Ministarstvo rada ukida dobnu granicu za obavezan odlazak u mirovinu: Na posao će se moći i nakon 65. godine

Autor:

30.04.2021., Zagreb - Samo dan prije pocetka sluzbene predizborne kampanje za lokalne izvore 2021., danas pocinje isplata jednokratnog novcanog primanja korisnicima mirovine radi ublazavanja posljedica uzrokovanih epidemijom bolesti COVID-19. 
Jednokratno novcano primanje u prvoj isplati dobit ce 652 341 korisnik mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj u obveznom mirovinskom osiguranju, koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, i za to je osigurano 423.944.500,00 kuna iz drzavnog proracuna.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Ukida se dobna granica za obvezan odlazak u mirovinu pa će se na posao moći i nakon 65. godine, piše u subotu Jutarnji list.

Ministarstvo rada, prema prijedlogu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, planira revidirati zakonsku odredbu o automatskom prestanku radnog odnosa sa 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža ako se poslodavac i radnik ne dogovore drugačije, a izmjene će, kako doznaje dnevnik, ići postupno i u smjeru da se svake godine po, primjerice, tri mjeseca podiže dobna granica za odlazak u mirovinu.

Iako je, kako je potvrđeno Jutarnjem, na ovotjednom sastanku oko izmjena Zakona o radu bilo i radikalnih prijedloga da se dobna granica za automatski prestanak radnog odnosa skroz izbriše, što je začudilo poslodavce, izvori iz Ministarstva rada kažu nam da to ipak neće biti tako, nego da je vjerojatniji scenarij da se postupno ta granica diže do 67 ili 68 godina.

Do tih godina života radili bi samo oni radnici koji to žele, a granica bi se dizala za najvjerojatnije tri mjeseca godišnje.

To je nešto što tek trebamo usuglasiti sa socijalnim partnerima, a intencija je da oni koji to žele i mogu ostanu dulje u svijetu rada – poručuju iz Ministarstva. Ta bi se odredba onda odnosila i na privatni, ali i na javni sektor.

U Planu stoji pojašnjenje kako bi dulji ostanak u svijetu rada značio i povećanje mirovina za svaki mjesec kasnijeg umirovljenja, odnosno tzv. bonifikaciju od 0,34 posto do najviše 20,4 posto.

Mijenjao bi se i Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, koji u cijelosti nameće obvezu podmirivanja troškova bolovanja poslodavcu koji zapošljava radnika koji je već ispunio uvjete za starosnu mirovinu, a uz to bi se mijenjali i svi povezani propisi, donosi Jutarnji list.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.