Matea Samardžić: Ova medalja je potvrda za sav trud

epa05312849 Katinka Hosszu (C) of Hungary poses with her gold medal, flanked by silver medalist Daryna Zevina (L) of Ukraine and bronze medalist Matea Samardzic (R) of Croatia, after winning the women's 200m Backstroke final at the LEN European Aquatics Championships 2016 in London, Britain, 17 May 2016.  EPA/SEAN DEMPSEY

Nakon što je u utorak osvojila broncu na 200 m leđno na Europskom prvenstvu u Londonu, hrvatska plivačica Matea Samardžić nije imala previše vremena za slavlje. Već u srijedu prije podne je nastupila i u kvalifikacijama utrke na 100 metara leđno i osigurala plasman u polufinale.

Mlada 21-godišnja Splićanka članica Mornara je u kvalifikacijama zauzela 10. mjesto s rezultatom 1:01.27. U kvalifikacijama je nastupila i Ema Šarar osvojivši 38. mjesto s rezultatom 1:03,95. Najbolje vrijeme kvalifikacija imala je danska plivačica Mie Oe Nielsen koja je plivala 59,26, a rezultat ispod minute je imala i Mađarica Katinka Hopsszu (59,38). Polufinale je na rasporedu danas u 19:40 sati, a Matea će plivati u drugoj polufinalnoj skupini.

Mateina bronca na 200 leđno je tek četvrta medalja za hrvatsko žensko plivanje na europskim prvenstvima u 50m bazenima nakon što je prve tri medalje osvojila Sanja Jovanović. I to broncu u Madridu 2004. na 200m leđno, broncu u Eindhovenu 2008. na 50 m leđno i srebro u Debrecenu 2012. u istoj disciplini. Bila je to ujedno i 16. medalja hrvatskih plivača osvojena na europskim prvenstvima nakon što je Miloš Milošević u Sheffieldu 1993. godine osvojio broncu, prvo hrvatsko odličje.

“Ovo je moja prva medalja na seniorskom natjecanju i potvrda za sav trud koji sam uložila svih ovih godina. Krenula sam dosta jako u prvoj polovici utrke, znala sam koliko mogu i da ću izdržati do kraja. Kada sam pogledala semafor osjetila sam sve moguće emocije,” kazala je oduševljena Splićanka.

Njezin veliki uspjeh na tribinama su pratile mama, sestra i rodbina.

“Iznenadile su me dolaskom i zaista su me razveselile. Zahvalila bi se i cijelom timu na podršci, klubu i svima koji su navijali,” poručila je Matea koja je treće mjesto osvojila isplivavši novi osobni i hrvatski rekord. Dosadašnje najbolje osobno i hrvatsko vrijeme iz veljače ove godine je popravila za 44 stotinke sekunde.

U današnjim kvalifikacijama utrke na 50 leđno imali smo četvoricu plivača, ali niti jedan nije izborio plasman u polufinale. Marko Krce-Rabar je osvojio 29. mjesto s rezultatom 26.46, Kristian Komlenić je bio tri mjesta slabiji s vremenom 26.53. Anton Lončar je osvojio 37. mjesto s rezultatom 26.67, dok je Teo Kolonić bio 40. isplivavši vrijeme 26.74. Prvo vrijeme kvalifikacija imao je Rus Grigorij Tarasevič – 24,85.

Ana Radić je u kvalifikacijama utrke na 200m mješovito zauzela 25. mjesto s rezultatom 2:16.91. Najbolje vrijeme kvalifikacija imala je Mađarica Katinka Hosszu s rezultatom 2:11.55.