Zoran Vakula predstavio ‘Rimovane meteoprognoze u doba koronaviroze’
U petak, 5. studenoga, u Kući Petra Preradovića u Grabrovnici pokraj Pitomače poznati meteorolog Zoran Vakula predstavio je svoju prvu pjesničku zbirku „Rimovane meteoprognoze u doba koronaviroze“. U povodu Mjeseca hrvatske knjige u ovoj Godini čitanja u Hrvatskoj, Zoran Vakula izlazi u javnost s iznimno zanimljivim konceptom pjesničke zbirke, koja osim tzv. rimovanih meteoprognoza sadrži i tzv. promidžbene rime, prigodnice i nekrologe, uz pojašnjenja „klime koja se klima“ i biometeorologije. Duhoviti, vrckasti, ali istovremeno spretno ukomponiranih ozbiljnih društveno-ekoloških tema, stihovi imaju neospornu književnu vrijednost, a osim odrasloj publici, pristupačni su i djeci.
„Osnovni je cilj ove zbirke dodatna promidžba i pristupačnost meteorologije, posebice vremenske prognoze, te njezino lakše pamćenje, kao i približavanje onima koji vole poeziju u rimi. Zbirka je posvećena u svijetu vjerojatno jedinstvenom projektu – svakodnevnim sažetim vremenskim prognozama u rimi od proljeća 2020. godine do ljeta 2021. te klimatskim promjenama i biometeorologiji. Budući da je većina rima nastala u ‘koronaviroznom’ razdoblju, koje je u Hrvatskoj počelo u prvim mjesecima 2020., i nakon velikog zagrebačkog potresa u ožujku iste godine, dio stihova je i nekrološke naravi – oproštaj i spomen na neke od poznatih osoba koje su nas napustile prošlih mjeseci“, pojašnjava u predgovoru Zoran Vakula.
Prema riječima recenzentice knjige prof. Marije Pepelko, „hrvatska povijest i pučko vremenoslovlje imaju i bogatu ostavštinu poslovica o vremenu – svojevrsnu prognozu temeljenu na zapaženoj učestalosti nekih meteoroloških događaja na pojedine nadnevke, najčešće katoličke svetkovine. Njihovim prikupljanjem i objavljivanjem ponajviše se bavio pokojni Milan Sijerković, jedan od legendarnih hrvatskih meteorologa, a češće od ostalih i nedavno umirovljeni agrometeorolog Marko Vučetić. U Vakulinoj zbirci gotovo i nema poslovica, ali objavljene su vremenske prognoze u stihu i rimi, temeljene na subjektivnoj prognozi – znanju i iskustvu u analizi mnogobrojnih kompjutorskih prognostičkih izračuna različitih modela atmosfere, kao i neka ‘rimovana’ razmišljanja o meteorologiji i klimatologiji, posebice o aktualnim klimatskim promjenama i globalnom zatopljenju te o biometeorologiji. Erudit novoga doba Zoran Vakula, meteorolog-prognostičar i samokritički stihotvorac, u svojoj knjizi ukoričuje, ali ne zaključava i ne zaključuje svoj dugogodišnji rad i prepoznatljiv dar, već čitateljima različitih ukusa i uzrasta nudi privlačno štivo koje na popularan i stilski osebujan način sjedinjuje znanost i kulturu življenja, svestranost i stvaralačko umijeće. Usmjerava pozornost čitatelja na medijsku kulturu i pismenost kao zahtjev vremena u kojem živimo, mijenjamo se i mijenama prilagođavamo“. U zbirci se mogu naći i rimovane najave zanimljivih sportskih te nekih još uvijek aktualnih kulturnih događanja, kao i prigodnice više ili manje povezane s vremenskom prognozom.
Zoran Vakula je za Nacional pojasnio da tekstove u rimi povremeno piše još od osnovne škole: „Čak sam vijesti iz Pitomače pisane u rimi, kao dopisnik telefonski dojavljivao najprije na Radio Đurđevac, zatim i Radio Viroviticu. Poslije sam u rimi pisao čestitke i neke dosjetke, kratke pjesme, čak i svojevrsne poeme, a kada sam se počeo baviti meteorologijom – i vremenske prognoze. Bez bombastičnosti i senzacije – samo pouzdane i kvalitetne meteoinformacije. Mnogi lakše pamte kada je nešto u rimi. Pa zašto ne bi to povremeno bila i vremenska prognoza?!“
Kao i meteoslikovnice – projekt “Vremenastih priča” koji ostvaruje s Nikom Titanikom i u kojem će, nakon “Vjetropiraste”, potkraj studenoga 2021. stići i “Oblačasta” – zbirku poezije planira i priprema već godinama. „Još 2016. kolegica novinarka Božena Matijević javno je lobirala za zbirku mojih pjesama, i to onih starijih, dok još nisam počeo ostvarivati ovaj u svijetu vjerojatno jedinstveni projekt svakodnevnih vremenskih prognoza u stihu i rimi, koji sam ukoričio u svojoj prvoj zbirci poezije i za koji je ponajviše zaslužan pokojni Dalibor Sokolić, koji me poticao na svakodnevno rimovanje barem četiriju stihova. A ovoga ljeta, nakon što sam prestao svakodnevno pisati prognoze u rimi, počeo sam intenzivnije razmišljati o tome kako sve te prognoze i dio ostalih tekstova nastalih u posljednju godinu, dvije, posložiti u knjigu. Potkraj rujna poslao sam Mariji Pepelko sve svoje rime na ocjenu valjanosti i smisla stavljanja u knjigu. Očito su joj se svidjele jer ih je prilično brzo lektorirala i recenzirala te predložila da ih nekako smisleno podijelim i svakako objavim barem jednu zbirku. Supruga Lavanda pristala je biti urednica pa smo zajedno rasporedili rime po sljedećim poglavljima: poticaj za rimovanu meteoprognozu, o klimi što se klima, o biometeorologiji, promidžbene rime, rimovane meteoprognoze, prigodnice i nekrolozi. Za naslovnicu je odlučila staviti neku karikaturu s mojim likom, a na ‘odslovnicu’ fotografiju s meteorološkim motivom. Karikaturist Tomislav Devčić bio je odmah za suradnju – dopustio mi je staviti na naslovnicu karikaturu koju je poslao na Međunarodnu izložbu karikatura Zagreb 2018. godine na temu meteorologije, koju sam organizirao u suradnji s Hrvatskim društvom karikaturista“, rekao je Vakula za Nacional.
„Pokojni Milan Sijerković, legenda meteorologije ovoga dijela Europe, promovirao je pučko vremenoslovlje / meteorologiju i pridonio da se mnogobrojne stare izreke o vremenu sačuvaju. Kako bi se lakše pamtile, ljudi su ih smišljali u rimama. Moje rime podsjećaju na njih, ali nisam ih počeo pisati zbog tih izreka. Uostalom, tekstove u rimi počeo sam pisati još u osnovnoj školi i nastavio pisati i u srednjoj i na fakultetu“, zaključio je Zoran Vakula.
Izdavač zbirke je Zoran Vakula, suizdavač PDF obrt Našice, a objavu zbirke omogućila je Općina Pitomača.
Komentari