Marin Piletić se povlači. Odustaje od upisivanja države na kuće siromašnih: “Ovo nije Vlada koja želi otimati, nego pomagati”

Autor:

01.03..2023. Zagreb-Ministarstvo rada, socijalne politike i Svjetska Banka u Hrvatskoj predstavili su projekt tehnicke pomoci "Prijelaz s institucionalne skrbi na skrb i podrsku u zajednici za djecu, mlade, i osobe s invaliditetom u Hrvatskoj.Na skupu su ucestvovali ministri Marin Piletic i Sime Erlic i direktor Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju Jehan Arulpragasam.
 Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić ponovno je komentirao strahove građana koji izbjegavaju javiti se za novčanu naknadu zbog novog Zakona o socijalnoj skrbi koji propisuje da će država automatski staviti zabilježbu na sve nekretnine koje posjeduju primatelji socijalne pomoći. Ranije se to činilo samo kada je netko imao više od jedne nekretnine, izvještava Telegram.

“Taj članak o socijalnoj skrbi će biti temeljito preispitan i upravo je to konsenzus nakon sastanka vladajuće koalicije”, rekao je danas Piletić. “U izmjenama zakona, minimalno što ćemo učiniti je maknuti prvu nekretninu, odnosno nekretninu koju su koristili korisnici zajamčene minimalne naknade”, dodao je. “Ovo nije vlada koja želi otimati, nego upravo pomagati. S tim u vezi, podsjećam da korisnici zajamčene minimalne naknade odlukom ove vlade imaju pravo na naknadu za ugroženog kupca energenata”, dodao je.

O novom paketu mjera

Zatim se dotaknuo najavljenog paketa mjera koji bi na snagu trebao stupiti 1. travnja. “Vlada kreira novi paket mjera, prijedlog nas kao resornog ministarstva je da se ta naknada ugroženim kupcima od 500 kuna mjesečno nastavi još minimalno godinu dana. Nismo vlada koja želi testirati strogoću na najugroženijima, upravo suprotno” , rekao je. “Dat ćemo jasnu uputu područnim uredima da razgovaraju sa svima koji su odustali od zajamčene minimalne naknade”, kazao je još ministar.

O međudržavnom posvajanju

Komentirao je i slučaj optuženih Hrvata u Zambiji, rekavši da nema novih detalja. “Mi smo u kontaktu i pokušavamo sa zambijskim vlastima redovno komunicirati”, kazao je. Na pitanje o voditelju sirotišta koji je navodno često boravio u Hrvatskoj, rekao je da su sa svime time upoznati. “Naš stav od prvoga dana je da je međudržavno posvojenje zadnja opcija u koju se netko tko želi posvojiti dijete treba upustiti, ali niti je to nešto čudno niti zabranjeno”, kazao je.

“Ukoliko se netko odluči za posvojenje iz tzv. trećih zemalja onda itekako mora biti upoznat sa zakonskim odredbama tih zemalja. I zato smo, nakon ovoga slučaja, poslali uputu svim našim centrima da svima koji ulaze u registar potencijalnih posvojitelja, da se informiraju i da socijalnom radniku daju naznaku da razmišljaju o posvojenju iz trećih zemalja kako bi imali stručnu pomoć i podršku”, rekao je ministar.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.