KOVAČ “Hrvatska je postala dio političkog Zapada”

Autor:

Odgovor na opoziv hrvatskog veleposlanika iz Sarajeva Ivana Del Vechija bio je “formalan”, kako je rekao u ponedjeljak Miro Kovač, HDZ-ov predsjednik Odbora za vanjsku politiku, kada je govorio na Hrvatskom diplomatskom klubu u povodu 27. obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatske. „Veleposlanik je  odgovoran za provođenje vanjske politike u Bosni i Hercegovini na temelju naputka i uputa ministra, odnosno, ministrice vanjskih poslova. Tako je definirano zakonom. U delikatnim situacijama kao što je bila ova podrazumijeva se da veleposlanik traži uputu ministrice vanjskih poslova. Sve što znam jest da je odlučeno da će biti opozvan“, rekao je Kovač.

Upitan za propalu nabavu izraelskih zrakopolova bio je također kratak. “Amerikanci su pokazali i dokazali da oni odlučuju o kupnji vojnih zrakoplova iz američke proizvodnje. Sada treba ponoviti natječaj i zaista nabaviti avione. Potrebni su Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu”, rekao je Kovač.

Osvrnuo se i na situaciju u  Europskoj uniji i međunarodnoj zajednici poslije raspada Sovjetskog saveza i ujedinjenja Njemačke, dva ključna događaja krajem prošlog stoljeća.  Kovač je  ocijenio  da je u međuvremenu demantirana popularna teza američkog sociologa Francisa Fukuyame s kraja prošlog stoljeća utemeljena baš na tim dvama događajima, da smo dohvatili  “kraj povijesti“. Europska unija i svijet, a s njima i Hrvatska u međuvremenu doživjeli su ozbiljne izazove  i preživjeli ih.  „Preživjeli su ekonomsku krizu 2008. godine, morat će preživjeti i Brexit kao veliki izazov za Veliku Britaniju, ali izazov i za Europsku uniju. S  migrantskom krizom morat ćemo se i dalje nositi u sljedećim desetljećima, jer se njezin kraj ne nazire“, ocijenio je Kovač.

Ocjenjujući u čemu je Hrvatska uspjela naglasio je da je postala dio “političkog Zapada”, skupa država u Europskoj uniji i NATO, koje uključuju prava i obveze s određenim prednostima, ali i   ograničenjima u vanjskopolitičkom djelovanju. „S  državnopolitičkog gledišta Hrvatska je postigla mnogo. Prije 30 godina bili smo politička provincija u Jugoslaviji, jedna od šest republika, a glavni grad bio je u Beogradu, koji je  “svirao muziku”, a mi smo je slušali. Sada je sve do nas, do našeg načina organizacije   političkog, gospodarskog i svakog drugog života. Uspjeh Hrvatske ovisi o tome koliko su naše institucije učinkovite, koliko je naše društvo dobro organizirano, a tu ima prostora za poboljšanje. I nemamo  više mogućnosti jadikovati  i izvlačtiti se  na “tuđinsku vlast”, na “Beč”, “Peštu”, “Beograd”. Sami smo odgovorni za ono što je dobro, ali i za ono što je manje dobro u našem društvu. Sve je u našim rukama“, rekao je Kovač.

Govoreći o odnosima sa susjedima opterećenim nedavnom ratnom prošlošću ocijenio je da su trenutačni „odnosi prirodni“ i to argumentirao na sljedeći način: „Mi smo u 2019. godini,  24. godini  poslije  Domovinskog rata. To je kao 1969. u odnosu na 1945. godinu kada je okončan Drugi svjetski rat. Kakvi su bili odnosi između Francuske i Njemačke tada, a kakvi su danas? Razlika je nebo i zemlja. Pitanja nasljeđa propalog osvajačkog rata protiv Hrvatske treba rješavati, to su problemi nestalih, odštete logorašima, odnosa prema hrvatskoj manjini u Srbiji. To treba ubrzati. Ključno je da su ta teška i osjetljiva pitanja temeljnih prava i pravosuđa, a na tome sam i osobno radio, a 2016. godine uvedena  su kao kriteriji u srpski pregovarački okvir za članstvo u Europskoj uniji. Na taj će se način ta osjetljiva pitanja  i  lakše rješavati“, rekao je Kovač. 

Odgovajući na pitanje je li u interesu Hrvatske širenje EU-a na prostor jugoistočne Europe, Kovač je ocijenio da zdrav razum to nalaže. „Zdrav razum  poziva na  korektnu suradnju sa susjedima  u obostranom interesu,  po mogućnosti,  na temelju istih ili sličnih vrijednosti. Ali, uključenje naših jugoistočnih susjeda u Europsku uniji u velikoj mjeri ovisi o njima samima. Športskim rječnikom rečeno, moraju se za to kvalificirati, usvojiti određene standarde i vrijednosti  kao što ih je i Hrvatska morala prihvatiti. Hrvatska na tom planu mora biti i principijelna i pravedna“, zaključio je Miro Kovač.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.