LP: Roma senzacionalno izbacila Barcelonu

epa06660132 Barcelona's Lionel Messi (C) in action against Roma's Aleksandar Kolarov and Radja Nainggolan (L) during the UEFA Champions League quarter final second leg match between AS Roma and FC Barcelona at Olimpico stadium in Rome, Italy, 10 April 2018.  EPA/ETTORE FERRARI

Nogometaši Rome senzacionalno su se plasirali u polufinale Lige prvaka nakon što su u uzvratu u Rimu pobijedili Barcelonu s 3-0 (1-0) i nadoknadili zaostatak od 1-4 s prve utakmice na Nou Campu.

Golove su za Romu postigli Edin Džeko (6), Danielle de Rossi (58-11m) i Konstantinos Manolas (82), a za Barcelonu je cijelu utakmicu odigrao Ivan Rakitić.

Roma je napravila jednu od najvećih senzacija u povijesti Lige prvaka, gotovo ravnu onoj prošlogodišnjoj kada je Barcelona nadoknadila zaostatak od 0-4 protiv PSG-a. Talijanski sastav je potpuno zasluženo došao do senzacionalnog prolaska među četiri najbolje momčadi jer je Barcelona odigrala najslabiju utakmicu u sezoni, u koju su ušli opušteno jer su smatrali da je sve riješeno već u prvom susretu. Junak susreta bio je Edin Džeko koji je zabio prvi gol i zaradio jedanaesterac za drugi, dok je vrlo znakovito da su preostala dva gola za Rimljane dali De Rossi i Manolas – igrači koji su nsretno postigli autogolove u prvoj utakmici.

Rimljani nisu mogli zamisliti bolji početak utakmice – već u 6. minuti De Rossi je dugom loptom pronašao Džeku, a BiH reprezentativac je jednostavno bio prejak, otresao se Albe i Umtitija te lako zatresao mrežu pored nemoćnog Ter Stegena. Katalonci nisu dobro ušli u utakmicu, a u 29. minuti umalo su primili i drugi kada je iznenađenje u početnom sastavu Čeh Schick iz dobre situacije glavom pucao tik pored vratnice. U 37. minuti Džeko se još jednom pokazao nezaustavljiv za obranu Barcelone, ali je je vratar Ter Stegen sjajno obranio njegov udarac glavom.  Roma je bila puno bolja u prvom dijelu, dok Barca skoro da nije ozbiljnije zaprijetila golu domaćina.

U 58. minuti Roma je stigla nadomak senzacije nakon što je Pique srušio Džeku u kaznenom prostoru, a sudac Turpin svirao kazneni udarac. Kapetan De Rossi sigurno je realizirao jedanaesterac i iskupio se za autogol u prvoj utakmici na Nou Campu.  Nervoza je bila očita kod gostiju pa je u 63. minuti zbog prekršaja žuti karton dobio i Messi, a u 72. i Suarez, da bi u međuvremenu u 69. minuti De Rossi je glavom bio zamalo neprecizan. U 77. minuti u igru je upao u El Shaaraawy, a dvije minute kasnije upravo je on iz blizine uputio opasan udarac koji brani vratar Barcelone.No, čak je i Ter Stegen bio nemoćan u 82. minuti kada je udarac s kuta Florenzija glavom s prve vratnice u mrežu skrenuo Grk Manolas za nevjerojatnih 3-0.

U 86. minuti Messi je prošao kroz četiri igrača domaćina, ali nije uspio uputiti udarac. U sudačkoj nadoknadi Dembele je pokušao s gotovo 50 metara lobati istrčalog vratara Rome, no lopta je otišla iznad grede, a tim i zadnja prilika za Katalonce.

ROMA – BARCELONA 3-0

Pred 69.000 gledatelja na stadionu Olimpico sudio je Clement Turpin iz Francuske.

Strijelci: 1-0 Džeko (6), 2-0 De Rossi (58-11m), 3-0 Manolas (82)

ROMA: Alisson – Manolas, Fazio, Juan Jesus – Florenzi, Nainggolan (El Shaaraawy, 77), De Rossi, Strootman, Kolarov – Džeko, Schick (Under 72)

BARCELONA: Ter Stegen – Semedo (Dembele, 85), Pique, Umtiti, Jordi Alba – Sergi Roberto, RAKITIĆ, Busquets (Alcaser, 85), Iniesta (Gomes, 81)- Messi, Suarez

OZNAKE: Liga prvaka