Lokomotiva pogotkom Tolića iz kaznenog udarca u 90. minuti stigla do treće pobjede nad Dinamom u povijesti

12.06.2020., stadion u Kranjcevicevoj ulici, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 28. kolo, NK Lokomotiva - GNK Dinamo. Sudac, Duje Strukan. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

U pretposljednjoj utakmici 28. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je na stadionu u Kranjčevićevoj rezultatom 1-0 (0-0) svladala lidera prvenstva i aktualnog prvaka države Dinamo.

Pobjedu Tomićevoj momčadi pogotkom iz kaznenog udarca u 90. minuti donio je Marko Tolić.

Prvi udarac u okvir vidjeli smo u 15. minuti kada je Grbić nogom s crte odbio loptu nakon udarca Kulenovića iz okreta sa sedam metara.

Grbić se ponovno istaknuto u 17. minuti kada je nakon pogreške domaće obrane Ademi izašao sam pred domaćeg vratara, odličnim ga potezom prebacio, no Grbić se uspijeva vratiti i s crte rukom odbiti loptu dalje od svojih vrata.

Dominirao je Dinamo susretom. U 24. ponovno dobra situacija za goste, ubačaj s desne strane riskantno je blokirao Kovačić i poslao loptu malo pored suprotne vratnice u udarac iz kuta za ‘Plave’. Iz tog ubačaja uslijedila je dobra akcija Jovićevićeve momčadi koju je udarcem okončao Kadzior, a trećom obranom na utakmici ponovno se istaknuo Grbić.

Tri minute poslije ponovno su ‘Plavi’ odigrali akciju za lijevu stranu svog napada, ovaj put je Grbić obranio pristojan pokušaj Oršića.

U 38. Leovac atraktivno iz voleja pokušava zaprijetiti Grbiću, udarac je bio dobar, no lopta odlazi pristojno pored suprotne vratnice.

Apsolutnu dominaciju Dinamo tako ipak nije uspio kapitalizirati u prvom dijelu utakmice, a koliko je izražena bila dominacija Jovićevićeve momčadi dovoljno govori činjenica da Lokomotiva u 45. minuta igre nije uspjela uputiti nijedan udarac prema vratima Livakovića.

Dinamo je dominirao i u drugom dijelu susreta, a prvu spomena vrijednu situaciju vidjeli smo u 56. minuti kada je prvi put na utakmici zaprijetila Lokomotiva. Na ubačaj s desne strane loše je reagirao Livaković, lopta mu ispada iz ruku, a u nastavku do nje dolazi Čeliković čiji udarac odličnom intervencijom skida Dinamov vratar i tako se iskupljuje za prethodno napravljenu pogrešku.

Dvije minute nakon ubačaja iz kuta za domaće na udarcu se našao Kolinger, glavom je poslao loptu malo pored vratnice.

Konkretniju, hrabriju igru Lokomotiva je zamalo kapitalizirala u 62. minuti. Nakon duplog pasa s Uzunijem u fantastičnoj se poziciji za pogodak našao Tolić, no njegov udarac sa šest metara vrhunskom intervencijom brani Livaković.

Nakon spomenutih situacija za Lokomotivu i Dinamo je zaigrao nešto opreznije te smo u narednom periodu gledali dosta slabiji tempo igre s obje strane, uz vrlo malo rizika u igri prema naprijed.

U 77. minuti poslije greške Kovačića u dobroj situaciji se našao Gavranović (ušao u 61. umjesto Kulenovića), no njegov udarac sa sedam metara otišao je pristojno pored vratnice. Šest minuta poslije bilježimo neprecizan pokušaj Marina (ušao u 61. umjesto Oršića) s vrha šesnaesterca, lopta odlazi pored okvira vrata.

Lokomotiva ponovno prijeti u 85. minuti kada je Tolić uputio odličan udarac sa sedamnaest metara, a fantastičnom reakcijom iskazao se Livaković koji je ‘iščupao’ loptu ispod grede i odbio u korner.

Minutu poslije Tomićevi igrači traže kazneni udarac zbog Morinog igranja rukom pri blokiranju Jakićevog udarca. Sudac Duje Strukan prvo odmahuje rukama i odbija svirati najstrožu kaznu, a nakon kraćih audio komunikacija s VAR kolegama odlazi pogledati sam situaciju i u konačnici pokazuje na bijelu točku za Lokomotivu i Mori dodjeljuje drugi žuti karton. Siguran izvođač bio je Tolić, kojem je to bio deveti ligaški pogodak u sezoni.

Do kraja susreta (šest minuta sudačke nadoknade) Dinamo s igračem manje nije uspio nametnuti dominaciju na travnjaku i konkretnije zaprijetiti Grbiću te je tako Lokomotiva stigla do treće pobjede nad Dinamom u njihovom trideset i sedmom međusobnom okršaju.

Ovom pobjedom Lokomotiva je stigla na dva boda zaostatka za Hajdukom i Rijekom, koji na kontu imaju 51 bod.

Dinamo je u sljedećem kolu domaćin Slaven Belupu, dok će Lokomotiva biti gost Rijeke na Rujevici. Program ovog kola zaključuje se sutra srazom Slaven Belupa i Osijeka u Koprivnici (20 sati).