbeno doznaje, uhićen nakon što je njegova bivša pomoćnica Mandac, ranije osumnjičena u drugom slučaju, na Uskoku posvjedočila da su se sporni poticaji dodjeljivani “po babi i stričevima”.

Kazala je navodno i da su ih stručne službe upozorile da je dodjela novca mimo kriterija protivna zakonu. Horvat, međutim, tvrdi da je samo potpisivao dokumente koje mu je donosila Mandac.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.