Muslimani diljem Francuske javno se odriču džihadizma

Autor:

epa05318378 A French military task force GIGN secures the convoy transporting Paris attacks suspect Salah Abdeslam (unseen) arrives at the Palais de Justice at the 36, Quai des Orfevres where he is to appear before the French prosecutors in charge of the affair, in Paris, France, 20 May 2016. Salah Abdeslam was handed over by Belgium to French authorities to face prosecution in relation to the Paris terror attacks on 13 November 2015.  EPA/ETIENNE LAURENT

Pet dana nakon ubojstva katoličkog svećenika koje je potreslo Francusku, brojni muslimani su u nedjelju dolaskom u crkve na misu i u novinskim kolumnama izrazili protivljenje džihadističkom pokretu.

Tako ih je u katedrali u Rouenu bilo više od stotinu, zajedno s oko 2000 katoličkih vjernika koji su došli na zadušnicu za velečasnog Jacquesa Hamela, 85-godišnjeg svećenika kojeg su u utorak u crkvi Saint-Etienne-du-Rouvray zaklala dvojica devetnaestogodišnjaka, za što je odgovornost preuzela organizacija Islamska država (IS).

“Ljubimo svakog, ne mrzimo nikoga”, moglo se pročitati na transparentu koji je u crkvi izvjesila muslimanska organizacija.

Dolazak muslimana je “hrabar čin” i “poruka mira”, istaknuo je nadbiskup Rouena, mons. Dominique Lebrun. “Ovime pokazujete da ne prihvaćate ubijanje i nasilje u Božje ime. Kao što smo čuli iz vaših usta, a znamo da govorite iskreno, to nije islam”, rekao je.

Za ubijenog svećenika Hamela u lokalnoj zajednici se zna da je pomagao muslimane te da je ustupio zemljište za gradnju džamije i njegovao bliske odnose s tamošnjim imamom.

U Bordeauxu je imam džamije Tareq Oubrou posjetio crkvu Notre-Dame u pratnji izaslanstva s desetak vjernika.

U Nici, gdje je 14. srpnja IS izveo napad u kojemu su 84 osobe poginule, a 435 je ozlijeđeno, među njima i brojni muslimani, crkvu Saint-Pierre-de-l’Ariane posjetio je imam Otman Aissaoui i skupina vjernika. “Zajedništvo je odgovor na ove užasne i barbarske čine”, istaknuo je islamski čelnik.

Svi su odgovorili na prvi takav poziv Francuskog islamskog vijeća koji je upućen i u Italiji, gdje su, od Milana do Palerma na Siciliji, manja izaslanstva imama, čelnika i vjernika, dolazila u crkve.

Ovom inicijativom praktični muslimanski vjernici pokazuju da prekidaju s dosadašnjom praksom da nerado istupaju u javnosti, što im je zamjereno nakon napada na satirički tjednik Charlie Hebdo 2015.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)