Kanadske nogometašice osvojile prvo zlato u povijesti

epa09401624 Players of Canada celebrate winning the penalty shootout and the gold medal in the Women's soccer gold medal match between Sweden and Canada at Yokohama International Stadium at the Tokyo 2020 Olympic Games in Yokohama, Japan, 06 August 2021.  EPA/FRANCK ROBICHON

EPA/FRANCK ROBICHON

Ženska nogometna reprezentacija Kanade osvojila je u Tokiju svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju u povijesti pobijedivši u finalu favoriziranu Švedsku boljim izvođenjem jedanaesteraca (3-2), nakon što je osnovni dio utakmice i produžetak završio rezultatom 1-1.

Šveđanke su povele u 34. minuti pogotkom Stine Blackstenius, a izjednačila je Jesse Fleming u 67. minuti iz kaznenog udarca.

Odluka o olimpijskim pobjednicama pala je udarcima s bijele točke. Šveđanke su imale priliku osvojiti svoje prvo zlato kad je u petoj seriji, pri vodstvu 2-1, Caroline Seger prebacila vrata. Kanađanka Deanne Rose je preciznim udarcem izjednačila i izborila dodatno raspucavanje. U šestoj seriji je kanadska vratarka Stephanie Labbe obranila udarac Jonne Andersson, a Julia Grosso je uspjela pogoditi mrežu za konačnih 3-2.

Kanađanke su na u prethodna dva olimpijska ciklusa osvajale brončane medalje, a u svom prvom finalu su došle do zlata, na koje će Šveđanke i dalje morati čekati. U Tokiju su osvojile drugo uzastopno srebro, nakon što su u Rio de Janeiru 2016. izgubile finale od Njemačke (1-2).