Macanova tvrtka za angažman u HŠ-u mjesečno dobivala 30 tisuća kuna

Autor:

Tomislav Miletic, Slavko Midzor/PIXSELL

U novim segmentima prepiske izvučenim iz mobitela predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića, naznačena je dobro plaćena uloga bivšeg ‘posebnog savjetnika za strateško komuniciranje’ premijera Andreja Plenkovića

Komunikacijski stručnjak Krešimir Macan, kojeg se u javnosti svojedobno prozvalo „prvim hrvatskim spin-doktorom“, u državnoj tvrtki Hrvatske šume bio je angažiran – a po svemu sudeći i plaćen obilatim honorarom od 30 tisuća kuna mjesečno – upravo u doba kada su se ondje odvijale brojne nezakonitosti, zapošljavanja niza osoba zahvaljujući intervencijama državnih i HDZ-ovih dužnosnika te, po svemu sudeći, i pogodovanja nekim privatnim tvrtkama koje su se također poslužile vezama s najbližim suradnicima Andreja Plenkovića. Aferu u Hrvatskim šumama Nacional je razotkrio prošloga tjedna, objavivši dio korespondencije uhićenog bivšeg predsjednika Uprave te državne tvrtke Krunoslava Jakupčića s predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, ministrom gospodarstva Davorom Filipovićem, predstojnikom Ureda premijera Zvonimirom Frka-Petešićem i glasnogovornikom Vlade Markom Milićem, u kojima je Krešimir Macan ovlaš spomenut – no u novim segmentima prepiske izvučenim iz Jakupčićeva mobitela, u koje je Nacional prošlog tjedna također imao uvid, uloga tog PR stručnjaka jasnije je naznačena. Dapače, iz njih proizlazi da je Krešimir Macan surađivao s tvrtkom Hrvatske šume i za to bio obilato plaćen, neposredno nakon perioda u kojem ga je kao „posebnog savjetnika za strateško komuniciranje“ bio angažirao premijer Andrej Plenković. U tom periodu objavljeno je da njegove usluge Vladu stoje devet tisuća kuna mjesečno, pa se i objašnjavalo da se radi o povoljnom aranžmanu znatno ispod uobičajenog cjenika. No kako proizlazi iz Jakupčićevih transkripata, Krešimir Macan ipak se naknadno dobro naplatio. I s tim je, kako se također može iščitati, izravno bio upoznat netko koga sudionici komunikacije nazivaju „šefom“.

„Samo da informiram da sam bio s Krešom Macanom. Kaže da je u sve upućen od strane šefa i odmah će djelovati, ali to košta 30 tis. kn mjesečno. Rekao sam da smo danas sa šefom i da to moramo prokomentirati s njim“, glasi poruka koju je 13. studenoga 2018. godine poslao tadašnji član Uprave Hrvatskih šuma Igor Fazekaš u grupu koju su osim njega činili predsjednik Uprave Krunoslav Jakupčić i osoba označena kao „Ante“, po svemu sudeći, treći član Uprave Ante Sabljić. Njihova komunikacija je isprekidana jer je grupa očito služila samo kao sporedni kanal, ali iz nje se jasno može iščitati da su Hrvatske šume angažirale Krešimira Macana. Njegovo ime se, naime, ponovno pojavljuje u poruci koju je Fazekaš poslao mjesec i pol kasnije, 27. prosinca iste godine.

Prije nego što su nastale poruke u kojima se spominje Macanov angažman u Hrvatskim šumama, on je bio angažiran i kao ‘posebni savjetnik za strateško komuniciranje’ premijera Plenkovića, za što je bio plaćen devet tisuća kuna mjesečno. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

„Sutra u 10.00 će doći Krešo Macan s ekipom da dogovorimo strategiju za medije nakon objave!“ napisao je Fazekaš. Gotovo mjesec dana kasnije, 30. siječnja 2019. godine, on ponovno obavještava kolege iz vodstva Hrvatskih šuma: „Dečki, sutra u 8.00 je u Kruninom uredu sastanak s Macanovom ekipom u vezi analize jučerašnjeg TV priloga na RTL-u, pa planirajte.“

Angažman je, po svemu sudeći, trajao dulji period, a čini se da je čak i nakon toga Krešimir Macan uvjeravao neke sugovornike – pa tako i samog predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Jakupčića – da na određenim razinama i dalje surađuje s Plenkovićem. Tako je u njegovu mobitelu zabilježena poruka koju je godinu i pol kasnije, u svibnju 2020., uputio Josipu Jeliću, koji je tada bio na položaju „savjetnika za Zagreb“ predsjednika HDZ-a.

„Josipe, molim te ispitaj mi da li Krešo Macan radi Odnose s javnošću za Vladu ili HDZ, kako on priča? Važno mi je zbog rada za “, piše Jakupčić. Jelić mu odgovara „Mislim da ne radi, ali provjerim“, a nešto kasnije šalje potpunu informaciju. „Sad me zvao hefe, kaže, ni slučajno on nigdje. Ništa ne radi za nas“, odvratio je Jelić u svibnju 2020. godine. Ova posljednja poruka znakovita je zbog korištenja riječi „hefe“, što bi u slengu trebalo označavati „šefa“ kod kojega je provjerio radi li Macan i dalje za Vladu ili za HDZ. Logično pitanje koje se postavlja jest – tko bi mogao biti zajednički šef Upravi Hrvatskih šuma koju je postavio Andrej Plenković i Josipu Jeliću, osobi koju je Plenković postavio za osobnog savjetnika za Zagreb?

Još prošloga tjedna Nacional je objavio dio prepiske uhićenog predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Jakupčića, koji je u siječnju 2019. godine o ulozi Krešimira Macana diskutirao s glasnogovornikom Vlade Markom Milićem. Jakupčić je 31. siječnja 2019. u 15:31 Miliću poslao sljedeću poruku: „Pozdravljam Marko, Molim Te da mi kažeš da li Krešo Macan radi što za Vladu i Tvoj savjet glede njega i njegove agencije? LP.“ Milić ga kratkom porukom nešto kasnije pozdravlja i javlja mu da će ga nazvati navečer. Drugim riječima, ta poruka otkriva i da su često telefonski razgovarali, a ne samo razmjenjivali poruke. Nedugo potom Jakupčić piše Miliću: „Poduzeće i ja osobno smo oklevetani i oblaćeni kao nijedna firma do sada, a Macan nam vodi PR po preporuci znaš već koga. Cilj je stvoriti kriznu situaciju, a onda se nađe spasitelj – Macan. Možda sam u krivu? Hvala Marko“, napisao je Jakupčić.

Krešimir Macan je, dakle, iz dosad dostupnih informacija, svoju bliskost s premijerom Plenkovićem – za kojega je formalno bio angažiran tek nešto više od pola godine uz neveliku naknadu od devet tisuća kuna neto mjesečno – na koncu ipak naplatio višestruko više. I to samo u jednoj u nizu velikih državnih tvrtki, Hrvatskim šumama koje su mu, po prepisci koju posjeduje Nacional, usluge plaćale 30 tisuća kuna mjesečno. Ista prepiska, međutim, upućuje i na zaključak da je Andrej Plenković još u svom prvom premijerskom mandatu uspostavio sustav u kojemu on osobno kao „šef“ donosi odluke čak i u efemernim slučajevima poput toga tko će u jednoj od više stotina državnih tvrtki biti angažiran za poslove odnosa s javnošću i krizno komuniciranje. Prethodna otkrića Nacionala dokazala su da su se njegovi najbliži suradnici, dotad najčešće anonimni niži stranački dužnosnici i lokalni funkcioneri, kao ministri vrlo dobro uklopili u taj sustav: u čvrsto uvezanoj i isprepletenoj mreži stranačkih i osobnih interesa urgirali su i intervenirali za zapošljavanje niza osoba čak i na najnižim radnim mjestima. Kao što na vrhu hijerarhije sve ovisi o Plenkoviću, tako nešto niže ništa ne može proći bez blagoslova njegovih suradnika. Ništa, pa ni zapošljavanje najobičnijeg šumara-pripravnika.

‘Dečki, sutra u 8.00 u Kruninom uredu je sastanak s Macanovom ekipom u vezi analize jučerašnjeg TV priloga na RTL-u, pa planirajte’, stoji u jednoj od poruka, poslanoj 30. siječnja 2019. godine

S druge strane, Krešimir Macan kao u javnosti cijenjeni komunikacijski stručnjak, u prethodnih desetak i više godina u medijima je gradio svoju navodno neovisnu poziciju i nastupao kao „politički analitičar“, „PR ekspert“ i slično, komentirao je gotovo sve predizborne kampanje i tumačio izborne rezultate premda je evidentno da je u istom periodu bio angažiran i plaćen od nekih sudionika tih istih izbora. Slučaj s Plenkovićevom vladom i Hrvatskim šumama nije jedini: Nacional je još u veljači prošle godine otkrio desetak ugovora između Macanove tvrtke Manjgura i Grada Pule, na čijem je čelu bio donedavni IDS-ovac Boris Miletić. Za 15 godina suradnje Macanu su iz gradskog proračuna za „konzalting usluge“ isplaćena ukupno četiri milijuna kuna – odnosno, otprilike stotinu eura na dan, svih 365 dana u godini.

Kao osnova za ta golema plaćanja navedeni su krajnje neobični poslovi poput odgovaranja na redovne upite novinara, sindikalista ili gradskih vijećnika, komunikacije sa zaposlenicima, angažmana na društvenim mrežama ili čak kriznog javnog komuniciranja nakon samoubojstva jedne gradske službenice, što je u popisu obavljenih usluga navedeno na čak dva mjesta. Odnosno, poslovi koje u gotovo svim jedinicama lokalne uprave obavljaju njihovi zaposlenici. Istodobno, Krešimir Macan bio je duboko angažiran u kreiranju predizbornog programa IDS-a i strategije difamiranja njihovih političkih protivnika, a u javnosti je – iz pozicije neovisnog stručnjaka i analitičara, bez deklariranja vlastitog interesa – učestalo istupao i komentirao političke prilike u Puli i Istri uoči i nakon izbora. Time je taj PR-ovac, po svemu sudeći, ozbiljno prekršio osnovna pravila svoje struke, no to je tek manji dio Macanovih trenutnih problema. Da je, po svemu sudeći, bio svjestan problematičnosti takvog angažmana, sam Macan je neizravno pokazao kada je u ljeto 2021. godine, nakon iznenađujućeg poraza IDS-a i smjene vlasti u tom gradu, na vlastitu inicijativu raskinuo još uvijek važeći ugovor, a potom u gradski proračun vratio dio već uplaćenog novca. Državno odvjetništvo upoznato je s tim podacima, dapače: suradnju Macana i IDS-a problematiziralo je još 2010., no istraga je tada zaključena bez pokretanja formalnog postupka. Nacionalov sugovornik iz te institucije objasnio je da je u tom trenutku bilo komplicirano utvrditi opravdanost plaćanja jer se uglavnom radi o intelektualnim uslugama kojima je zapravo teško realno procijeniti vrijednost. „Ako su obje strane suglasne da posao vrijedi toliko koliko je plaćen i ako je on formalno obavljen, teško je dokazati nezakonitosti. Pretpostavljam da je to bilo obrazloženje DORH-a u to doba, makar ne treba smetnuti s uma da PR struka tada nije bila do kraja razvijena i vladalo je dosta nepoznanica, odnosi nisu bili posve regulirani, a ne treba isključiti ni mogućnost da su pojedinci iz sustava njegovali dobre odnose s Macanom. No najnovije otkriće unosnih ugovora s Gradom Pulom, po svemu sudeći, bit će dovoljan povod za ponovno otvaranje predmeta“, rekao je taj sugovornik Nacionala u veljači prošle godine. Objasnio je i da će biti potrebno provjeriti je li svoje usluge prema IDS-u Macan eventualno naplaćivao manje ili jednako kao Gradu, zatim jesu li one uopće plaćene, potom način na koji je on angažiran te postoje li na koncu svjedoci koji će iznijeti svoja saznanja o načinu dogovaranja tog posla. „Indicije su zasad više nego jasne i idu u tom smjeru da su se javnim novcem prikriveno plaćale kampanje IDS-a. No to su zasad samo indicije“, dodao je sugovornik Nacionala iz DORH-a. I sam Macan tada se izjasnio o optužbama koje je na njegov račun izrekao jedan pulski gradski vijećnik SDP-a.

„Manjguri je, prema njegovim navodima, u proteklih 15 godina plaćeno četiri milijuna kuna. Svi moji kolege danas su me zvali šokirani i pitali je li to moguće, jer da je to onda prejeftino za toliko posla u 15 godina! Ako je to cijena da netko ostane na vlasti 15 godina, onda je super jeftino“, kazao je Macan za HRT. Nije precizirao radi li se doista o iznosu od četiri milijuna kuna „jer nije brojio novac“, moguće zato što se radi i o većoj svoti; otkriveno je, naime, da su PR usluge s više stotina tisuća kuna plaćale i neke gradske tvrtke i ustanove. Međutim, ta izjava Krešimira Macana nemalo je iznenadila njegove kolege iz struke, ali i istražitelje: on je njome de facto priznao da je primao javni novac za „ostanak na vlasti“ jednog političara i jedne stranke, što bi također moglo poslužiti kao jedna od osnova za moguće pokretanje formalnih procesa.

Krešimir Macan kao komunikacijski stručnjak, u prethodnih desetak i više godina u medijima je gradio svoju navodno neovisnu poziciju i nastupao kao ‘politički analitičar’ iako je radio za

 


Macan: ‘Poruke su nastale nakon što je moja prva suradnja s Hrvatskim šumama prekinuta’

Prirodu svog angažmana u Hrvatskim šumama za Nacional je pojasnio sam Krešimir Macan. Postavili smo mu niz pitanja na tu temu, kao i na temu njegova odnosa s premijerom Plenkovićem. On u svojim odgovorima, između ostalog, decidirano tvrdi da je njegov prvi angažman u Hrvatskim šumama istekao 31. prosinca 2018. te se referira na prethodno pisanje Nacionala i tvrdi da su objavljene poruke nastale nakon što je njegova suradnja s tom državnom tvrtkom prekinuta. Međutim, to je u koliziji s ovotjednim otkrićem Nacionala: dok Macan s jedne strane tvrdi da je dana 31. siječnja 2019. suradnja već bila istekla punih mjesec dana, nejasno je zašto bi u tom slučaju član Uprave Hrvatskih šuma Fazekaš 30. siječnja poslao svojim kolegama poruku koja glasi: „Dečki, sutra u 8.00 je u Kruninom uredu sastanak s Macanovom ekipom u vezi analize jučerašnjeg TV priloga na RTL-u, pa planirajte.“

Odgovore Krešimira Macana Nacional prenosi u cijelosti:

„S Hrvatskim šumama smo zbog potrebe za kriznim komuniciranjem sklopili ugovor o strateškom i kriznom savjetovanju od 15. studenoga do 31. prosinca 2018. u iznosu od 60.000 kn + PDV. Naime, neposredno prije angažmana Zeleni odred i Živi zid pokrenuli su niz protestnih akcija protiv Hrvatskih šuma i samog predsjednika Uprave Jakupčića s optužbama o milijunskim štetama na Medvednici, koje se kasnije nisu pokazala utemeljenim, jer je najvećim dijelom šteta nastala usred vjetroloma i drugih nepogoda koje su prethodnih godina pogodile te šume te su ih sanirale. Koliko se sjećam, u -u su nam rekli da su nas preporučili ljudi iz -a i još su neke kolege bile na razgovorima prije nas.

Spomenuti SMS poslan je, ako je točno navedeno u medijima, 31. 1. 2019. MJESEC DANA NAKON KRAJA našeg prvog angažmana.

Nakon provedenog postupka jednostavne javne nabave za usluge savjetovanja u odnosima s javnošću na kojem je Manjgura odabrana kao najpovoljniji ponuditelj, sklopili smo dodatni ugovor s -om u trajanju od 1. travnja do 31. prosinca 2019., u ukupnoj vrijednosti 160.200 kuna + PDV. Nije bilo dodatnih ugovora s -om.

Ni s premijerom Andrejem Plenkovićem ni s njegovim suradnicima nisam razgovarao ni o kakvom poslovnom angažmanu niti je za to bilo potrebe budući da Manjgura već godinama uvjerljivo najveći dio svojih prihoda ostvaruje u suradnji s privatnim sektorom u Hrvatskoj i inozemstvu (kao posljedica zabrane angažmana PR agencija na državnoj razini do kraja 2017. godine), a sve manji dio iz javnog sektora. Dapače, Manjgura s javim sektorom od 2018. posluje značajno manje od većine kolega.

Manjgura ima svoju ekspertizu, prvenstveno krizno komuniciranje, te stručnjake zbog kojih nas angažiraju na tržištu, bilo da nam klijenti izravno pristupe bilo kroz zadovoljstvo postojećih klijenata koji upute na nas ili kroz osobne kontakte. Ako je riječ od javnom sektoru, potrebno je dodatno zadovoljiti sve uvjete iz javne nabave te kao i uvijek isporučiti ugovoreno. Budući da su svi ti podaci javno dostupni, lako je provjeriti navedeno.

Vezano za moje javne nastupe kao predavača i političkog analitičara, oni se ni na koji način ne mogu povezivati s poslovanjem Manjgure niti za to ima osnove.

Mediji me pozivaju kao iskusnog izbornog savjetnika s preko 25 godina iskustva u politici, bivšeg savjetnika za komunikacije dvojice premijera, Ivice Račana i Andreja Plenkovića, i kao informiranu osobu koja ima iskustva u tumačenju trendova u istraživanjima i politici. Sve drugo su samo uvrede onih koji se ne slažu s mojim stavovima, ali nažalost po njih živimo u demokraciji. Svi imamo pravo na svoj stav, koliko god se ne slagao s drugima.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.