Na paintball u Međimurje stižu čak i iz Egipta, a Skandinavci dolaze na ljetovanje i aktivni odmor

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO i Accredo Centar

Čuveni restoran Mala hiža gdje će vas oduševiti pršut od pačjih prsa i specijaliteti s vrganjima i bućama, sportski hotel, adrenalinski park, vinarija u kojoj rade vrsni pušipel i vidikovac s orguljama na vjetar s kojeg se vidi pet zemalja, samo su neke od lokacija zbog kojih u Međimurje dolazi sve više gostiju sa svih kontinenata

Neovisno o tome jeste li sladokusac ili pak rekreativac ili profesionalni sportaš, Međimurje nudi mogućnosti izbora na svakom koraku. Veliki broj terena za aktivni odmor u lijepoj i očuvanoj prirodi, kao i objekti koji nude čitavu lepezu sadržaja u svojim vrhunsko opremljenim igraonicama, sportskim dvoranima i wellness centrima, učinili su da Međimurje bude prepoznato kao destinacija koju za team building biraju poznate svjetske tvrtke te na pripreme dolaze olimpijci, reprezentacije i sportski klubovi iz Hrvatske, ali i iz europskih zemalja.

Jedinstvenu ponudu sportskih sadržaja nudi obiteljski hotel Panorama u Prelogu, smješten uz najveće umjetno jezero u Hrvatskoj, akumulacijsko jezero Dubrava. Hotel Panorama raspolaže s 50 soba, a jedinstven je u Hrvatskoj po tome što ima veliku multifunkcionalnu sportsku dvoranu. U sklopu hotela su i nogometni teren s umjetnom travom, dva terena za tenis koja se preko zime prekrivaju balonom, teren za odbojku na pijesku, wellness centar i suvremeno opremljena teretana. Hotel nudi i bogatu gastronomsku ponudu, uglavnom oslonjenu na tradicionalnu međimursku kuhinju i namirnice koje plivaju i rastu u neposrednoj blizini.

Mala hiža, restoran višestruko prepoznat od svjetski relevantnih gastronomskih vodiča Michelina i Gault & Millaua, nalazi se u Mačkovcu. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

“Mi smo sportski hotel i kod nas redovito, tri do četiri puta godišnje, na pripreme dolazi hrvatska ženska rukometna reprezentacija, a ove godine nam je na pripremama bila i ženska nogometna reprezentacija. Imamo vrlo dobru suradnju s Hrvatskim rukometnim savezom i Hrvatskim nogometnim savezom jer su oni prepoznali prednost hotela koji u svom sklopu ima dvoranu i sve uvjete za boravak i trening profesionalnih sportaša. Već desetu godinu zaredom na pripreme nam dolazi i rukometni klub Graz iz Austrije, a za dva tjedna dolaze nam i kadetkinje francuske rukometne reprezentacije. U zimskim mjesecima sportaši uopće ne moraju izlaziti iz hotela jer im nudimo sve sadržaje koji su im potrebni. Naravno, otvoreni smo i za sve druge goste i rado ih primamo”, istaknula je za Gastro&Wine direktorica hotela Panorama Dragica Domjanić.

U Prelogu je prije nekoliko godina održano svjetsko prvenstvo u sportskom ribolovu na kojem je sudjelovalo preko 50 reprezentacija iz cijeloga svijeta, čak i iz daleke Australije. Na jezeru Dubrava je i Marina Prelog, a osim što je bogato ribom, jezero je pogodno i za vodene sportove. Na njemu je trenirao i olimpijac Damir Martin te je boravio u Panorami. No, nažalost, svi koji posjećuju tu međimurski riznicu jedinstvene ljepote većinom su vezani uz sport i dolaze ciljano. “Nitko ne očekuje da će u jednom Prelogu naići na ovakvo nešto, oazu mira za savršen odmor. Žao mi je što smo jako blizu Zagreba, a još nismo interesantni Zagrepčanima. Voljela bih da oni dođu ciljano, da uživaju u svježoj međimurskoj pastrvi i šaranu iz našeg jezera, u jelima pripremljenim od namirnica koje rastu u našem okruženju, u pogledu na jezero, udaljeno samo 10 metara od hotela. Rado ćemo ih ponuditi međimurskom juhom, juhom i čipsom od pastrve, šaranom u kukuruznom brašnu ili međimurskom gibanicom”, poručila je Dragica Domjanić.

Vlasnik i glavni chef Male hiže je Branimir Tomašić koji restoran vodi s obitelji, a dolaze im gosti iz cijeloga svijeta. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Accredo Centar u Zasadbregu, drugim nazivom „tvornica dobrih emocija“, nudi tijekom cijele godine bogatu paletu zabavnog, sportskog, animacijskog, ali i adrenalinskog sadržaja. Princip rada ovog centra je rad s grupama te organiziraju različite evente i programe poput školskih izleta, obiteljskih druženja, rođendana, momačkih i djevojačkih večeri, domjenaka ili promocija. No core biznis Accredo Centra su team building grupe i organizacija team buildinga, a s takvim programom poslovnog druženja počeo je prvi u Hrvatskoj. Grupe dolaze iz cijeloga svijeta pa su tako gosti Accreda bili nogometni klub Everton iz Liverpoola i tvrtka Samsung Egipat, koja u Zasadbreg dolazi već tri godine. Centar se prostire na tri hektara te je prilagođen druženju na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Kapacitet zatvorenog prostora je 40 osoba, dok je kapacitet otvorenog prostora 130 osoba. Adrenalinski park, paintball poligoni, zip line, umjetna stijena, streličarstvo i quad vožnje po stazi od 230 kilometara samo su dio ponude Accredo Centra.

“Radimo cijele godine jer se programi koje nudimo mogu konzumirati i ljeti i zimi, no špica nam je u proljeće i jesen. Nalazimo se na kraju sela i kad gosti otvore naša vrata, obavezno budu iznenađeni uređenjem tog prostora. Tu je sve na prirodnoj bazi. Prevladavaju drvo, kamen, stara cigla i jako puno zelenila. Taj je ambijent privlačan gostima, posebno onima iz egzotičnih zemalja. Ljeti imamo jako puno gostiju iz Skandinavije, oni bježe od gužve i vreve i fasciniraju ih ova mirnoća i netaknuta priroda, što je njima ideal odmora i opuštanja. Posebno Skandinavci vole aktivni odmor, sadržaje aktivnog tipa gdje je čovjek ‘u movingu’, gdje se kreće, gdje mu proradi adrenalin i doživi uzbuđenje”, rekao je za Gastro&Wine Vanja Tarandek, osnivač i vlasnik Accredo Centra.

Obiteljska Vinarija Cmrečnjak iz Svetog Urbana na tržište stavlja 18 vrhunskih vina, a vlasnik Marko Cmrečnjak kaže da vrhunski sauvignon uspijeva samo u Francuskoj, na Novom Zelandu i u Međimurju. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

 Cijela je ova priča krenula od paintballa, igre koju je 1997. upravo Tarandek prvi počeo organizirati u Hrvatskoj. “Paintball je zapravo bio moj hobi koji sam kasnije pretvorio u posao. Bio je prva aktivnost koju smo nudili kao uslugu, gdje su ljudi dolazili, iznajmljivali opremu i igrali. S vremenom sam shvatio da je potrebno proširiti uslugu kako bismo bili održivi. I tako je nastao ovaj miks, kombinacija različitih sadržaja, a što se može rijetko naći na prostoru u krugu od najmanje 500 kilometara. Ovo što mi radimo je stvarno jedinstveno, osmisli smo vlastiti brend i po tome nas klijenti prepoznaju. Zato imamo goste iz cijeloga svijeta, a godišnje kroz Centar prođe 15 tisuća ljudi”, kazao je Tarandek. Restoran višestruko prepoznat od svjetski relevantnih gastronomskih vodiča Michelina i Gault & Millaua nalazi se u Mačkovcu i zove se Mala hiža. Dobri duh Male hiže je vlasnik i glavni chef Branimir Tomašić. Chef Tomašić je koncept kuhinje tog poznatog hrvatskog restorana osmislio uz pomoći obitelji, a njegova kulinarska filozofija temelji se na vlastitoj interpretaciji tradicionalnih međimurskih recepata i sve to, naravno, s lokalnim svježim sezonskim namirnicama. Mnoge od njih, sezonsko povrće i začinsko bilje, rastu upravo u njegovu vrtu, odmah pored restorana. Priroda mu je glavna inspiracija; uz vrganje, lisičke i ostale gljive, u njegovim jelima naći ćete mladu koprivu, maslačak, bazgu, šparoge, ali i trešnje i ostalo sezonsko voće. U jedno od hladnih predjela umigoljila je salata od hobotnice, mladog graška, boba, trešanja, jagoda, mladog luka i češnjaka te čili papričica, kopra i bosiljka, a sve je začinjeno maslinovim uljem. Ništa manje izazovna nije ni kruheta s namazom od medvjeđeg luka i mladih sireva, mariniranom tikvicom, pršutom od pačjih prsa, rikolom i ukiseljenim krastavcima, a začinjena bućinim uljem i košticama.

Rudi Grula, direktor TZ-a Međimurske županije, na 1,2 milijuna eura vrijednom vidikovcu na Mađerkinom bregu u Općini Štrigova, koji je sufinanciran sredstvima EU-a, a bit će svečano otvoren 22. srpnja. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

“Meni mijenjam svaka dva mjeseca zbog sezonalnosti voća i povrća. Vrhunski kuhar mora imati mogućnost percepcije, vizualizacije, mašte i mora imati tehničko znanje. Ako znaš, ako si daš truda i ako dobro uklopiš svježe sezonske namirnice, kao u ovom slučaju s hobotnicom, onda nije teško osmisliti kreativno jelo. Ja se igram s namirnicama, povrće i voće kombiniram u jedno jelo, ali ne radim to po svaku cijenu. Jedno s drugim mora biti kompatibilno, mora pasati skupa. To ne može svatko i ti moraš znati što radiš”, kazao je za Gastro&Wine chef Tomašić.

Mala hiža već godinama privlači brojne goste iz svih krajeva Hrvatske i svijeta, o čemu svjedoči nekoliko tomova Knjige utisaka, sugestija i primjedbi. Time je chef Tomašić dokazao da se i daleko od velikih gradova može stvoriti poželjna gastronomska destinacija, čemu svjedoče i glavna jela, kao i deserti. Pa tako na njegovom meniju možete naći glazirani pačji batak i zabatak, polako pečene u pećnici i obogaćene kašetom sa šparogama, mladim kozjim sirom i koprom te savijačom od šparoga i krumpirom. Lungić na međimurski punjen je pečenim vrganjima, svježim sirom i parmezanom te je paniran i pohan u bućinim sjemenkama i krušnim mrvicama, a poslužen je uz prilog od umaka od vrganja, pečenog mladog krumpira i valjušaka punjenih sirom i špinatom. A što reći o desertu? Svježim malinama zapečenima u čokoladnoj torti i serviranima sa sladoledom od buće.

Vanja Tarandek, osnivač i vlasnik Accredo Centra u Zasadbregu, ‘tvornice dobrih emocija’ koja nudi zabavne, sportske, animacijske i adrenalinske sadržaje tijekom cijele godine. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO i Accredo Centar

“Najvažniji su nam gosti koji se vraćaju, a vraćaju se zbog dobre hrane, ali i dobre atmosfere, pa se posebno na ugođaju ne smije šparati. Ne smije se gledati na zaradu, nego kako zadovoljiti gosta. Iz naše Knjige utisaka vidi se da nam dolaze gosti sa svih kontinenata, a neke impresije pisane su arapskim i kineskim pismom”, dodao je chef Tomašić.

Obiteljska Vinarija Cmrečnjak iz Svetog Urbana moderna je i raspolaže suvremenom tehnologijom za obradu grožđa i vina zahvaljujući kojoj na tržište stavlja 18 vrsta vrhunskih vina. Prvu butelju s vlastitim etiketom proizveli su 1992. godine, a danas ta vinarija ponosno može pokazati mnoštvo nagrada i medalja, od bronce preko srebra i zlata do šampionskih titula. Vinarija Cmrečnjak godišnje proizvede oko 200 tisuća litara vina u podrumu koji se proteže na 1000 kvadrata. U sklopu vinarije je i vinoteka gdje možete kušati sva njihova vina i suhomesnate delicije, sireve i sokove s domaćih OPG-ova.

‘Vidikovac na Međimurskoj vinskoj cesti s kojeg se vide Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska i mali dio Slovačke, imat će i orgulje na vjetar’

“Danas raspolažemo s 30 hektara vrhunskih vinogradskih terena. Dio naših vinograda nalazi se na Mađerkinom bregu, najkvalitetnijem vinogradarskom položaju u Međimurju, ali i šire. Iako imamo 18 etiketa vina, u zadnje vrijeme više se baziramo na pušipelu i sauvignonu te najviše sadimo upravo te sorte. Istraživanja su pokazala da vrhunski sauvignon uspijeva samo na tri mjesta u svijetu – u Francuskoj, na Novom Zelandu i u Međimurju. S druge strane, pušipel je postao sinonim za kvalitetu i prepoznatljivost te je vodeća sorta međimurskog vinogorja. To je sorta koja kasno dozrijeva, ali je poznata po obilatom rodu. Od pušipela radimo pet vrsti vina – pjenušac Polaris, Pušipel Prestige, Pušipel Classic, Pušipel Mađerka i Pušipel Xtreme, što je orange vino. Od crnih vina imamo Merlot Mađerka i Pinot crni. Od ostalih vina trenutno imamo Silvanac zeleni, Muškat žuti, naravno Sauvignon, Pinot sivi, Rizling rajnski, Graševina izborna berba i Graševina ledeno vino. Mi smo najveća privatna obiteljska vinarija u Međimurju, a i jedna smo od prvih privatnih vinarija koje su otvorene na ovom području”, kazao je za Gastro& Wine vlasnik Vinarije Marko Cmrečnjak.

Hotel Panorama u Prelogu, čija je direktorica Dragica Domjanić, jedinstven je po tome što ima veliku multifunkcionalnu sportsku dvoranu i brojne sportske sadržaje pa im dolaze domaće i strane reprezentacije. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Završena je i gradnja Vidikovca na Mađerkinom bregu te će biti otvoren 22. srpnja, na Dan Općine Štrigova. Investitor tog projekta bila je Općina Štrigova, a cijela investicija koštala je 1,2 milijuna eura. Taj je projekt s 85 posto sufinanciran nepovratnim europskim sredstvima.

“Sam Vidikovac je jedna od zaista prekrasnih turističkih atrakcija na Međimurskoj vinskoj cesti, a u narednom razdoblju bit će opremljen i orguljama koje će svirati na vjetar, što će ga učiniti još atraktivnijim. Vidikovac je visok 20 metara i s njega se može vidjeti dobar dio Hrvatske, Slovenija, Austrija, Mađarska, pa čak i mali dio Slovačke”, rekao je direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula.

Tekst je nastao u suradnji s Međimurskom županijom

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.