MONZA VN Italije: Hamilton “prestigao” Schumachera, pobijedio i preuzeo ukupno vodstvo

epa06181178 British Formula One driver Lewis Hamilton of Mercedes AMG GP celebrates on the podium after winning the 2017 Formula One Grand Prix of Italy at the Formula One circuit in Monza, Italy, 03 September 2017.  EPA/SRDJAN SUKI

Britanski vozač Lewis Hamilton (Mercedes) u nedjelju je po četvrti put u karijeri slavio na utrci SP-a formule 1 za Veliku nagradu Italije te se probio i na čelo ukupnog redoslijeda s tri boda prednosti pred Nijemcem Sebastianom Vettelom (Ferrari) koji je osvojio treće mjesto na stazi u Monzi, a do ove utrke bio je na vodećem položaju u borbi za naslov svjetskog prvaka.

U Monzi je sve bilo u znaku Ferrarija koji slavi 70 godina postojanja, ali je Hamilton pokvario zabavu i pokupio sve što je mogao ovog vikenda. Prvo je u subotnjim kvalifikacijama po 69. put u karijeri izborio prvu startnu poziciju te time postao apsolutnim rekorderom s jednim “pole positionom” više od legendarnog Nijemca Michaela Schumachera, a potom je u nedjelju bio bez prave konkurencije na putu prema svojoj 59. pobjedi u karijeri, a šeste u ovoj sezoni.

Drugo mjesto je osvojio Hamiltonov momčadski kolega Finac Valtteri Bottas, a treći je do cilja stigao Ferrarijev kandidat za svjetskog prvaka Nijemac Sebastian Vettel.

Nakon 13. utrke sezone Hamilton u ukupnom redoslijedu vodi sa 238 bodova, tri više od drugoplasiranog Vettela. Treći je Bottas sa 197 bodova.

Sljedeća utrka SP-a formule 1 je na rasporedu 17. rujna, a vozit će se za Veliku nagradu Singapura.