KBC Split traži 70 medicinskih sestara, javilo ih se 14

Autor:

05.10.2020., Karlovac - Zavod za javno zdravstvo Karlovacke zupanije zapoceo je drive-in testiranje na Covid-19 na novoj lokaciji u prostoru bivse vojarne Luscic. Testiranja ce se provoditi svakog radnog dana u periodu od 8 do 10 sati, te prema hitnosti subotom.

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Na natječaj Kliničkog bolničkog centra Split za zapošljavanje 70 medicinskih sestara javilo se njih samo 14, objavio je HRT.

Sestara nedostaje na svim bolničkim odjelima, a najpotrebnije su u jedinici intenzivnog liječenja i na hitnom prijemu. “Nedostatak medicinskih sestara je višegodišnji problem, posebno u ovoj situaciji u kojoj se danas nalazimo i gdje je medicinska sestra kao zanimanje postalo deficitarno. Brojka koja je potrebna prema normativima s kojima određujemo broj djelatnika – trenutno u splitskoj bolnici nedostaje ih oko 300”, rekla je Marija Grančić, glavna sestra KBC-a Split.

“U europskim zemljama u jedinici intenzivnog liječenja imate po dvije sestre na jednog teškog bolesnika, a ovdje na 10 radi pet tako da možete sami zaključiti da je manjak kadra”, rekao je Marko Zoraja, viši medicinski tehničar u Jedinici intenzivnog liječenja u KBC Split.

Pacijenti ne trpe zbog manjka osoblja, za sada. No sestre i tehničari, između tople riječi i injekcije, “padaju s nogu”. “To, naravno, ima svoj danak, iznimno je teško bit kontinuirano pod tolikim pritiskom, odnosno stresom, pod tolikom količinom posla da vi zapravo morate biti non stop u funkciji, u pogonu i nemate niti sekundu za odmor”, kaže Ivan Agnić s Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje.

Zbog golemog problema, u Sinju je ove školske godine prvi put upisan razred medicinskih sestara, a iduće će se u Splitu, uz dva postojeća, dodati treći. No tih 50-ak novih, mladih bit će spremno za rad tek za pet godina. Bolnička je plaća sestara i tehničara od 5 do 7 tisuća kuna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.