Kup: Dinamo se čudesno ispromašivao na Maksimiru, Rijeka izbacila branitelja naslova

01.12.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Utakmica cetvrtfinala hrvatskog nogometnog kupa, GNK Dinamo - HNK Rijeka. Kevin Theophile Catherine, Bartol Franjic, Danijel Zagorac, Josip Drmic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/Pixsell

U posljednjoj utakmici četvrtfinala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je pred 1663 gledatelja na maksimiru rezultatom 1-3 (0-2) svladala branitelja naslova Dinamo i postala posljednji sudionik sam završnice nadmetanja.

I posljednji četvrtfinalni okršaj ponudio nam je uzbudljiv i sadržajan nogomet, nevjerojatno je što je sve danas uspjela promašiti momčad Damira Krznara, za koju je jedini pogodak postigao Marko Tolić u 73. minuti. Vrlo učinkovitim gostima pobjedu su golovima u 27., 30. i 97. minuti donijeli Jorge Obregon, Josip Drmić te Robert Murić, a svakako velike zasluge za prolazak dalje ‘Bijelih’ pripadaju i danas fantastičnom Nediljku Labroviću.

Svoje mjesto u trideset i prvom izdanju domaćeg kup natjecanja tako su osigurali Gorica, Hajduk, Osijek i . Polufinalne parove saznat ćemo nakon ždrijeba, čiji termin još uvijek nije službeno potvrđen, dok su utakmice predviđene za početak ožujka sljedeće godine.

Osijek nakon drame jedanaesteraca izborio polufinale kupa

Prvi su na Maksimiru zaprijetili domaćini, Oršić je iz slobodnog udarca s tridesetak metara pokušao iznenaditi Labrovića, bio je to dobar pokušaj, lopta je otišla malo iznad okvira vrata. Minutu poslije i Rijeka poslije prekida stiže do udarca, na ubačaj s desne strane Velkovski je glavom poslao loptu također preko okvira suparničkih vrata.

Vrlo brzo uslijedila su nova uzbuđenja na suprotnoj strani, dalekometnim udarcima u 9. i 10. minuti ‘svoju su sreću’ okušali Gojak i Mišić, ali Labrović je sigurno reagirao u obje situacije, upisavši kvalitetne obrane.

Nakon kraćeg perioda ‘primirja’ utakmica se potpuno otvorila. Dinamo je dominirao posjedom i imao dvije odlične prilike za pogodak, ali Rijeka je bila ta koja stiže do dva pogotka prednosti. Prvo je poslije kratkog odbijanja na dodavanje Menala u 24. minuti Ivanušec nečuvan imao čisti udarac na sedam metara, ali Labrović mu fantastičnom refleksnom rekacijom brani pokušaj!

Tri minute poslije ‘Bijeli’ igraju odličnu, brzu kontru, u završnici Ampem s desne strane igra skroz lijevo za Obregona, koji se sjurio u šesnaesterca i iskosa lijevo s jedanaest metara, pored tri protivnička igrača, uspio progurati loptu kroz noge Šutala i pogoditi donji suprotni kut za 0-1!

01.12.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Utakmica cetvrtfinala hrvatskog nogometnog kupa, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Jorge Obregon Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Ponovno je Ivanušec bio taj koji propušta iskoristiti dobru situaciju, u 29. minuti lopta mu je došla lijevo na trinaest metara, ali pod pritiskom je udarcem iz prve gađao gornji desni kut i zamalo prebacio okvir.

Samo minutu poslije vrlo učinkoviti gosti povećavaju rezultatsku prednost. Prejednostavno je ispala visoko postavljena zadnja linija Plavih, u završnici Vukčević na lijevoj strani napada ima ‘more prostora’ i savršeno preciznim dodavanjem u sredinu pronalazi Drmića, koji pored dva igrača Dinama na četiri metra postavlja nogu i trese mrežu za 0-2!

Šokirani domaćini su do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) uspjeli konkretnije zaprijetiti još ‘samo’ jednom, na ubačaj Mišića iz kuta Gojakov udarac glavom s osam metara u prvi kut mirno je u 44. minuti obranio vrlo koncentrirani i sigurni Labrović.

01.12.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Utakmica cetvrtfinala hrvatskog nogometnog kupa, GNK Dinamo – HNK Rijeka. Trener Dinama Damir Krznar Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

U nastavak na Maksimiru treneri su ušli s tri promjene. Damir Krznar iz igre je izvadio Moharramija i Menala, a na teren poslao Andrića i Ristovskog. Kolega mu Goran Tomić na klupi je pak ostavio svog najboljeg strijelca Drmića, umjesto kojeg je priliku u drugom dijelu dobio Murić.

‘Plavi’ se već u trećoj minuti nastavka ponovno hvataju u nevjerici za glave. Prvo si je Ivanušec lijepim potezima kreirao poziciju i lijevo s dvanaest metara pucao prizemno, odlični Labrović obranio i odbio, ali samo desno do usamljenog Gojaka koji je udarcem iz prve s dvanaest metara poslao loptu tik uz bližu vratnicu!

U 56. minuti Obregon je dobio loptu desno u prostor i sjurio se do ruba peterca, prevario čuvara te gađao gornji suprotni kut, ali lopta je završila pored okvira.

Minutu poslije velika gužva u petercu gostiju nakon još jednog pokušaja Ivanušeca i obrane Labrovića, lopta se poslije reakcije vratara Rijeke odbila od Ampema prema nečuvanim vratima, ali Ganac uspješno reagira i u padu ispucava loptu otklonivši opasnost.

Na isteku 59. minute Andrić bježi čuvarima, utrčava u šesnaesterac, gura loptu pored istrčalog Labrovića i u blagom kontaktu s njim pada. Zebec ostaje nijem i svoju odluku da nije bilo elemenata za kazneni udarac (opravdano) potvrđuje tihom VAR provjerom.

Na listu promašaja ‘Plavih’ u 66. minuti se poslije akcije na lijevoj strani napada upisao i Ademi koji nečuvan na trinaest metara nije najbolje zahvatio loptu te ista odlazi malo, malo iznad okvira vrata.

Nevjerojatno je što sve danas nisu iskoristili domaćini. U 71. minuti je Ivanušec kvalitetnim ubačajem pronašao Ristovskog desno, ali on s ruba peterca glavom puca preko okvira vrata.

Do smanjenja rezultatskog zaostatka Dinamo je zasluženo stigao u 73. minuti kada je Ivanušec ubacio iz kuta s desne strane, Andrić glavom s prve prenio na drugu vratnicu gdje Tolić (ušao u 68. umjesto Mišića) lijepim naklonom glavom pored Smolčića s četiri metra pogađa bliži kut za 1-2.

U 77. minuti Oršić se pridružio društvu s ‘liste nesretnika’. Na ubačaj Ademija s lijeve strane nečuvan je glavom s tri metra pogodio Smolčića na gol crti, a zatim odbijenu loptu s istog mjesta poslao u gredu!

Rijeka se u napadu ‘konačno ukazala’ poslije spretno sretno odigrane kontre u 82. minuti, ali u završnici je na ubačaj Murića iz teške pozicije Ampem tek uspio pogoditi Šutala na rubu peterca.

Petković je u 84. minuti na dodavanje Tolića s desne strane napada bio u odličnoj poziciji na deset metara, ali i on je neprecizan, lopta završava tik pored bliže vratnice.

Do kraja je Dinamo još dvaput bio vrlo blizu izjednačenja i produžetaka, ali udarac Ristovskog sa sedamnaest metara otišao je pored vratnice, a pokušaj Ademija s pet metara u posljednjim sekundama igre obranio je fantastični Labrović, te time (zahvaljujući činjenici da je u posljednji napad došao i vratar Zagorac) omogućio suigračima da istrče u kontru na prazna vrata, te je pogotkom u 97. minuti Murić zaključio ovaj vrlo uzbudljiv okršaj.