Kalik junak pobjede Gorice u Koprivnici

05.11.2021., Koprivnica -  15. kolo prve HNL: Slaven Belupo - Gorica.

Matija Habljak

Gorica je zahvaljujući dvostrukom strijelcu Anthonyju Kaliku u prvom susretu 15. kola HT Prve lige upisala 1:2 (1:1) pobjedu na gostovanju kod Slaven Belupa. Gosti su do tri boda došli nakon preokreta obzirom da su prvi mrežu suparnika zatresli Farmaceuti preko mladog Marina Laušića, no do konca susreta australski veznjak hrvatskog podrijetla je najbolji mogući način proslavio svoj 24. rođendan.

Izabranici Krunoslava Renudlića su tako prekinuli niz od tri susreta bez pobjede te su došli do šeste ovosezonske pobjede u Prvoj HNL kojom su se bodovno, ali i uz dvije odigrane utakmice više, poravnali s Hajdukom na četvrtom mjestu ljestvice.

Prije samog početka dvoboja održana je mala svečanost na kojoj je napadač domaćih Ivan Krstanović dobio prigodan poklon obzirom da je došao do brojke od 300 nastupa u Prvoj HNL.

Gosti su iznenađujuće počeli bez Kristijana Lovrića u početnom sastavu, razlog tome je pozitivan nalaz na koronavirus koji ga je zajedno s još trojicom igrača spriječio da večeras bude na raspolaganju treneru Renduliću.

Zapata je u 6. minuti ukrao loptu Doki te je udarcem iz daljine pokušao iznenaditi Kotarskog, no mladi vratar sigurno brani njegov pokušaj.

Gosti su u 25. minuti bili prisiljeni obaviti zamjenu. Zbog ozljede Sarić je morao napustiti travnjak, a u igru je ušao Pršir.

Gorica je odličnu šansu propustila u 26. minuti. Delfi i Pršir su kombinacijom na desnoj strani pripremili šansu za Matara koji s prve stative šalje loptu malo pokraj stative. Već sljedeći napad donio je novi pokušaj senegalskog napadača, ovaj put je uputio prizemni pokušaj s desetak metara kojeg Čović lagano brani.

Krstanović je u 40. minuti snažno pucao s dvadesetak metara za novu sigurnu reakciju vratara Gorice.

Farmaceuti u vodstvo dolaze u 43. minuti kada se drugo kolo u nizu u strijelce upisao novopečeni mladi reprezentativac Marin Laušić. Nakon što ga je uposlio Zvonarek izborio za udarac s desetak metara koji je na putu prema golu od bloka Krizmanića promijenio smjer te je prevario Kotarskog.

Odgovor Gorice nismo dugo čekali. Fruk je u 45. minuti iz kornera na prvoj stativi pronašao Kalika, a on je loptu glavom s vrha peterca proslijedio iza leđa Čovića. Australski veznjak hrvatskog podrijetla na najbolji je tako način obilježio svoj 24. rođendan.

Laušić je blizu novog gola bio u 59. minuti kada se odlično na rubu kaznenog prostora oslobodio Krizmanića, a onda je njegov udarac špicom dobrom reakcijom u korneru odbio Kotarski.

Gorica do potpunog preokreta dolazi u 63. minuti kada se ponovno u strijelce upisao Kalik. Ovaj put je u ulozi asistenta bio Keita koji mu je odlično ubacio s lijeve strane, a on je natrčao iz drugog plana te je sa sedam metara glavom zakucao loptu u gol Slavena.

Fruk je u 66. minuti dobro pucao iz daljine, no Čović je uz male poteškoće ipak uspio svladati njegov udarac.

Farmaceuti su do izjednačenja mogli doći u 74. minuti. Bogojević je ubacio s desne strane za Hadžiča, ali njegov udarac glavom s desetak metara pogađa gredu. Pet minuta kasnije Bogojević je s ruba kaznenog prostora zaprijetio Kotarskom koji još jednom paradom čuva svoja vrata. Na suprotnoj strani travnjaka je u 82. minuti udarac okušao Fruk za novu obranu Čovića.

Mateo Monjac je u 87. minuti dobro pucao iz slobodnog udarca s više od 20 metara udaljenosti, ali Kotarski odbija loptu preko grede.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Monjac je ubacio loptu s desne strane, a Krstanović ju je propustio do Zirduma koji je pucao glavom s desetak metara, no nije bio dovoljno precizan. Bila je to posljednja šansa da domaćini dođu do boda.

Kolo se nastavlja sutra kada u 15 sati Osijek u Gradskom vrtu dočekuje Istru 1961 dok će u 17:05 na Poljudu premijeru na klupi Hajduka protiv Hrvatskog dragovoljca imati novi trener Valdas Dambrauskas.