Moskva dugoročno baš i nema šanse protiv Ukrajine? Stručnjak: “Matematika je jasna”

Autor:

epa09793942 Police on patrol in Red Square in Moscow, Russia, 01 March 2022. Russian troops entered Ukraine on 24 February prompting the country's president to declare martial law and triggering a series of severe economic sanctions imposed by Western countries on Russia. Starting from 28 February, the Central Bank of Russia decided to increase the key rate to 20 percent per annum, in an attempt to ensure financial and price stability.  EPA/YURI KOCHETKOV

EPA/YURI KOCHETKOV

Otpor Ukrajine ruskoj invaziji i snaga koju su pokazali njeni branitelji iznenadio je mnoge, no jedan američki stručnjak upozorava da slični povijesni presedani pokazuju da Moskva dugoročno baš i nema šanse ako ne uspije brzo pokoriti Ukrajinu.

„Ruska vojska je preopterećena i u nesigurnom položaju ako to postane dugotrajan rat“, pojasnio je Seth Jones, potpredsjednik Centra za strateške i međunarodne studije, think tanka sa sjedištem u Washingtonu, prenosi CNN.

Svoj stav temelji na – matematici.

„Pretpostavljajući da je u Ukrajini 150 tisuća ruskih vojnika, a zemlja ima 44 milijuna stanovnika, to je omjer snaga 3,4 Rusa na 1000 Ukrajinca. Ne možete držati teritorij s takvim brojčanim omjerom“, smatra Jones.

Usporedio je ovaj rat s nekim prijašnjima. Primjerice, savezničke snage su 1945. imale u Njemačkoj 89,3 vojnika na tisuću stanovnika, NATO u BiH 1995. 17,5 vojnika na tisuću stanovnika, snage NATO-a na Kosovu 2000. godine 19,3 vojnika na tisuću stanovnika…

Pišući u pregledu think tanka RAND Corp. iz 2003., analitičar i matematičar James Quinlivan rekao je da je referentni omjer snaga za uspješnu okupaciju oko 20 naprama 1000.

Omjer američkih i koalicijskih snaga u Afganistanu 2002. i Iraku 2003. bio je samo 0,5 prema 1000 odnosno 6,1 naprama 1000, prema statistikama koje citira Quinlivan.

„Zapravo, broj ruskih vojnika u Ukrajini nije čak dovoljan da dugo zadrži bilo koji veći grad“, tvrdi Jones.

A kada se Rusi suoče s gerilski ratom u slučaju pada ukrajinske vlade, izgledi ni tada, smatra, neće ići u njihovu korist jer će biti u ozbiljnoj opasnosti da ih ukrajinske snage rasjepkaju.

Slaba točka – koridori za opskrbu

Kako je jedan visoki američki dužnosnik objasnio CNN-u, Rusija je očekivala brzu pobjedu i možda je zanemarila planiranje dostatne opskrbe svojih snaga.

Koridori za opskrbu, objasnio je  dužnosnik, definitivno su slabija točka.

No, dužnosnici američke administracije rekli su u ponedjeljak da se očekuje da će Rusija pojačati svoje operacije u Ukrajini te da će drugi val ruskih vojnika vjerojatno konsolidirati položaje.

Ipak, karta trenutnih ruskih položaja pokazuje da su moskovske snage preuzele kontrolu samo nad malim dijelom Ukrajine.

Gledajući neke prošle ratove i sukobe, za Rusiju su veliki izazov velika urbana područja, poput glavnog grada Kijeva. A takav teren nudi nevjerojatne resurse obrambenim snagama.

Gerilski urbani rat

Iako se prema Kijevu kreće kolona ruskih vojnih vozila od čak 64 kilometra, može im se dogoditi ono što i u Čečeniji 1995. godine.

Čečenski separatisti, koji su djelovali u timovima od samo dva čovjeka, koristeći samo puške, granate i bacače granata, napadali su ruska oklopna vozila iz podruma ili pak visokih katova zgrada. Ruski tenkovi nisu mogli učinkovito uzvratiti vatru. Timovi Čečena bi iz zasjede udarali po ranjivim točkama, brzo se povlačili a onda opet udarali po paraliziranim ruskim kolonama.

Tijekom tri dana u siječnju 1995. jedna ruska brigada izgubila je 102 od 120 oklopnih vozila i 20 od 26 tenkova od čečenskih separatista u Groznom, rekli su.

Ako ovaj primjer čak i djelomično vrijedi za ono s čime će se ruski osvajači suočiti u ukrajinskim gradovima, rat neće tako brzo završiti, piše CNN.

Rusko izaslanstvo doputovalo je u Bjelorusiju na drugi krug pregovora, moguć prekid vatre

OZNAKE: rat, Ukrajina, vojska, Moskva

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.