Ključni predsjednički izbori za ljevicu u Ekvadoru

Autor:

epa05803996 Ecuadorian President, Rafael Correa, cast his vote in Quito, Ecuador, on 19 February 2017. A total of 12.8 million voters are entitled to participate in this election day and elect at the polls the successor of the current president, Rafael Correa, as well as the 137 legislators of the National Assembly and five representatives to the Andean Parliament.  EPA/Rolando Enriquez

Građani Ekvadora u nedjelju su izašli na birališta da bi izabrali nasljednika aktualnog predsjednika Rafaela Corree u odlučujućem drugom krugu, a o ishodu će ovisiti hoće li Ekvador, nakon desetljeća vladavine radikalnog ekonomista, socijalista Corree skrenuti udesno, s obzirom na oslabljenu ljevicu u cijeloj Latinskoj Americi.

Birališta za drugi krug izbora otvorena su u 7.00 po mjesnom vremenu. Ovo je prvi put da se održava drugi od izbora Corree 2006.

O rezultatima izbora u ovoj andskoj državi ovisi i sudbina utemeljitelja internetske stranice WikiLeaks, Juliana Assangea, koji se od lipnja 2012. nalazi u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu.

Više od 12,8 milijuna stanovnika do 17.00 je obvezno izići na birališta.

U odlučujućem krugu glasanja nadmeću se Lenin Moreno, kojega je socijalistički predsjednik Correa nominirao za predsjedničkog kandidata i svojeg nasljednika te konzervativni bivši bankar Guillermo Lasso (61).

Lasso je u prvome krugu prošlog mjeseca bio drugoplasiran s 28 posto glasova, dok je za Morena glasalo 39 posto birača. No ankete pokazuju da Moreno u drugom, odlučujućem krugu glasanja ima neznatnu prednost u odnosu na svojeg protukandidata Lassa.

Predsjednička utrka je istodobno pokazatelj političke klime u Latinskoj Americi, gdje već više od 10 godina ljevičarska moć slabi. Naime, Argentina, Brazil i Peru već su skrenuli udesno u posljednjih nekoliko mjeseci u trenutku kad regija tone u recesiju, a ljevičarski lideri se hvataju u koštac s korupcijskim skandalima.

Zahvaljujući visokim cijenama izvoza nafte, Ekvador je zabilježio čvrst privredni rast od 4,4 posto godišnje u prosjeku tijekom prvih osam godina Correina predsjedničkog mandata, ali je sredinom 2015. počeo padati u recesiju.

Correa je stekao odane pristaše među siromašnima zahvaljujući izdašnim socijalnim davanjima koja su pomogla da se stopa siromaštva smanji s 36,7 posto na 23,3 posto u zemlji sa 16 milijuna stanovnika. No aktualni je predsjednik suočen i s optužbama za korupciju te za ubiranje prihoda od visokih cijena nafte.

Analitičari smatraju da će današnje glasanje biti izbor između dviju opcija – glasanja protiv aktualne vlade i straha dijela stanovnika da će izgubiti ono što su dobili u proteklih 10 godina.

S druge strane Lasso je ujedinio glasove oporbe zahvaljujući obećanjima o otvaranju novih radnih mjesta, istodobno zaprijetivši da će oduzeti politički azil Assangeu, koji od 2012. živi u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu kako bi izbjegao uhićenje i izručenje Švedskoj gdje ga kazneno gone na temelju optužbi za silovanje.

Assange, koji niječe optužbe, strahuje i da će ga Švedska poslati u SAD gdje bi mu se sudilo za objavljivanje stotina tisuća tajnih američkih vojnih i diplomatskih dokumenata 2010. godine.

Correa, otvoreni kritičar SAD-a, svojedobno je dopustio Assangeu boravak u ekvadorskom veleposlanstvu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)