LIGA PRVAKA Bayern jednom nogom u četvrtfinalu, Barcelona sretno izvukla remi

epa08247625 Robert Lewandowski (C) of Bayern Munich in action during the UEFA Champions League Round of 16, first leg match between Chelsea FC and Bayern Munich in London, Britain, 25 February 2020.  EPA/NEIL HALL

EPA/NEIL HALL

Nogometaši Bayerna s uvjerljivih su 3-0 (0-0) svladali Chelsea na londonskom Stamford Bridgeu i jednom nogom već zakoračili prema četvrtfinalu Lige prvaka, dok je Barcelona izvukla 1-1 (1-0) na gostovanju Napulju.

Napoli je na San Paolu od 30. minute vodio pogotkom Driesa Mertensa, a konačnih 1-1 postavio je Antoine Griezmann u 57. minuti. Ivan Rakitić je bio u početnoj postavi Barcelone, a izašao je iz igre u 56. minuti.

Napoli je Barceloni prepustio loptu i aktivno se branio, što je rezultiralo velikom prednošću gostiju u posjedu lopte, ali i samo jednim udarcem Katalonaca u cijelom prvom poluvremenu. S druge strane, domaća momčad je bila znatno produktivnija i opasnija kad je imala loptu u nogama.

Koliko je opasan i precizan, u 30. minuti je pokazao Dries Mertens. Zielinski se sjajno izborio za loptu, sjurio se po desnoj strani i prebacio na suprotnu, gdje je potpuno neometan bio najbolji strijelac Napolija. Namjestio se i s ruba kaznenoga prostora uputio precizan udarac u gornji lijevi kut pokraj nemoćnog gostujućeg vratara Marc-Andrea ter Stegena.

Napoli je u prvom poluvremenu mogao udvostručiti vodstvo, ali je u 43. minuti Manolas u izglednoj situaciji poslao loptu pokraj vrata.

Barcelona je nešto konkretnija postala u nastavku utakmice, a poklopilo se da je neposredno prije izjednačujućeg pogotka gostujući trener Quique Setien zamijenio Ivana Rakitića Brazilcem Arthurom. U 57. minuti akcija Barcelone je bila na granici zaleđa: od dodavanja Busquetsa prema Semedu, do ubačaja Portugalca prema strijelcu Antoineu Griezmannu. VAR se nije oglasio i pogodak je priznat.

Marc-Andre ter Stegen spasio je svoja vrata obranama udaraca Callejona i Insignea koji su najopasnije zaprijetili Barceloni u drugom poluvremenu, dok su Katalonci bili blizu pogotku u 66. minuti, ali je Leo Messi ostao malo prekratak te na kraju umjesto pogotka zaslužio žuti karton zbog opasnog starta na domaćeg vratara.

Osim rezultatom, Katalonci ne mogu biti zadovoljni ničim drugim, a u završnici dvoboja dva žuta kartona zaradio je Arturo Vidal pa ga neće biti u uzvratu, baš kao ni Busquetsa koji će pauzirati zbog “žutih kartona”.

U Londonu je Bayern prebrinuo gotovo sve brige oko prolaza u četvrtfinale pobijedivši domaći Chelsea sa 3-0. Robert Lewandowski je bio igrač utakmice, dvaput u ulozi asistenta i strijelac posljednjeg pogotka. Mateo Kovačić je odigrao cijelu utakmicu i bio jedan od najboljih igrača domaće momčadi, iako se i on izgubio u drugom poluvremenu.

U utakmici visokog tempa Bayern je u prvom poluvremenu stvarao bolje prilike, ali argentinski vratar Willy Caballero bio je na vrhunskoj razini i dobio dva izravna dvoboja s najboljim strijelcem Bavarca Robertom Lewandowskim.

Prvo je u 16. minuti obranio udarac poljskog napadača iz neposredne blizine, da bi u 28. minuti pravovremenim istrčavanjem i padom u noge zaustavio drugi pokušaj Lewandowskog.

Najbliže pogotku Bayern je došao u 35. minuti, kad je Thomas Muller udarcem glavom s ruba peterca uzdrmao gredu.

Chelsea je uglavnom prijetio iz kontranapada, a glavni pokretač tih akcija bio je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić. Najbolju priliku domaća momčad stvorila je u 43. minuti, kad je Kovačić odličnom loptom izbacio Marcosa Alonsa koji se sjurio po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor, ‘lažnjakom’ prevario Pavarda i pucao prizemno sa 12-13 metara, ali je njegov udarac Manuel Neuer obranio te se na odmor otišlo bez pogodaka.

No, samo nešto više od osam minuta igre u drugom poluvremenu trebalo je Bayernu da dođe do dva pogotka, oba u režiji istog dvojca.

Kad nije mogao svladati Caballera, Robert Lewandowski se u 51. minuti odlučio prometnuti u asistenta. Akcija je krenula od Sergea Gnabrija, koji je izbacio loptu prema Lewandowskom na lijevu stranu. Umjesto udarca, Poljak je odlučio poslati povratnu loptu u sredinu na koju je natrčao Gnabry i sa 11 metara poslao ju u mrežu.

Samo tri minute poslije Lewandowski je dobio zračni dvoboj na sredini igrališta s domaćim kapetanom Azpilicuetom i prebacio loptu do Gnabryja. Ovaj je ponovno odigrao do Lewandowskog i krenuo prema kaznenom prostoru, gdje ga je Poljak idealno poslužio, a Nijemac preciznim prizemnim udarcem pretvorio u svoj drugi pogodak.

Bayern je svoju potpunu nadmoć okrunio i trećim pogotkom. Nakon dvije asistencije Robert Lewandowski je dočekao priliku za svoj 11. pogodak u Ligi prvaka ove sezone. Po lijevoj strani je prošao 19-godišnji Kanađanin Alphonso Davies i ubacio u sredinu gdje je loptu dočekao Lewandowski i lakoćom pogodio nebranjenu mrežu za konačnih 3-0.

Osim što je primio tri gola, Chelsea je za uzvrat ostao i bez Marcosa Alonsa, jer je španjolski lijevi bočni zaradio izravni crveni karton, zbog opasnog starta u 83. minuti.

Uzvratne utakmice u Barceloni i Muenchenu na rasporedu su 18. ožujka.

U srijedu će biti odigrane preostale dvije prve utakmice osmine finala Lige prvaka u kojima će Lyon ugostiti Juventus, a Real Madrid biti domaćin Manchester Cityju.

OZNAKE: Liga prvaka