‘Mlade kultura itekako zanima, ali ona mora biti dostupnija i jeftinija’

Autor:

Plesna predstava 'Kad ruke šute' bit će izvedena u Domu mladih Split 24. rujna. FOTO: Dom mladih Split

Nova sezona u Domu mladih Split započinje trima festivalima i brojnim događanjima

U splitskom Domu mladih u rujnu će se održati tri festivala, izložbe, radionice i tečajevi, a Natalija Borjan detaljnije je objasnila o kakvim je događanjima riječ:

„U novu sezonu odmah krećemo intenzivno. Rujan je započeo 27. splitskim filmskim festivalom koji se programski fokusira na nova, kreativna, eksperimentalna, radikalna i subverzivna ostvarenja iz područja filma, videa i novih medija. No ovoga mjeseca imamo čak tri festivala pa tako 13. rujna započinje Pričigin – splitski festival pričanja priča, koji se i u 15. izdanju drži provjerene formule: pedesetak novih priča uz pratnju iskusnih moderatora. Zadnjeg dana u mjesecu, 30. rujna, započinje 10. Platformat, festival nezavisne kulture koji svojim programom već deset godina predstavlja raznovrsnost i potencijal nezavisne kulturne scene Splita koncentrirane u Domu mladih, koji je već gotovo trideset godina dom nezavisne kulturne scene i tako Split stavlja uz bok gradovima poput Berlina.“

Predstava ‘Tangle…in the womb of a juggler’ talijanske umjetnice Francesce Mari izvest će se 24. rujna. FOTO: Dom mladih Split

Ovoga mjeseca na programu je i nekoliko predstava: „Naš razred“ Glumačkog studija PlayDrama, intermedijalni projekt „Stidljivost drveća“, žonglerska predstava „Tangle… in the womb of a juggler“ talijanske umjetnice Francesce Mari te plesna predstava „Kad ruke šute“. Otvaraju se i dvije izložbe – 12. rujna izložba likovnog odjela u povodu 25 godina od osnutka Umjetničke akademije u Splitu, a 22. rujna izložba „Babilonski viseći vrtovi“ Gaie Radić, koja se kroz bajkovite animacije bavi pojmovima simuliranog krajolika, kao i ulogom organske prirode u kontekstu suvremene „ekranske“ svakodnevice. Kako je naglasila Natalija Borjan, važnost edukativnog programa vidi se u brojnosti raznovrsnih tečajeva i radionica svakoga mjeseca, koje prati veliki interes:

„Nastavlja se ranije započeta Radionica analognog Filma – Analogon pod vodstvom Rina Efendića, ali i započinje nekoliko novih radionica poput radionice hibridnog filma s mentorom Igorom Bezinovićem, škole bicikliranja za odrasle, radionice zvuka, tečaja za tranzicijske inicijative i radionice stojeva, a održat će se i okrugli stol o mentalnom zdravlju mladih ‘Puna mi je kapa!’ Važno je da mladi imaju pristup stjecanju iskustava, razvoju vještina i izražavanju i izvan formalnog obrazovanja. Nažalost, o mogućnostima koje im se nude kroz nezavisnu kulturnu i civilnu scenu slabo se ili uopće ne govori u medijima i u sklopu formalnog obrazovanja pa mladi teže ili u kasnijoj dobi saznaju za prilike koje im se nude kroz udruge. No stvaranje sadržaja, informiranje o njemu, kao i uključivanje mladih u njegovo kreiranje je od vitalne važnosti. Među mladima itekako postoji interes za kulturu, ali svi zajedno moramo naći način da im približimo kulturu kako bi njihova konzumacija i participacija kulturnih sadržaja bile veće.“

Natalija Borjan pojasnila je kako se Dom mladih Split financira. Što se tiče programskog dijela, u Domu mladih djeluje više od dvadeset organizacija te Multimedijalni kulturni centar, kao gradska ustanova koja upravlja prostorom Doma, i svi oni rade na kreiranju programa samostalno i kroz međusobnu suradnju.

15. splitski festival pričanja priča ‘Pričigin’ započinje 13. rujna u Domu mladih Split. FOTO: Dom mladih Split

„Udruge se same snalaze u pronalaženju potrebnih sredstava za rad i osiguravaju svoja sredstva prvenstveno kroz javne pozive na lokalnoj i nacionalnoj razini te zaklade i europske fondove. Zahtjevan je to posao koji traži visoko kompetentne ljude, ali i dalje ostaje taj problem nesigurnosti financiranja u kulturi zbog neredovitih izvora financiranja. Zgrada Doma mladih je u vlasništvu Grada Splita, no njenih preko 10.000 m2 i činjenica da njena gradnja nikada nije završena – gradnja je stala 1984. – znatno otežavaju situaciju. No radi se na tome i prostori se malo pomalo nastoje urediti kroz parcijalnu rekonstrukciju jer možete samo zamisliti kolika financijska sredstva trebaju samo da se zgrada ove kvadrature završi. Iako nikada završena, zgrada Doma mladih u kojoj djeluje niz organizacija, usprkos svom teretu prošlosti, vrvi životom, kulturom i umjetnošću, a festival Platformat to najbolje prezentira. Osim toga, ovim festivalom pokušava se i skrenuti pažnju na probleme s kojima se suočavaju korisnici Doma mladih, ali i pronaći moguća rješenja. Osim problema koji se očituju u nedostatku ili neadekvatnosti prostornih resursa, splitska scena se već godinama bori i s nedovoljnim financijskim resursima od strane Grada. Jedan od problema je, vjerujemo, i u tome što je u Splitu Odsjek za kulturu spojen s Odsjekom za prosvjetu i tehničku kulturu te Odsjekom za sport pod Službu za društvene djelatnosti, čime kultura zapravo nema svoj zasebni godišnji proračun. Drugi problem, onaj koji se odnosi na manjak podrške u smislu percepcije važnosti kulture, mnogo je širi od lokalnog i vidljiv je i na nacionalnoj razini“, rekla je Natalija Borjan.

I nakon rujna u Domu mladih bit će raznolik program. Prvi dani listopada, od 30. rujna do 9. listopada, rezervirani su za već spomenuti festival nezavisne kulture Platformat. Festival organizira Platforma Doma mladih, no nastao je suradnjom korisnika prostora Doma mladih i kao takav je pravi primjer dobre suradnje i prakse između različitih aktera koji kontinuirano rade na profiliranju i afirmaciji Doma mladih kao društveno-kulturnog centra te razvoju lokalne kulturne scene. Kako je ovo deseto izdanje tog festivala, ovogodišnjih deset dana za deset godina festivala donosi intenzivan interdisciplinarni, umjetnički, edukativni i zabavni program, obuhvaćajući organizacije koje takve programe i stvaraju u Domu, a sve realizirano kroz participativnu formu slobodnog djelovanja i samoorganizacije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.