Mladi Vatreni slavili protiv Danske u prvom susretu dodatnih kvalifikacija za odlazak na Euro

23.09.2022., Pula - Kvalifikacijska utakmica za Europsko prvenstvo 2023., Hrvatska U21 - Danska U21. Thomas T. Kristensen, Morten Frendrup, Gabriel Vidovic.  Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic / Pixsell

U prvom susretu dodatnih kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo koje se iduće godine održava u Rumunjskoj i Gruziji mlada hrvatska nogometna reprezentacije je pred 4.225 gledatelja na stadionu Aldo Drosina u Puli pobijedila vršnjake iz Danske rezultatom 2:1 (2:0).

Strijelci za Vatrene su bili Gabriel Vidović i Dion Drena Beljo dok je za goste poentirao Casper Tengstedt. Izabranici Igora Bišćana su tako ostvarili prednost pred uzvrat koji se idućeg utorka, 27. rujna, igra u danskom Vejleu.

Vatreni su u vodstvo došli u 9. minuti kada je Čolina u šesnaestercu pronašao Vidovića, a on je pored neodlučnog Rossa sa šest metara precizno pogodio suprotnu malu mrežicu.

Danska je mogla poravnati već dvije minute kasnije kada je priliku imao Kjaergaard, no njegov pokušaj sa šest metara Kotarski je uspio obraniti.

Dobru akcija Hrvatske uslijedila je u 15. minuti kada je Beljo pripremio šansu za Šegu, a njegov udarac s ruba kaznenog prostora odbija Hermansen.

Novu šansu smo čekali do 32. minute kada su ponovno bili opasni gosti. Ovaj put je nakon proigravanja Daramayja s 15 metara šutirao O’Riley, no lopta je prohujala malo pored gola.

Do novog pogotka Hrvatska stiže u 37. minuti. Nakon brze akcije Šego je odlično s lijeve strane ubacio za Belju, a on je s deset metara pucao glavom te je plasirao loptu uz samu stativu danskog gola.

Raspoloženi Daramay je na suprotnoj strani travnjaka aktivan i u 40. minuti, ali njegov udarac je u posljednji trenutak blokirao Soldo.

Već u prvoj minuti drugog poluvremena Danska je mogla smanjiti zaostatak. Nakon ubačaja u peterac Kjaergaarda Soldo je zamalo postigao autogol, ali u posljednji trenutak s gol linije loptu je izbio Smolčić.

Gosti do gola dolaze u 59. minuti kada je nakon ubačaja Isaksena lopta spretno došla do Tengstedta, a on je udarcem sa sedam metara pored Čoline poslao loptu pokraj Kotarskog.

U 71. minuti iz slobodnog udarca s dvadesetak metara je pucao Sučić, ali nije bio dovoljno precizan. Pet minuta kasnije Šego je dobro probio po lijevoj strani nakon čega je povratnim dodavanjem asistirao za Šimića, no on se umjesto udarca odlučio za pokušaj dodavanja koji je loše završio. Uslijedio je i prodor Biuka po istoj strani u 80. minuti, ali još jednom ubačaj nije bio na razini.

Nakon prekršaja Čoline malo izvan kaznenog prostora iz slobodnog udarca u 88. minuti je zaprijetio Gronbaek, ali Kotarski je uz pomoć bloka živog zida upisao obranu. Bila je to posljednja prilika za promjenu rezultata.

Izravan plasman na Europsko prvenstvo su osvojivši kvalifikacijske skupine izborili Norveška, Njemačka, Španjolska, Portugal, Nizozemska, Italija, Engleska, Francuska i Belgija dok je Švicarska bila najbolja drugoplasirana reprezentacija.