Monografija pionirke hrvatske kazališne kostimografije

Autor:

Tomislav Čuveljak, Saša Zinaja

Vanda Pavelić Winert kazališna je kostimografkinja koja se izborila da se odjeću tretira kao umjetničko djelo. Upravo objavljena monografija prati njen rad, posebno u Muzeju za umjetnost i obrt, ali i u HNK-u. Bila je poznavateljica crkvenog tekstila i povijesne odjeće u Hrvatskoj

Odjeća nije samo zaštita tijela i služenje taštini; ona je i kulturno-povijesni podatak značajan kao bilo koji drugi, kojim se služi znanost u čitanju tragova što su ih u prostoru i vremenu ostavili slojevi ljudskih generacija.”

To je napisala hrvatska kustosica i kazališna kostimografkinja Vanda Pavelić Weinert u povodu izložbe “200 godina odjeće, iz zbirke Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu” koja je 1964. bila postavljena u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci. A njezinu posvećenom i dugogodišnjem istraživanju tih tragova odana je počast u upravo objavljenoj monografiji “Vanda Pavelić Weinert” čiji su autori teatrologinja Martina Petranović i povjesničar umjetnosti Guido Quien, dok je suurednica knjige i autorica uvodnika kostimografkinja Ivana Bakal. Knjigu je opremila Alma Šavar iz dizajnerskog studija Kuna zlatica. Nakladnici su HAZU i ULUPUH, a knjiga je izdana u sklopu biblioteke Kazališna likovnost u knjizi, koja donosi serijal monografija o istaknutim hrvatskim umjetnicima koji su se bavili kazališnom likovnošću…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.