Kovačević: “Čim je memorandum potpisan, tog je trenutka Rafinerija Sisak bila zatvorena”

Autor:

06.10.2022., Zagreb - U Saboru je pocela 25. sjednica Nacionalnog vijeca za pracenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije.na kojoj se raspravlja o upravljanju trgovackim drustvom INA d.d. Od pozvanih na sjednicu je dosao samo Dragan Kovacevic, optuzen u aferi JANAF za primanje mita, namjestanje poslova i nezakonito pogodovanje.
.
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

U četvrtak se u Saboru održava 25. sjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, odnosno, Antikorupcijskog vijeća. Na sjednici se govori o tajnom sastanku u Vladi, o čemu je prvi izvijestio Nacional.

Na sjednicu su pozvani premijer Andrej Plenković, bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, bivša zamjenica predstojnika Ureda premijera Tena Mišetić te nekadašnji čelnik JANAF-a Dragan Kovačević, koji je jedini stigao na sjednicu.

Kovačević je članovima Antikorupcijskog vijeća opisao kako je tekao sastanak s gore navedenim akterima.

“Taj memorandum je političko pitanje, on je politički papir. Ina i Janaf su se mogli dogovoriti, međutim, čim je ministarstvo potpisnik tog memoranduma, ono je dobilo političko svojstvo. Ni ministar Ćorić nije bio za da potpiše. Dva-tri puta je taj ugovor dolazio do nas, bez ikoga iz ministarstva. Svi su odugovlačili s potpisom, jer su imali osjećaj da to nije dobro. A nije dobro da milijun tona izvezete svoga resursa u drugu državu i vraćate derivate 3-4 puta skuplje”, rekao je Kovačević.

‘Ja Nacionalu nisam dao informacije, ali mogu ih potvrditi’

Kovačević je potvrdio pisanje Nacionala navevši da je na sastanku bilo šestero ljudi. “Za stolom su sjedili magistar Plenković, Ćorić, ja, dva savjetnika magistra Plenkovića za pravna pitanja, jedan za energetiku Ine i zamjenica predstojnica Ureda, Tena Mišetić. Ona je sjedila za glavnim stolom, a mi za okruglim stolom. Ja sam pozvan na konzultacije da kažem što mislim o tome. Ja sam rekao da to nije dobro za energetsku sigurnost, nacionalnu sigurnost Hrvatske, da što se tiče korporativnog dijela za Janaf, da je to jako dobro, ali da mislim da su energetski nacionalni interesi iznad korporativnih interesa društva. Doktor Ćorić je, onako, i hoće i neće, a ja sam rekao da taj memorandum u tom obliku ne mogu potpisati. Magistar Plenković je doktoru Ćoriću rekao da taj memorandum ide. Sastanak je protekao u dosta tmurnoj atmosferi”, istaknuo je Kovačević.

Kovačević je dodao da na sastanke u Inu nije išao, ali da je memorandum potpisan. “Cijela bit toga je potpisivanje memoranduma. Nitko nije rekao zatvori Rafineriju Sisak, ali kad se potpisalo, tog je trenutka Rafinerija Sisak bila zatvorena”, rekao je Kovačević pa zaključio: “Kad smo potpisali, ja sam rekao uzmi sve što možeš, Mađari su sve plaćali”.

Nacional je u svom prošlom broju ekskluzivno objavio Memorandum i zaključak Vlade, dva službena dokumenta koja otkrivaju što je hrvatski premijer naredio Plinacru i pokazuju da ne govori istinu kada javno tvrdi da njegova vlada nema utjecaja na poslovanje Ine i drugih sličnih tvrtki. Andrej Plenković to je izjavio pokušavajući demantirati otkriće Nacionala da je osobno naredio zatvaranje sisačke rafinerije i izvoz nafte u Mađarsku.

EKSKLUZIVNO: Plenković je pismeno naredio i da se 20. lipnja 2017. potpiše memorandum koji omogućava izvoz hrvatskog plina u Mađarsku

Podsjetimo, Nacional je u svom novom broju najavio da će se od četvero pozvanih na javno saslušanje odazvati bivši šef Janafa Dragan Kovačević koji bi trebao govoriti o tajnom sastanku u Vladi na kojem je Andrej Plenković navodno dao nalog za potpisivanje memoranduma čija je posljedica bila zatvaranje sisačke rafinerije.

Naime, kako je Nacional objavio, Kovačević je uz premijera Andreja Plenkovića, bivšeg ministra Tomislava Ćorića i bivšu zamjenicu predstojnika Ureda premijera Tenu Mišetić, jedan od svjedoka koji su prisustvovali tom sastanku koji je povod za javno saslušanje 6. listopada. Kao šef Janafa usprotivio se i izbjegao potpisati sporni memorandum o izvozu hrvatske nafte na preradu u MOL-ove rafinerije, koji je bio preduvjet za zatvaranje sisačke rafinerije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.