Liga nacija: Švicarska šokirala Španjolsku, Portugal uvjerljiv

epa10204275 Czech Republic's David Zima (R) in action against Portugal's Cristiano Ronaldo during the UEFA Nations League soccer match between the Czech Republic and Portugal at Eden Arena in Prague, Czech Republic, 24 September 2022.  EPA/MIGUEL A. LOPES

EPA/MIGUEL A. LOPES

U susretu 5. kola skupine 2 elitnog razreda Lige nacija Švicarska je u Zaragozi iznenadila Španjolsku pobjedivši sa 2-1, dok je u drugom susretu iz ove skupine Portugal u Pragu porazio Češku sa 4-0.

Švicarska je ovom pobjedom dohvatila važne bodove u borbi za ostanak u elitnom društvu, ali i pokvarila španjolske izglede za plasman na Final Four. Furija uoči zadnjeg kola ima dva boda manje od Portugala i za tri dana u Bragi igrat će joj samo pobjeda protiv domaćina za osvajanje prvog mjesta.

Manuel Akanji je u 21. minuti doveo goste u prednost i sve do kraja poluvremena Švicarska se obranila. Izjednačio je Jordi Alba u 55. minuti, no samo tri minute kasnije Breel Embolo je ponovo utišao domaće navijače. Domaćin je imao 70 posto posjeda lopte, no bila je to jalova prednost.

U drugom susretu Portugal je bio uvjerljiv u Pragu. Diogo Dalot je doveo goste u vodstvo u 33. minuti, a u drugoj minuti nadoknade Bruno Fernandes je povisio na 2-0.

U posljednjim trenucima prvog dijela Češka je mogla smanjiti, no Patrik Schick nije iskoristio jedanaesterac, pogodio je prečku. Kazneni udarac je skrivio Cristiano Ronaldo igravši rukom. Dalot je u 52. minuti zabio i treći gol za goste, a konačnih 4-0 postavio je Diogo Jota u 84. minuti.

U zadnjem kolu Portugal i Španjolska će u Bragi igrati za plasman na Final Four, a zanimljivo će biti i u St Gallenu gdje će Švicarska braniti dva boda viška od Češke u borbi za ostanak.

Drama nas očekuje i zadnjem kolu u skupini 4 Lige B gdje će se Norveška i Srbija u Oslu boriti za prvo mjesto. Obje ekipe imaju po 10 bodova, a Norveška je u prvom susretu slavila sa 1-0, pa Srbiji igra samo pobjeda.

U susretu 5. kola Srbija je u Beogradu deklasirala Švedsku sa 4-1, dok je Norveška izgubila u Ljubljani od Slovenije sa 1-2.

Švedska je povela u 15. minuti golom Viktora Claessona, no domaćin je do kraja poluvremena okrenuo rezultat, a oba gola je zabio Aleksandar Mitrović (18, 45+1). Sjajnu predstavu napadač Fulhama je okrunio u 50. minuti postigavši i treći pogodak. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Saša Lukić u 70. minuti.

U ranije odigranom susretu iz ove skupine Slovenija je u Ljubljani pobijedila Norvešku sa 2-1 osvojivši važne bodove u borbi za ostanak.

Domaćin je stigao do pobjede preokrenuvši rezultat u posljednjih 20 minuta. Norveška je povela u 47. minuti golom Erlinga Haalanda kojem je to bio već šesti gol od sedam norveških u ovom natjecanju. Izjednačio je Andraž Šporar u 70. minuti, a pobjedu Sloveniji donio je Benjamin Šeško u 81. minuti.

Na ljestvici vode Norveška i Srbija sa po 10 bodova, Slovenija je treća s pet bodova, a Švedska je posljednja s tri boda. U zadnjem kolu Švedska će na domaćem terenu loviti pobjedu protiv Slovenije za ostanak u Ligi B.

Neizvjesno je i u skupini 1 nakon što su Škotska i Ukrajina slavile. O pobjedniku skupine i putniku u viši rang odlučit će njihov međusobni susretu u Krakovu, a Ukrajincima igra samo pobjeda.

Škotska je u Glasgowu preokretom pobijedila Irsku sa 2-1.

Gosti su poveli u 18. minuti golom Johna Egana, a izjednačio je Jack Hendry u 50. minuti. U 82. minuti Škoti su došli do pobjede golom Ryana Christiea iz jedanaesterca.

U prvom susretu Ukrajina je sa 5-0 na gostovanju pobijedila Armeniju. Strijelci za Ukrajinu bili su Timoščuk (22), Zubkov (57), Dovbik (69, 84) i Ihnatenko (81).

Škotska sada ima 12 bodova, dva više od Ukrajine. Slijede Irska sa četiri i Armenija s tri boda.

U skupini 2 Izrael je pobijedio Albaniju sa 2-1 i osigurao plasman u viši rang natjecanja.

Domaćin je poveo u 46. minuti golom Weissmana, izjednačio je Uzuni u 88. minuti, no pobjedu Izraelu donio je Baribo u drugoj minuti nadoknade.