Kristoffersen u slalomu sa 16. mjesta do zlata. Zubčić je imao drugo vrijeme druge vožnje i sveukupno završio 11.

epa10477318 Filip Zubcic of Croatia reacts in the finish area during the second run of the Men's Slalom event at the FIS Alpine Skiing World Championships in Courchevel, France, 19 February 2023.  EPA/MARTIAL TREZZINI

EPA/MARTIAL TREZZINI

Norvežain Henrik Kristoffersen osvojio je naslov svjetskog prvaka u slalomu u Courchevelu uspevši se sa 16. mjesta nakon prve vožnje do zlata, dok je najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić zauzeo 11. mjesto sa 73 stotinke zaostatka.

Iskusni 28-godišnji Kristoffersen najbolje se snašao na zahtjevnoj drugoj stazi koju je postavio njemački trener i zaostatak od 91 stotinke koju je imao nakon prve vožnje pretvorio u trijumf sa 20 stotinki boljim vremenom od srebrnog Grka AJ Ginnisa, dok je broncu osvojio bivši juniorski svjetski prvak u ovoj disciplini Talijan Alex Vinatzer sa 38 stotinki zaostatka.

Zubčiću (30) ovo je najbolji plasman u slalomu na svjetskim prvenstvima, dosada mu je to bilo 13. mjesto iz Beaver Creeka 2015. Treba posebno napomenuti da je Zubčić imao drugo vrijeme druge vožnje.

Od preostale trojice hrvatskih predstavnika, Samuel Kolega je završio na 34. mjestu sa 4.45 sekundi iza Kristoffersena, Matej Vidović 36. sa 4.92 sekunde slabijim vremenom od Norvežanina dok Istok Rodeš nije završio drugu vožnju.

Kao što se i očekivalo, s obzirom na minimalne razlike nakon prve vožnje kada je čak 19 vozača bilo unutar sekunde, druga je vožnja donijela brojna uzbuđenja, a rizik se najviše isplatio Kristoffersenu.

Za Kristoffersena je ovo drugo zlato sa svjetskih prvenstava u karijeri, a prvo u slalomu, bio je svjetski prvak i u veleslalomu prije četiri godine u Areu. U slalomu je u Svjetskom kupu ostvario 23 pobede, a u ovoj disciplini ima i broncu s prošlog SP u Cortini d’Ampezzo te broncusa ZOI iz Sočija 2014.

Ginnis (28), koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto, uspio je spojiti dva odlična nastupa u jednom danu po drugi put zaredom, prije tri tjedna je bio drugi u Chamonixu u Svjetskom kupu, te osigurati Grčkoj prvo odličje sa svjetskih skijaških prvenstava u povijesti. Ovaj rođeni Atenjanin je sa 15 godina preselio u SAD, a od 2020. godine nastupa za zemmlju u kojoj je rođen.

Vinatzer (23) je dosada u karijeri dva puta bio treći u utrkama slaloma za Svjetski kup, dok je prije dvije godine u Cortini ostao nadomak medalje na SP završivši kao četvrti.

Voeći nakon prve vožnje Austrijanac Manuel Feller nije uspio spojiti dvije dobre vožnje te je završio na diobi sedmog mjesta zajedno s vodećim slalomašem u Svjetskom kupu Norvežaninom Lucasom Braathenom, koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto s Ginnisom.

Olimpijski pobjednik iz Pekinga od lani Francuz Clement Noel zauzeo je četvrto mjesto sa 41 stotinkom iza Kristoffersena, odnosno tri iza Vinatzera, dok je branitelj naslova Norvežanin Sebastian Foss-Solevaag nakon lošeg drugog nastupa pao s petog na 19. mjesto.