Kako su Škoti Euro izborili u nizu od 9 utakmica bez poraza

Autor:

Darko Vojinovic / AP

Tempo donosi ključne razloge zašto Škoti nakon šokantnog izbacivanja Srbije u finalu doigravanja smatraju da mogu nastaviti uspješan niz i na nadolazećim utakmicama na Euru

Duge 23 godine Škotska nije bila sudionik najvećih nogometnih natjecanja. Nevjerojatno je to za državu u kojoj je nogomet toliko popularan, ali Škoti su kroz posljednja dva desetljeća zapeli u nogometnom razvoju pretjerano se držeći starog načina selekcije, treninga i igre i nisu se uspijevali uhvatiti u korak s ostatkom Europe i svijeta. Na Europskom prvenstvu posljednji su put nastupili davne 1996. u Engleskoj, a dvije godine kasnije u Francuskoj upisali su svoj posljednji nastup na Svjetskom prvenstvu.

Međutim, stvari se ipak mijenjaju. Alex McLeish je poveo Škote u kvalifikacije za Euro 2020., ali nakon poraza 3:0 u Kazahstanu nije ga uspjela spasiti domaća pobjeda 2:0 nad San Marinom. Smijenjen je, a na njegovo mjesto došao je Steve Clarke, trener s puno iskustva kao pomoćni trener i nešto manje kao glavni. Samostalno je vodio tek WBA, Reading i škotski Kilmarnock. Ipak, radeći kao asistent s Mourinhom, Zolom, Gullitom, Bobbyjem Robsonom, Di Matteom i Dalglishom nesumnjivo je upio puno znanja i iskustva. To je i pokazao.

Start sa Škotskom nije bio sjajan, ali raspored mu nije išao na ruku. Nakon pobjede 2:1 nad Ciprom, loše je prošao u Belgiji (0:3), kući protiv Rusije (1:2) i Belgije (0:4) te u Rusiji (4:0). Ipak, četiri teška uzastopna poraza nisu mu uzdrmala poziciju. Škoti su do kraja upisali sve tri pobjede i s trećeg mjesta u skupini prošli u doigravanje, u kojem su prvo kod kuće prošli Izrael nakon 0:0 i boljeg izvođenja jedanaesteraca, a u finalu su u gostima izbacili favoriziranu Srbiju nakon 1:1 u 120 minuta (strijelci su bili Luka Jović iz Eintrachta i Ryan Christie iz Celtica) i boljeg izvođenja udaraca s 11 metara.

Škotska na Euro ide osokoljena nizom od devet utakmica bez poraza. Clarke je na popis od 26 igrača uvrstio nekoliko vrlo zanimljivih mladih igrača pa uz nekoliko dobro poznatih imena na raspolaganju ima momčad koja se ne treba nikoga bojati.

‘Moja zemlja je nakon 23 godine ponovo na velikom natjecanju, a ja ću biti kapetan momčadi. To je ogromna čast za mene’, rekao je Robertson

Lijevi bočni Andy Robertson iz Liverpoola najzvučnije je ime škotske momčadi. Momak kojeg Transfermarkt cijeni na 70 milijuna eura igrat će na svojoj poziciji, dok će drugi najvrjedniji Škot po TM-u, a to je Kieran Tierney iz Arsenala (32 milijuna), igrati na poziciji lijevog stopera, u njihovoj standardnoj formaciji 3-5-2. Igrač Manchester Uniteda Scott McTominay u klubu igra na poziciji defenzivnog veznog, ali i njemu je Steve Clarke promijenio poziciju pa igra na poziciji desnog stopera, što radi jako dobro.

John McGinn je neizostavan u prvih 11 Škotske i Aston Ville. Radi se o centralnom veznom koji neumorno radi svih 90 minuta, a po TM-u vrijedi 30 milijuna eura, dok činjenica da je sa sedam golova bio prvi strijelac Škotske u kvalifikacijama govori koliko je značajan za svoju reprezentaciju. Billy Gilmour, 19-godišnji igrač Chelseaja, svakako je ponajveći škotski talent. 170 cm visoki veznjak ima perspektivu kod Clarkea jer je Škotska kvalitetom najtanja baš u sredini terena.

U napadu Clarke kao najzvučnijeg ima Chea Adamsa, napadača Southamptona koji je ove sezone u Premier ligi dao devet golova uz pet asistencija. Dosta polemika među škotskim navijačima izazvalo je nepozivanje 30-godišnjeg napadača Celtica Leigha Griffitsa, ali njegovi privatni i problemi s ozljedama razlog su zašto Clarke smatra da ovaj iskusni napadač ne može poslužiti kao džoker. Zato je Clarke odlučio pozvati 24-godišnjeg napadača Hiberniana Kevina Nisbeta, koji je sa 14 golova ove sezone skrenuo pažnju na sebe.


Zvijezda momčadi: Andrew Robertson

PHOTO: Simon Moore / Imago/Focus Images

Bez puno dileme, Andrew Robertson je najveća zvijezda škotskog nogometa. Momak koji u ranijim danima nije ni blizu toliko puno najavljivao, do Liverpoola 2017. godine (tad mu je bilo 23) je došao preko Queens Park Rangersa, Dundee Uniteda i Hulla, koji ga je kasnijem osvajaču Lige prvaka prodao za osam milijuna funti.

Robertson je već u prvoj sezoni s Liverpoolom ušao u najbolju momčad lige na svojoj poziciji lijevog beka, a sljedeće je sezone odigrao cijelu utakmicu u finalu Lige prvaka i pobjedi 2:0 nad Tottenhamom. Prošle sezone je upisao tri gola i 12 asistencija, ove jedan gol i sedam asistencija. Član je reprezentacije od 2014. godine, kapetan od 2018., a do sada je upisao 43 nastupa i tri gola.

„Moja zemlja je nakon 23 godine ponovo na velikom natjecanju, a ja ću biti kapetan momčadi. To je ogromna stvar za mene, biti u mogućnosti predstavljati svoju državu na velikom natjecanju je velika čast“, rekao je Robertson. „Ne idemo na Euro samo da popunimo broj i sretni što smo se kvalificirali. Idemo pokušati napraviti probleme svim suparnicima, vjerujem da možemo proći među najboljih 16. Svi moji suigrači i ja jedva čekamo da krenu utakmice na Europskom prvenstvu.“

Sjajno je to za igrača kojemu su s 15 godina u Celticu rekli da je presitan za nogomet te da pokuša trenirati negdje drugdje.

PHOTO: Neil Hanna


Izbornik: Steve Clarke

„Svi koji su pozvani će u trening-kamp ući s mogućnošću da će ući u prvih 11. Za one koji možda neće istrčati ovo će biti prilika da osjete atmosferu i nešto nauče“, rekao je izbornik Steve Clarke nakon objave 26 imena za Euro.

„Gledao sam naše suparnike posljednjih tjedana. Tu i tamo promijenim svoje razmišljanje o tome tko bi trebao zaigrati.

Bit će nekih teških odluka za mene, ali to su odluke koje moram donijeti. Imamo nekoliko ozlijeđenih igrača, ofenzivni vezni Ryan Gauld je imao sjajnu sezonu u Farenseu, ali nažalost ne mogu na njega računati. Nadam se da neće biti novih ozljeda.“


Obratiti pažnju: Billy Gilmour

PHOTO: ASHLEY WESTERN via www.imago-images.de

Mladi veznjak Billy Gilmour prošle je sezone upisao prve nastupe za Chelsea, a protiv Liverpoola u FA kupu i Evertona u ligi bio je proglašen igračem utakmice te je ukupno skupio 11 nastupa.

Ove sezone se dosta dugo mučio s ozljedom koljena, ali Thomas Tuchel je očito nešto vidio u njemu pa mu je dao po 90 minuta protiv Fulhama i odmah u sljedećem kolu u pobjedi protiv Manchester Cityja, kao i 45 minuta protiv Arsenala u sljedećem kolu.

Radi se o 19-godišnjaku koji slovi za jednog od najvećih talenata Premier lige a Transfermarkt ga procjenjuje na deset milijuna eura.

 


TOP 5 najskupljih

1. Andrew Robertson (Liverpool) 65 milijuna eura

2. Scott McTominay (Manchester United) 35 milijuna eura

3. Kieran Tierney (Arsenal) 32 milijuna eura

4. John McGinn (Aston Villa) 30 milijuna eura

5. Che Adams (Southampton) 20 milijuna eura


Škotskih 26:

Vratari: David Marshall (Derby County), Jonn McLaughlin (Rangers), Craig Gordon (Heart of Midlothian)

Obrana: Stephen O’Donnell (Motherwell), Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Oostende), Scott McKenna (Nottingham Forrest), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal)

Vezni: Callum McGregor (Celtic), Ryan Christie (Celtic), John McGinn (Aston Villa), Stuart Armstrong (Southampton), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic)

NapadačiKevin Nisbet (Hibernian), Ryan Fraser (Newcastle), James Forrest (Celtic), Lyndon Dykes (QPR), Che Adams (Southampton)

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.