Kandidat vladajuće stranke Bola Tinubu pobjedio na predsjedničkim izborima u Nigeriji

Autor:

epa10490371 Electoral officers attend to voters at a polling station during the general elections, in the Ikeja district of Lagos, Nigeria, 25 February 2023. Nigerians head to the polls on 25 February to elect a new president, vice president and members of the Senate and House of Representatives.  EPA/AKINTUNDE AKINLEYE

EPA/AKINTUNDE AKINLEYE

Kandidat vladajuće stranke Bola Tinubu proglašen je pobjednikom spornih predsjedničkih izbora u Nigeriji. 70-godišnji političar veteran dobio je 37% glasova, pokazuju službeni rezultati. Njegov glavni suparnik Atiku Abubakar dobio je 29%, a laburist Peter Obi 25%. Njihove su stranke ranije odbacile izbore kao lažne i zahtijevale ponavljanje.

Tinubu jedan je od najbogatijih nigerijskih političara, a svoju je kampanju temeljio na svom uspjehu u obnovi najvećeg grada, Lagosa, dok je bio guverner. Ipak ga je u gradu porazio Obi, relativno pridošlica koji je mobilizirao podršku mnogih mladih ljudi, posebno u urbanim sredinama, uzdrmavši dvostranački sustav zemlje.

Tinubu je  osvojio većinu drugih država u svojoj rodnoj regiji na jugozapadu, gdje je poznat kao “politički kum” – jer je pomagao postaviti druge na položaje. Kampanju za predsjednika vodio je pod sloganom: “Emi lo kan”, što na joruba jeziku znači “na mene je red”.

Prizori slavlja zabilježeni su u uporištu  Tinubua. Neki su se zabavljali do ranih jutarnjih sati u Lagosu, iako je poražen u gradu. Inače užurbane ulice Lagosa u srijedu su relativno mirne, nije bilo uobičajenog prometa u vrijeme špice, a neke trgovine, tvrtke i banke nisu otvorene. Život se vratio u normalu u mjestima koja nisu podržavala  Tinubua, poput glavnog grada, Abuje i Kana na sjeveru.

U sjeveroistočnoj državi Adamawa, domu Abubakara, u glavnom gradu Yola osjeća se razočaranje, ali nevoljko prihvaćanje da je nakon nekoliko pokušaja izbora za predsjednika vrijeme da bivši potpredsjednik krene dalje.

Obijevo uporište u jugoistočnoj državi Anambra, gdje je nekoć bio guverner, tiho je, ali u pozadini postoji osjećaj gorke ljutnje. Mnogi se osjećaju frustrirano onim što vide izborni proces kao lažni.

U svom govoru zahvale  Tinubu je pozvao na pomirenje. “Koristim ovu priliku da pozovem svoje kolege natjecatelje da nam dopuste da se udružimo. To je jedina nacija koju imamo. To je jedna zemlja i moramo je izgraditi zajedno”, rekao je u govoru koji je prenosila televizija. Dodao je da imaju pravo osporiti rezultate na sudu, ali je rekao da je propusta na izborima “bilo relativno malo i da su bili nebitni da utječu na ishod ovih izbora”.
Prema službenim rezultatima, odaziv birača bio je 27%, jedan od najnižih od kraja vojne vladavine 1999. godine.

S oko 8,8 milijuna glasova danih za  Tinubua, on je bio izbor manje od 10% od rekordnih 93 milijuna Nigerijaca koji su se registrirali za glasovanje, potpomognuti podijeljenom oporbom. Čini se da je novouvedeni elektronički sustav glasovanja eliminirao nabacivanje glasačkih listića koje se događalo u prošlosti i pomogao u predstavljanju točnije slike glasačke populacije.

Ali s obzirom na to da je 87 milijuna ljudi zapravo podiglo svoje biračke kartice prije dana izbora – što nije bio lak proces i uključivalo je višesatno čekanje u redu – vjerojatnije je da su problemi na dan glasanja, a ne apatija birača, odgovorni za mali broj glasačkih listića.

Mnogi potencijalni birači napustili su biračka mjesta ne davši svoj glas nakon što glasovanje na mnogim mjestima nije počelo na vrijeme. U nekim oporbenim uporištima glasovanje uopće nije održano, a bilo je i slučajeva otimanja glasačkih kutija i zastrašivanja birača u južnim državama poput Riversa, Lagosa i Delte.

Predsjednik Muhammadu Buhari odlazi s vlasti nakon dva mandata, obilježena gospodarskom stagnacijom i rastućom nesigurnošću diljem zemlje – od islamističke pobune na sjeveroistoku do krize otmica za otkupninu širom zemlje i separatističkih napada na jugoistoku.

Tinubu sada ima zadatak riješiti te probleme, između ostalih, u najmnogoljudnijoj afričkoj državi i najvećem izvozniku nafte. Nakon što se borio protiv vojne vladavine u Nigeriji, pobjegao u egzil i bio jedan od utemeljitelja demokracije u zemlji 1999., Tinubu je osjetito da mu je suđeno da postane predsjednik.

Uvijek je bio favorit za zamjenu  Buharija – kojem je pomogao da postane predsjednik – i prepreke koje je savladao da bi došao ovamo učinit će mu ovu pobjedu još slađom. Nije se očekivalo da će pobijediti na stranačkim predizborima, ali ipak je pobijedio. Mnogi su rekli da bi njegova odluka da ide s drugim muslimanom kao suparnikom bila prepreka, ali nije. Prethodno su sve glavne stranke podijelile svoje predsjedničke karte s kršćaninom s juga i muslimanom sa sjevera kako bi dobile široku podršku u ovoj golemoj naciji od 210 milijuna ljudi.

Sada će morati dokazati da se može pokrenuti i da je on još uvijek ista sila koja je izgradila moderni Lagos, komercijalno središte Nigerije. Tinubu, kojeg pristaše zovu “Jagaban”, sada će se baviti ujedinjenjem zemlje koja se povlači u regionalne granice i vjerske blokove, kao što pokazuju rezultati izbora.

Iako je zadovoljio uvjet od 25% u dvije trećine od 36 nigerijskih država kako bi pokazao da je nacionalno prihvaćen, priroda pobjede ukazuje na nepostojanje istinski nacionalne stranke.

Obi je pobijedio u državama u kojima dominiraju kršćani i bivšim uporištima glavne oporbene Narodne demokratske stranke na jugu, dok se podrška PDP-a smanjila natrag u njezino sjeverno središte.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.