Kraljica Elizabeta izložila prioritete Johnsonova Brexita 31. listopada

Autor:

epa07919792 A grab from a handout video made available by the UK Parliamentary Recording Unit shows Britain's Queen Elizabeth II delivering a speech at the House of Lords in London, Britain, 14 October 2019. The Queen will read a speech from the the throne in the House of Lords and open Parliament.  EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT / HANDOUT MANDATORY CREDIT: UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT

Kraljica Elizabeta izložila je agendu premijera Borisa Johnsona za njegovu vladu u ponedjeljak, uključujuću Brexit 31. listopada, novi dogovor s Europskom unijom i niz unutarnjopolitičkih inicijativa za osvajanje glasova uoči očekivanih izbora.

Kraljičin govor vrhunac je raskošne ceremonije u Westminsteru i iskorišten je za detaljiziranje svih zakona koje vlada želi da se donesu u dolazećoj godini.

Za 93-godišnju kraljicu govor je napisala vlada.

Međutim, s neizvjesnim Brexitom prije ključnog tjedna pregovora i nepredvidljivim rezultatima izbora koji bi se mogli održati u skoroj budućnosti, protivničke stranke kažu da je Johnson iskoristio politički neutralnu kraljicu zatraživši od nje da izloži njegovu izbornu agendu.

U govoru i popratnim bilješkama izložen je pregled više od 20 zakona, uključujući i zakon  kojim se zahtijeva implementacija dogovora za Brexit – ako Johnson uspije postići sporazum s EU ovaj tjedan.

“Prioritet moje vlade uvijek je bio osigurati odlazak Velike Britanije iz Europske unije 31. listopada”, rekla je kraljica u pozlaćenoj dvorani Gornjeg doma.

“Moja vlada namjerava raditi u smjeru partnerstva s Europskom unijom, temeljenog na slobodnoj trgovini  i prijateljskoj suradnji”.

Vladin plan uključuje okvir Johnsonova prijedloga postbrexitovskog imigracijskog sustava, reforme kaznenog pravosuđa, promjene u zdravstvenoj skrbi i obećanje za veća ulaganja u javne financije kako bi se potaknuo rast.

“Ljudi su umorni od zastoja, gužvi i čekanja promjena”, ističe Johnson u popratnoj pisanoj izjavi uz govor. “i više ne žele čekati da Brexit bude gotov”, dodaje.

Međutim Johnsonova politička budućnost i njegova sposobnost da implementira bilo koju od ovih agenda u velikoj je mjeri nesigurna.

Vodi manjinsku vladu i nakon preuzimanja vlasti u srpnju parlament nije podržao nijedan njegov prijedlog.

Sve stranke žele prijevremene izbore, no ne slažu se u pogledu toga kada bi oni trebali biti.

Govor je sada tema nekoliko dana parlamentarne rasprave, koja će završiti glasanjem o njegovu prihvaćanju.

Premda nije službeno glasanje o povjerenju, moglo bi biti iskorišteno za daljnju destabilizaciju Johnsonove pozicije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.