LIGA PRVAKA Juventus i u Torinu bolji od Monaca, Mandžukić strijelac

epa05953516 Juventus' Mario Mandzukic (L) jubilates with his teammate Dani Alves after scoring during the UEFA Champions League semifinal second leg soccer match Juventus FC vs AS Monaco at the Juventus Stadium in Turin, Italy, 09 May 2017.  EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Nogometaši Juventusa izborili su plasman u finale Lige prvaka nakon što su u uzvratnom susretu polufinala u Torinu pobijedili Monaco 2-1 i tako potvrdili pobjedu 2-0 iz prve utakmice.

Golove za torinsku “Staru damu” zabili su Mario Mandžukić (33) i Dani Alves (44), dok je strijelac za momčad iz Kneževine bio Kylian Mbappe (68). Bio je to prvi pogodak koji je Juve primio u posljednjih 689 minuta Lige prvaka. Posljednji pogodak Juventus je primio 22. studenog prošle godine u susretu 5. kola H skupine na gostovanju kod Seville, a strijelac je bio Nicolas Pareja.

Hrvatskom reprezentativcu je to bio drugi pogodak ove sezone u Ligi prvaka nakon što je zabio i Sevilli u natjecanju po skupinama. Mandžukiću je za pogodak asistirao Alves koji je namjestio i oba Juventusova pogotka u prvoj utakmici, a sjajnu predstavu Brazilac je okrunio eurogolom u 44. minuti.

Pobjeda talijanskog prvaka mogla je biti i uvjerljivija da nije bilo raspoloženog Danijela Subašića. Vratar hrvatske reprezentacije je u prvom poluvremenu skinuo zicere Gonzalu Higuainu, Paulu Dybali i našem ‘super Mariju’.

Mandžukić je odigrao cijeli susret za Juve, a u samoj završnici dobio je žuti karton. Marko Pjaca je i dalje izvan stroja zbog ozljede koljena.

Bila je to izvanredna predstava u Torinu, u kojoj je Juventus u prvom poluvremenu utakmice mogao zabiti i šest golova da nije bilo sjajnog Subašića, koji je praktički spasio Monaco katastrofe. Zadranin je tako omogućio francuskoj momčadi da u drugom dijelu zabije gol i ode iz Torina s podnošljivim porazom.

Prvu šansu imao je Juventus u 22. minuti kada je Higuain pokušao lobati Subašića, ali je njegov udarac bio preslab, a u 25. minuti je puno bolju šansu imao mandžukić izbio sam ispred Subašića i odlično pucao, no hrvatski reprezentativni vratar je čudesno obranio njegov šut. Juventus je propustio i treću priliku u 27. minuti kada udarac Pjanića u posljedni trenutak blokira branič Raggi.

I napokon, u 33. minuti domaćini su poveli pogotkom Mandžukića koji je nakon preciznog ubačaja Alvesa s desnog krila uputio šut glavom, Subašić ponovno reagira fantastično, ali Mandžukić je prvi na odbijenoj lopti i iz blizine nogom trese mrežu. Bio je to drugi gol Madžukića u ovosezonskoj Ligi prvaka.  U 44. minuti Subašić ponovno spašava vrata Monaca obranivši šut Dybale iz blizine, no u nastavku akcije ni svemoćni Zadranin nije mogao spriječiti drugi gol talijanskog prvaka. Subašić je loptu ubačenu iz kornera uspio boksati, ali je na 18 metara od gola sačekao Alves i volejem pogodio lijevi donji kut.

U 67. minuti najbolja prilika za Monaco, Mbappe se sjurio sam prema Buffonu, ali je iskusni čuvar mreže Juventusa pročitao njegov udarac. Ipak, dvije minute kasnije Mbappe postiže gol, a obrana Juventusa pada nakon 689 minuta. Moutinho je obavio ogromni dio posla, prošao je po lijevoj strani i praktički pogodio mladog Francuza, koji s metra unosi loptu u mrežu nemoćnog Buffona. U 72. minuti se zaoštrilo na terenu nakon što je Glik namjerno, ali nekažnjeno nagazio Higuaina, a potom Madžukić udario laktom u grlo Sidibea.

Juventus će u finalu 3. lipnja u Cardiffu igrati protiv Real Madrida ili Atletico Madrida. Real je u prvom susretu slavio 3-0, a uzvrat je u srijedu na Vicente Calderonu.Juventus u će to biti deveto finale Kupa/Lige prvaka, a do sada je slavio dva puta (1985, 1996).

JUVENTUS – MONACO 2-1

Pred 42.000 gledatelja na stadionu Juventusa sudio je Bjoern Kuipers iz Nizozemske.

Strijelci: 1-0 Mandžukić (33), 2-0 Alves (44), 2-1 Mbappe (69)

JUVENTUS: Buffon – Barzagli (Benatia, 85), Bonucci, Chiellini – Dani Alves, Khedira (Marchisio, 10), Pjanic, Alex Sandro – Dybala (Cuadrado, 54), Higuain, MANDŽUKIĆ

MONACO: Subašić – Raggi, Jemerson, Glik, Sidibé – Mendy (Fabinho, 54), Bakayoko (Germain, 78), Moutinho , Bernardo Silva (Lemar, 69)- Falcao, Mbappé