Mladi Vatreni dramatičnim porazom u Norveškoj kompromitirali plasman na Europsko prvenstvo

08.10.2021.,Varazdin - Hrvatska U-21 reprezentacija  u kvalifikacijama za Euro igra protiv Norveske. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja / Pixsell

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine starosti uvelike je ugrozila plasman na Europsko prvenstvo koje će se iduće godine održati u Rumunjskoj i Gruziji. Kolo prije kraja grupne faze kvalifikacija izabranici Igora Bišćana su 3:2 (1:1) porazom kod Norveške izgubili šansu da sami odlučuju o svojoj sudbini.

Hrvatska je u sudačku nadoknadu u Drammenu ušla s vodstvom od 1:2, no Norveška golovima Dalanda i Larsena dolazi do velikog slavlja. Prethodno su mladi Vatreni golovima Luke Sučića i Roka Šimića dva puta imali vodstvo, a za prvo izjednačenje domaćih zabio je Botheim.

U posljednjem kolu kvalifikacija Hrvatska mora slaviti kod Estonije te čekati kiks Norveške kojoj je ostalo gostovanje kod Finske i domaći okršaj s Azerbajdžanom kako bi izborili direktan plasman na Euro.

Hrvatska je utakmicu otvorila ranim pogotkom. Nakon kombinacije Kačavende i Matanovića veznjak Lokomotive je uspio proslijediti loptu do Sučića, a on je neometan za desetak metara poslao loptu pored nemoćnog Klaessona. Bio je to njegov veći peti zgoditak u kvalifikacijama.

Domaćin je blizu izjednačenja bio već dvije minute kasnije kada je Botheim ostavio loptu za Larsena koji je snažno pucao s ruba kaznenog prostora, a lopta se od prečke odbila u travnjak te prema mišljenju sudaca pri tome nije prešla gol liniju.

U 13. minuti nakon pogreške prilikom povratnog dodavanja prema Klaessonu u prilici se našao Matanović, ali norveški vratar je ipak uspio prije doći do lopte.

Nova velika prilika za Larsena uslijedila je u 19. minuti kada ga je ubačajem pronašao Ceide, no njegov udarac glavom iz peterca odlično brani Kotarski.

Sučić je u 22. minuti pucao s dvadesetak metara, ali lopta je otišla preko gola. Austrija uzvraća osam minuta kasnije preko Vetlesena koji je prizemno pucao sa 16 metara, ali lopta prolazi pokraj stative.

Norveška do izjednačenja dolazi na isteku 36. minute kada je s lijeve strane ubacio Hove, a s vrha peterca loptu u mrežu glavom šalje Botheim.

U 40. minuti novi pokušaj Vetlesena s ruba kaznenog prostora završava ravno u rukama Kotarskog.

Kotarski se iskazao i u 50. minuti kada je pravovremeni istrčavanjem obranio pokušaj Larsena kojeg je dugim proigravanjem proigrao Hjelde.

Mladi Vatreni uzvraćaju u 58. minuti kada je sa 17 metara suprotni gornji kut gađao Kačavenda, ali vratar Norveške je upisao dobru obranu. Isti igrač je u šansi i minutu kasnije, no loše je pucao sa 17 metara tako da nije bilo opasnosti po gol domaćina.

Domaćini su u 64. minuti tražili kazneni udarac nakon što je Vetlesenon pao u šesnaestercu nakon kontakta s Krizmanićem, no sudac Munro je samo odmahnuo rukom. U nastavku akcije je s ruba kaznenog prostora pucao Hove za sigurnu obranu Kotarskog.

Kotarski je u 66. minuti još jednim pravovremenim izlaskom sa svoje linije otklonio opasnost ispred nadolazećeg Larsena.

Vatreni su zaprijetili u 68. minuti kada je Hodža proigrao Čolinu koji je pucao s desetak metara iskosa, a Klaesson odbija loptu koja je išla uz bližu vratnicu. Nedugo potom udarac je s dvadesetak metara iskosa iskušao i Sučić, a lopta je otišla iznad grede.

Veliku šansu u 73. minuti imao je Šimić koji se pored Dalanda nakon dugog šprinta izborio za udarac sa sedam metara iskosa, ali vratar Klaesson uspijeva odbiti loptu u korner.

U 75. minuti Šutalo je umalo postigao autogol nakon ubačaja s desne strane, ali fantastičnom reakcijom Kotarski spašava svoja vrata.

Hrvatska do novog vodstva dolazi u 79. minuti kada je Sučić odlično vidio utrčavanje Šimića koji potom s pet metara šalje loptu pored nemoćnog Klaessona za svoj sedmi pogodak u ovom kvalifikacijskom ciklusu.

Larsen je bio u šansi u 85. minuti nakon oštrog ubačaja s desne strane, no s prve stative nije uspio skrenuti loptu u gol Hrvatska, a opasnost je potom otklonio Soldo. Minutu kasnije Sebulonsen je odlično proigrao Arnstada, a njegov udarac u bliži kut odlično brani Kotarski.

Norveška do novog izjednačenja dolazi u sudačkoj nadoknadi kada je nakon ubačaja iz kornera s pet metara s prve stative u suprotni kut loptu proslijedio Daland.

U 93. minuti je Hodža iz daljine pokušao iznenaditi Klaessona, no vratar domaćih nije se dao iznenaditi.

Do potpunog preokreta i pobjede Norveška je došla u petoj minuti sudačke nadoknade kada je Sebulonsen ubačajem na drugu stativu pronašao usamljenog Larsena kojem nije bilo teško zatresti mrežu Vatrenih.

Norveška – Azerbajdžan 14.6.

Domaćini sljedećeg U21 Europskog prvenstva koje se igra 2023. godine su Rumunjska i Gruzija. Plasman na kontinentalnu smotru će izboriti devet pobjednika kvalifikacijskih skupina kao i najbolja drugoplasirana momčad dok će preostalih osam drugoplasiranih reprezentacija igrati play-off za posljednja četiri mjesta.