Kreće reforma sustava socijalne skrbi: Udomiteljima naknada po djetetu raste s 830 kn na 1350 kn

Autor:

StockSnap/PIXABAY

Izmjena sedam zakona uz ulaganja od 1,2 milijarde kuna u sljedeće dvije godine i tri nacionalna plana do 2027. godine u koja se planira uložiti 7,1 milijardu kuna godišnje predstavljaju reformu sustava socijalne skrbi koja usluge za korisnike treba učiniti kvalitetnijima i dostupnijima.

Resorni ministar Josip Aladrović kaže da mnogo ranjivih skupina očekuje promjene.

Novac će doći iz proračuna, ali i iz europskog socijalnog fonda i fonda za regionalni razvoj, dio će doći iz sredstava NPOO-a, a dio će dati lokalne jedinice.

Novi zakon  predviđa da će sljedeće godine biti povećana osnovica za izračun minimalne naknade s 800 na 1000 kuna, a taj iznos će se dalje uređivati posebnom uredbom koja će omogućiti njegovo konstantno praćenje.

Potkapacitiranost sustava socijalne skrbi rješava se novim zapošljavanjem – do sada je zaposleno 196 od 200 najavljenih, a planira se zaposliti još 326 osoba u sljedeće tri godine.

U sustav će se za izmjene Zakona o socijalnoj skrbi dogodine dodatno uložiti 361,96 milijuna kuna, a u 2023. skoro 670 milijuna više nego prethodne godine.

Izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu namjeravaju se poboljšati uvjeti skrbi, ponajviše za djecu bez adekvatne roditeljske skrbi. Višegodišnja nastojanja da se udomiteljstvo osnaži ostala su bezuspješna, štoviše, broj udomitelja samo je padao. Država sada ima za cilj povećati broj udomitelja za 10 posto, i to uglavnom alociranjem značajnijeg novca.

“Povećavaju se opskrbnine i do 42 posto za djecu, ovisno o njihovoj dobi, a do 25 posto za odrasle. Povećavaju se i naknade udomiteljima, i to između 15 posto i 60 posto”, najavio je Aladrović dodavši da će se i ove naknade utvrđivati svake godine.

Za povećanje opskrbnina (novca za mjesečne troškove djeteta, sada je to oko 2000 kuna) namijenjeno je 42,16 milijuna kuna, a za povećanje naknada udomiteljima 44,14 milijuna.

Tako će tradicionalni udomitelji, a njih je najviše, umjesto sadašnjih 830 kuna naknade po djetetu dobivati mjesečno 1350 kuna te između 2525 i 2850 kuna opskrbnine za svako dijete, ovisno o djetetovoj dobi. Za profesionalne udomitelje naknade rastu 15 posto do 60 posto, za specijalizirano udomiteljstvo za djecu iznosit će 4500 do 7500 kuna, a za standardno udomiteljstvo 4000 kuna umjesto dosadašnjih 2500. Specijalizirano će se udomiteljstvo fleksibilizirati pa će ga moći obavljati i osobe sa srednjom stručnom spremom. Naime, za udomljavanje djece s problemima u ponašanju ili zdravstvenim i intelektualnim teškoćama, po dosadašnjim uvjetima, nije bilo interesa. Naknade bi tu iznosile od 4500 do 7500 kuna po djetetu, piše Večernji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.