Maestralni Oršić odveo Dinamo preko Tottenhama do četvrtfinala Europske lige!

18.03.2021. Zagreb, stadion Maksimir - Uzvratna utakmica osmine finala Europske nogometne lige: GNK Dinamo Zagreb -  Tottenham Hotspur .Mislav Orsic

Goran Stanzl/PIXSELL

Dinamo je ostvario jedan od najvećih klupskih uspjeha u svojoj povijesti. Na krilima fenomenalnog Mislava Oršića koji je postigao hat-trick svladao je nakon produžetaka Tottenham rezultatom 3:0 (2:0/0:0) te se plasirao u četvrtfinale Europske lige.

Plavi su odigrali fantastičnu partiju u kojoj su nadoknadili zaostatak iz prvog susreta odigranog u Londonu te su izbacili momčad koju vodi trenerski velikan Jose Mourinho.

Hrvatski prvak će protivnika u sljedećoj fazi natjecanja saznati sutra kada je u Nyonu od 13 sati na raspored ždrijeb četvrtfinala.

Oršić je već u 2. minuti s 30-ak metara iskosa pokušao ugroziti gol Llorisa, no to je bio lagan zadatak za francuskog vratara.

Nakon lijepe kombinacije igrača Tottenhama u dobroj poziciji se u 10. minuti našao Alli, ali s ruba kaznenog prostora nije uspio dobro zahvatiti loptu tako da nije uputio udarac prema Livakoviću.

Ivanušec je u 16. minuti nakon dobrog prodora po desnoj strani uputio udarac prema golu gostiju, ali njegov pokušaj je blokirao Dier.

U 28. minuti Winks je nakon brze akcije uposlio Lamelu, ali njegov udarac u posljednji trenutak od bloka Theophilea odlazi u korner.

Dinamo je veliku priliku za vodstvo propustio u 35. minuti kada je s ruba kaznenog prostora gađao Majer, no lopta je prošla malo pokraj vratnice. Samo minutu kasnije Lloris je paradom odbio opasan ubačaj na Ademija koji je preusmjerio Sanchez.

Nova kontra gostiju uslijedila je u 44. minuti kada je Moura u priliku izbacio Kanea, ali udarac najboljeg strijelca Tottenhama u situaciji 1 na 1 brani Livaković.

U petoj minuti nastavka dobro su po lijevoj strani napada kombinirali Oršić i Majer, a potonji je potom povratnom loptom asistirao za Petkovića čiji udarac sa 16 metara završava u bloku.

Majer je u 53. minuti ubačajem iz kornera pronašao Ademija koji je s desetak metara pucao glavom ravno u Llorisa.

Pet minuta nakon toga blokiran je pokušaj Oršića sa 16 metara, no do lopte dolazi Petković koji je prevario gostujućeg braniča, ali njegov udarac ne pronalazi put do okvira gola.

Dinamo je bolju igru okrunio u 62. minuti kada je još jednom fantastičan pogodak postigao Mislav Oršić. Ofenzivac Plavih se driblingom oslobodio Auriera, a onda je s dvadesetak metara iskosa odličnim udarcem pogodio suprotne rašlje.

Nova prilika za domaće uslijedila je u 64. minuti kada je Majer ubačajem u šesnaesterac pronašao Lauritsena, no danski stoper je loše reagirao te je pucao daleko od gola.

Samo minutu kasnije Ivanušec i Petković su priredili šansu za Jakića koji sa 16 metara također puca ni blizu okvira vratiju Tottenhama.

Tottenham je do izjednačenja mogao doći u 71. minuti u prvoj prilici koju su kreirali u drugom poluvremenu. Moura je bio asistent, a Lo Ceslo je pucao s ruba kaznenog prostora, no obranom se iskazao Livaković usprkos tome što je lopta od bloka promijenila smjer.

Oršić je solo prodorom u 77. minuti prošao nekoliko igrača Tottenhama, a potom je uputio opasnu loptu u peterac, no gostujuća obrana je uspjela otkloniti opasnost.

Dinamo do novog gola dolazi u 82. minuti. U odličnoj akciji Ademi je uposlio Atiemwena, a on pronalazi Oršića koji natrčava iz drugog plana i s deset metara preciznim udarcem matira Llorisa.

Gosti su veliku priliku propustili u 85. minuti kada je Bale ubačajem na drugu stativu asistirao za Kanea, a njegov udarac glavom s gol linije čisti Theophile.

Kako je nakon isteka sudačke nadoknade ukupni rezultat bio 2:2 ušlo se u dodatnih 30 minuta.

Prvu priliku u dodatnom vremenu imao je Dinamo. Atiemwen je u 96. minuti uposlio Leovca, a on iz odlične situacije loše puca i propušta dovesti svoju momčad u prednost.

Gosti su u 102. minuti zaprijetili preko Balea čiji prizemni udarac s dvadesetak metara prolazi malo pokraj stative.

Oršić je veliku večer još jednom potvrdio u 106. minuti kada je u solo prodoru prošao nekoliko igrača Tottenhama, a onda je sa 17 metara precizno poslao loptu uz samo vratnicu za veliko vodstvo Dinama od 3:0.

Tottenham je zaprijetio u 113. minuti kada je s 18 metara suprotni kut gađao Bergwijn, ali nije pogodio okvir gola.

Dvije minute kasnije veliku priliku je imao Bale čiji udarac s desetak metara odlično brani Livaković. U istoj minuti nova prilika za goste kada je blizu pogotka bio Kane, ali još jednom se izvrsnom intervencijom iskazao vratar Plavih.

U prvoj minuti sudačke nadoknade sve dvojbe je mogao otkloniti Ivanušec, no u situaciji 1 na 1 nije uspio svladati Llorisa. Usprkos tome Plavi su uspjeli izdržati finalni pritisak Tottenhama te se plasirati među osam najboljih momčadi u Europskoj ligi.