MAY “Britanija planira zabraniti plastične slamke i štapiće za uši”

Autor:

epa06622512 An undated handout photo made available by The Ocean Cleanup on 23 March 2018 shows plastic samples that were pulled out of the ocean at the Great Pacific Garbage Patch (GPGP), located between halfway between Hawaii and California, USA. According to research by a team of scientists with The Ocean Cleanup Foundation, the Great Pacific Garbage Patch in the Pacific Ocean is now estimated to contain around 1.8 trillion pieces of plastic weighing 80,000 tons, sixteen times more than previously estimated.  EPA/THE OCEAN CLEANUP HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Britanska premijerka Theresa May najavila je da Britanija planira zabraniti prodaju plastičnih slamki, plastičnih žličica i plastičnih štapića za higijenu ušiju te je pozvala ostale čelnike Commonwealtha da joj se pridruže u “borbi protiv zagađenja okoliša plastikom”.

Britanski plan dio je šire strategije čiji je cilj smanjiti zagađenje okoliša. U skladu s prijedlogom ministri će o njemu razgovarati s predstavnicima poslovnog svijeta te će im dati dovoljno vremena da se prilagode novim pravilima, kazano je na summitu zemalja članica Commonwealtha u Londonu.

Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je da se u Velikoj Britaniji svake godine baci oko 8,5 milijarda plastičnih slamki.

May je kazala kako vlada nudi financiranje istraživanja i pomoć u vrijednosti od oko 61,4 milijuna funta kako bi se “zemljama diljem Commonwealtha pomoglo da spriječe bacanje štetnoga plastičnog otpada u oceane”.

“Britanska vlada najviše je odmakla u istraživanjima o štetnosti plastičnog otpada, a britanska javnost pokazala se vrlo kooperativnom zbog čega danas možemo nastaviti s provedbom ambicioznih planova i smanjiti nastanak smeća što ga čine plastične slamke, žličice za pića i štapići za uši od plastike”, rekla je May.

Član parlamenta i tajnik za očuvanje okoliša Michael Gove kazao je da “brojni britanski trgovci, pubovi, tvrtke već surađuju na zaštiti okoliša za iduće generacije”.

Godišnje u oceanima završi više od 150 milijuna tona plastičnog smeća, a posljedica je ugibanje oko milijun ptica i 100.000 morskih sisavaca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.