Liga prvaka: Liverpool prvi finalist

epa09925122 Villarreal's goalkeeper Geronimo Rulli (L) and defender Raul Albiol (R) in action against Liverpool's striker Diogo Jota (C) during the UEFA Champions League semifinal, second leg soccer match between Villarreal CF and Liverpool FC in Villarreal, Spain, 03 May 2022.  EPA/Biel Alino

EPA/Biel Alino

Nakon 2-0 u prvoj utakmici nogometaši Liverpoola su slavili i u polufinalnom uzvratu kod Villarreala 3-2 (0-2) čime su se plasirali u finale Lige prvaka, kojem je domaćin Pariz 28. svibnja.

Villarreal je sjajno odradio prvo poluvrijeme uzvratne utakmice te je potpuno poništio zaostatak od dva gola iz prvog dvoboja. Dia i Coquelin su u 3. i 41. minuti zabijali za 2-0. No, u nastavku se dogodio potpuni preokret. Od 62. do 74. minute Liverpool je dao tri gola (Fabinho, Diaz i Mane) i na kraju bez velike drame izborio finale.

Utakmica je počela savršeno za domaćina koji je poveo već u trećoj minuti. Estupinan je ubacio loptu pred gostujuća vrata. Pomalo sretno je Capoue dodao Diji koji trese mrežu Liverpoola za opće oduševljenje domaćih navijača.

Pogodak je bacio u trans navijače Villarreala, ali i same igrače, koji su letjeli terenom u uvodnim minutama uzvrata. Zaprijetio je potom i Gerard Moreno, no relativno brzo je Liverpool primirio domaći ritam te je posjedom pokušao zaustaviti nalete španjolske momčadi.

Stvorio je i Liverpool dvije poluprilike, ali i dalje je Villarreal bio življi, opasniji i konkretniji. Udarac Thiaga Alcantare očešao je domaći okvir vrata, ali i da je bio pogodak vjerojatno bi bio poništen zbog prekršaja u napadu.

Nova velika uzbuđenja dogodila su se u završnici prvog dijela. U 37. minuti, u gostujućem šesnaestercu, došlo je do kontakta između Lo Celsa i Alissona, ali jedanaesterac nije dosuđen, no domaćin je podebljao svoje vodstvo na 2-0 u 41. minuti. Opet je Capoue bio asistent, a Coquelin je nadskočio sve i glavom zatresao mrežu.

U nastavku je Liverpool ipak bio konkretniji i bolji, a u 55. minuti je pogođena domaća greda. Alexander-Arnold je pucao s 25 metara, a pritom se lopta i odbila od domaće obrane. Činilo se da to i dalje nije onaj ‘atomski’ Liverpool, no gosti su ubrzo cijelu situaciju okrenuli na svoju stranu.

U 62. minuti je Fabinho, iskosa, pogodio za 1-2, a pritom je domaći vratar Rulli loše reagirao i primio pogodak kroz noge, na prvoj vratnici. Pet minuta kasnije već je bilo 2-2, a nakon asistencije Alexander-Arnolda glavom je pogodio Luis Diaz, opet kroz noge domaćeg vratara. Diaz je, inače, ušao u igru na startu drugog dijela te je bio pravi Kloppov džoker u nastavku susreta.

I na kraju, u 74. minuti je vratar Villarreala Rulli bez ikakve potrebe istrčao gotovo do sredine travnjaka. Mane ga je obišao i zapečatio prolaz svoje momčadi u finale Lige prvaka golom za konačnih 3-2.

Nogometaši Liverpoola svog će suparnika u finalu saznati u srijedu. Od 21 sat, na Santiago Bernabeu stadionu, uzvratnu polufinalnu utakmicu igraju madridski Real i Manchester City. U prvom susretu, na svom Etihadu, Manchester City je pobijedio 4-3.

Liga prvaka (polufinale, uzvratna utakmica):

Villarreal – Liverpool 2-3 (2-0), prva utakmica 0-2

Stadion De la Ceramica. Sudac: Danny Makkelie (Niz)

Strijelci: 1-0 Dia (3.), 2-0 Coquelin (41.), 1-1 Fabinho (62.), 2-2 Diaz (67.), 2-3 Mane (74.)

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol (od 79. Aurier), Pau Torres, Estupinan (od 79. Trigueros) – Lo Celso, Dani Parejo, Capoue, Coquelin (od 68. Pedraza) – Gerard Moreno (do 68. Chukwueze), Dia (od 79. Paco Alcacer).

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (od 80. Tsimikas) – Keita (od 80. Henderson), Fabinho (od 84. Milner), Thiago Alcantara (od 80. Jones) – Salah, Mane, Diogo Jota (od 46. Luis Diaz)

Žuti kartoni: Capoue, Pau Torres, Coquelin (Villarreal), Alexander-Arnold (Liverpool)

Crveni karton: Capoue (86., drugi žuti karton)

OZNAKE: nogomet, liverpool