Lažno cijepljenje: ‘Kupio sam potvrdu za tisuću kuna, cjepivo se štrcne u prazno’

Autor:

06.05.2021., Zagreb - Ilustracija cijepljenja protiv Covida 19.
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Do covid potvrda u ovom trenutku u Hrvatskoj mogu doći četiri kategorije građana – osobe cijepljene cjepivom protiv bolesti, onaj tko ima negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa te svi oni koji su preboljeli koronavirus, i to 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa.

Ona četvrta skupina građana nije preboljela covid-19, ne pada im na pamet cijepljenje, no isto tako ne žele gubiti vrijeme na neugodna i ‘prečesta’ testiranja – oni su svoju covid potvrdu jednostavno – kupili.

Jutarnji list razgovarao je s trojicom muškaraca u dobi od 35 do 50 godina koji su ispričali da su u liječničkim ordinacijama u Zagrebu i Karlovcu dogovarala lažno cijepljenje s medicinskim osobljem.

Jedan od njih otišao je do kraja i za tisuću kuna kupio covid potvrdu, drugi je bio u ordinaciji i samo je trebao realizirati dogovoreni posao, ali je njega i liječnicu omela medicinska sestra, koja je neočekivano upala u ordinaciju, a treći je odustao i prije same realizacije ponude.

Takve potvrde izdaje isključivo medicinsko osoblje, koje pri tome čini kaznena djela krivotvorenja isprava i zloporabe položaja i ovlasti, a naručitelji, kao i posrednici u tom poslu, djelo krivotvorenja isprava pomaganjem.

Nemoguće je procijeniti kakvi su razmjeri te vrste kriminala. Ali kako stvari stoje, čini se da su prilično veliki. Naime, gotovo da nema županije s barem jednom ordinacijom u kojoj se može ‘srediti potvrda’.

Policija je dosad, otkad je pandemije i otkad su obvezne EU digitalne potvrde za inozemna putovanja, odnosno otkad su od 16. studenoga obvezne covid potvrde za sve zaposlene u javnom sektoru i u državnim i gradskim poduzećima te za korisnike tih usluga, raskrinkala jednu mrežu krivotvoritelja.

U njemu je ‘medicinska sestra ovlaštena za unos podataka o cijepljenim osobama u informacijski sustav, iskoristila svoj položaj i ovlasti, unijela neistinit podatak za dvije osobe da su cijepljene u kolovozu, za koje je, provedenim kriminalističkim istraživanjem, utvrđeno da nisu cijepljene’.

Situacija je na terenu, međutim, puno jednostavnija. Korisnici potvrda ne šalju podatke i novac nepoznatim službenicima da bi zauzvrat dobili potvrde, kao što je to bilo u slučaju koji je policija razotkrila, nego se to obavlja u liječničkim ordinacijama vrlo izravno, fingiranim cijepljenjem.

Postupak je isti kao kod uobičajenog cijepljenja, samo što se cjepivo ‘štrcne’ u prazno, kako bi se cjepivo razdužilo što se tiče količine. Osoba nikad ne bude cijepljena, ali se u sustav unese da jest.

Zbog toga su ovakvi postupci praktički nedokazivi, odnosno vrlo je teško ući u trag počiniteljima, piše Jutarnji list.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.