Kako PPD Zagreb trasira put povratka na stare staze slave

Autor:

2.6.2021.Zagreb, Vedran Šupuković direktor i Božidar Jović glavni menager Rukometni klub PPD Zagreb - portret 
Photo: Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL

Vedran Šupuković, direktor kluba, i Božidar Jović, glavni menadžer, uspjeli su i u teškim vremenima sanirati dugove PPD-a Zagreb. PHOTO: Tomislav Čuveljak/NFOTO

Rukometni klub PPD Zagreb potpisao je nedavno ugovore sa šest vrsnih rukometaša. Tempo otkriva kako se klub financijski konsolidirao iako nije bio daleko od stečaja

Kada je prije tri mjeseca rukometni klub PPD Zagreb okončao ovogodišnju sezonu u Ligi prvaka, i to sa 14 poraza u 14 utakmica, činilo se da nikada slabiji klub više nema što tražiti u europskim okvirima. „PPD Zagreb dotaknuo je dno“, bio je naslov teksta objavljenog na portalu Telegram u listopadu prošle godine, a dijagnoza je glasila: „Roster sumnjive kvalitete koji ste mogli kupiti sa smiješno ograničenim budžetom te neiskusna i limitirana trenerska postava koja ne može donijeti dodatnu vrijednost. Takav klub u Ligi prvaka nema što tražiti.“ Međutim, samo mjesec dana po završetku Lige prvaka PPD je, gotovo dan za danom, počeo objavljivati informacije o dovođenju čak šest vrhunskih hrvatskih rukometaša. Za PPD Zagreb potpisali su reprezentativni 28-godišnji vratar Filip Ivić, koji je branio za Kielce, Gummersbach i Celje, te još jedan vratar, Ivićev vršnjak Dino Slavica, koji je tri godine branio za španjolski Ademar Leon. Treći 28-godišnjak koji je potpisao za PPD Zagreb je Sandro Obranović, koji je posljednje tri godine igrao u Bjelorusiji za Brest. Otprije se znalo da se u Zagreb vraća i Ivan Čupić (35), koji je tri puta osvajao Ligu prvaka s poljskim Kielceom i dva puta s makedonskim Vardarom, a poprilično je iznenađujuća vijest bila ona o povratku njegovog vršnjaka i bivšeg reprezentativca Jakova Gojuna iz njemačkog Füchsea. Treći 35-godišnjak koji se vraća u Zagreb je Željko Musa, koji je proteklu sezonu igrao za njemački Magdeburg. Uz nešto mlađe reprezentativce kao što su Davor Mandić i Marin Šipić, PPD Zagreb u sljedećoj sezoni trebao bi igrati barem doigravanje Lige prvaka.

Sasvim logično pitanje je – otkud sad novac za ovakvo renoviranje momčadi? S jedne strane, glavni sponzor kluba je kompanija Prvo plinarsko društvo, jedna od najuspješnijih kompanija u Hrvatskoj, koja godišnje za klub izdvaja 720 tisuća eura. Kompanija je to koja klub sponzorira od 2014. godine, a te godine imala je prihod od 2,9 milijardi kuna i dobit od 128,6 milijuna kuna, dok je godinu dana kasnije prihod iznosio 3,8 milijuna kuna, a dobit 206 milijuna kuna. Međutim, u prvim godinama tog sponzorstva klub je bio u financijskim problemima, tolikim da je došlo do smjene u vrhu kluba te je u studenome 2017. godine za novog direktora postavljen Vedran Šupuković, dotadašnji član izvršnog odbora kluba.

Šupuković je ekonomist i bio je član izvršnog odbora kluba kao direktor tvrtke CIAK. „Kada sam postao direktor kluba, suočio sam se s ogromnim problemima, ukupni dug iznosio je tri milijuna eura. Dugovalo se bivšim igračima, dobavljačima, trenutnom kadru…“, kaže nam Šupuković priznajući da je njegova prva reakcija nakon uvida u situaciju bila da se ide u predstečajnu nagodbu. Samo u toj 2017. godini klub je nakupio šest milijuna duga u prvih 10 mjeseci i predviđalo se da će se do kraja godine taj iznos povećati na osam milijuna. Novac koji je uplaćivalo Prvo plinarsko društvo omogućavao je preživljavanje kluba. Šupuković kaže da „bez njih klub ne bi opstao“. Ipak, vrh kluba odlučio je da se ne ide ni u kakav oblik stečaja, ali kako je stanje bilo alarmantno tako su se morali povući radikalni rezovi.

Ivan Čupić i Željko Musa dvojica su 35-godišnjaka koji su se odlučili vratiti u Hrvatsku i nastaviti karijeru igrajući za PPD Zagreb. PHOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

 

Jedan od prvih poteza bila je prodaja Stipe Mandalinića u njemački Füchse za 220 tisuća eura, a pet mjeseci kasnije Domagoj Pavlović je prodan u njemački Melsungen za 150 tisuća eura. Slijedili su dogovori s bivšim i aktualnim igračima kao što su Ivan Stevanović, Lovro Šprem, Dobrivoje Marković, Zlatko Horvat, Jakov Gojun i mnogi drugi, o modalitetima vraćanja dugova. Jednako se tako ušlo u dogovore s dobavljačima u pogledu vraćanja dugova i Šupuković kaže kako je klub na taj način u dva mjeseca inicijalno sanirao dugove kako bi se moglo nastaviti poslovanje.

Nakon godinu dana otkako je Šupuković postao direktor kluba predsjednik Vlade Andrej Plenković primio je u Banskim dvorima izaslanstvo iz Kine, među kojim je bio i ministar sporta Gou Zhongwen, Njega je zanimalo na koji način hrvatski klubovi mogu pomoći Kinezima u sportovima u kojima su deficitarni, a jedan od njih svakako je rukomet. Kinezi su smatrali da s obzirom na široku bazu trebaju stvoriti reprezentaciju koja će nastupiti na Azijskim igrama te su se susreli s Linom Červarom, koji je tada bio trener PPD Zagreba.

„Nakon samo četiri mjeseca, u ožujku 2019. godine klub je nazvao Damir Knjaz, bivši dekan, a tada profesor na Kineziološkom fakultetu. Kaže, sljedeći tjedan treba ići u Kinu“, kaže nam glavni menadžer PPD-a Zagreb Božidar Jović, koji se spakirao i proveo 12 dana u Kini birajući igrače koji će doći na rukometnu naobrazbu u Zagreb. „U tih 12 dana pratio sam kinesko prvenstvo regija i odabrao 22 igrača“, kaže nam Jović dodajući kako su pored igrača u Zagreb stigli i jedan trener te tri člana stručnog osoblja. Tako je stvoren klub Beijing Sports University, koji je dobio pravo nastupa u regionalnoj SEHA Gazprom ligi u sezoni 2019./2020. Za trenera im je tada postavljen Vlado Šola, koji je slikovito opisao da je igranje rukometnog kluba Beijing Sports University u regionalnoj rukometnoj ligi jednako ulasku košarkaškog kluba Dubrava u NBA ligu.

 

Da bi se spriječio stečaj, PPD Zagreb je prodao Stipu Mandalinića u Fuchse za 220 tisuća eura, a Domagoja Pavlovića u Melsungen za 150 tisuća eura

 

Za PPD Zagreb to je bio financijski iznimno isplativ posao, ali iznos koji je klub dobio za brigu i vođenje Beijing Sports Universityja poslovna je tajna. Ipak, taj iznos omogućio je klubu PPD Zagreb financijski nešto ugodniju situaciju. I kada se očekivalo da bi sezona 2020./2021. bila prva u kojoj bi klub financijski u potpunosti prodisao, bez dugova i s kupnjom kvalitetnih igrača, dogodila se pandemija koronavirusa. Igrači kineskog kluba vratili su se u domovinu te su otkazali igranje u SEHA ligi, što je za PPD Zagreb značilo da u proračunu ne mogu računati na dogovoreni iznos iz Kine. Kada će se vratiti, za sada je nepoznato, a Šupuković kaže kako ne vjeruje da će to biti ove godine, nego pretpostavlja tek u sezoni 2022./2023. I ne samo to, Grad Zagreb je uslijed pandemije i potresa bio prisiljen bitno smanjiti iznose kojima financira javne potrebe u sport kao i vrhunske klubove, u koje spada i PPD Zagreb.

To je značilo i rezanje igračkog kadra pa je tako u listopadu 2020. raskinut ugovor s crnogorskim reprezentativcem Milošom Božovićem, koji je ugovor s PPD Zagrebom potpisao u siječnju iste godine, pred sam početak pandemije koronavirusa. Isto se dogodilo i sa slovenskim reprezentativcem Žigom Mlakarom. Koji mjesec kasnije klub je napustio Josip Božić Pavletić, koji je otišao u njemački Göppingen. Uz sve to, dogodila se promenada trenera – u prošloj sezoni nije išlo ni s Igorom Vorijem ni s Vladom Šolom pa je u veljači ove godine trener postao Ivica Obrvan. No, priznaje Šupuković, jasno je da javnost za cijelu ovu priču nije znala, nego je, kao i svake godine, imala velika očekivanja.

 

Za godinu dana klub će imati samo jedan cilj – dovesti Domagoja Duvnjaka. On će tada imati 34 godine, ali smatraju da će moći igrati još tri sezone

 

Gledaju li se proračuni najjačih europskih klubova, mađarski Veszprem, koji je u proteklom desetljeću tri puta igrao finale Lige prvaka, trošio je godišnje između 12 i 15 milijuna eura; njemački Kiel također 12 milijuna eura; a francuski PSG, čiji je vlasnik katarski emir Nasser Al-Khelaifi, čak 17 milijuna eura. Mjesečna primanja igrača tog istog PSG-a iznose između 30 i 80 tisuća eura. Istina, u vrijeme pandemije koronavirusa svi ti iznosi su ponešto smanjeni, ali se PPD Zagreb sa svoja tri milijuna eura godišnjeg proračuna ni u kojem slučaju ne može mjeriti s najjačim europskim klubovima. Ako se odmaknemo od europske rukometne elite, možemo za primjer uzeti Göppingen, petoplasiranu momčad njemačke lige, čiji je godišnji proračun 5,5 milijuna eura. Njegovi čelnici rekli su Joviću kako bi uz nešto veći proračun možda mogli ući u elitu i igrati Ligu prvaka, na što im je Jović rekao kako bi PPD Zagreb s takvim proračunom igrao Final Four Lige prvaka. Umjesto toga, i Jović i Šupuković sretni su što u vrijeme pandemije koronavirusa ni jedan sponzor, manji ili veći, nije napustio PPD Zagreb.

I zato PPD Zagreb u novi početak kreće ove godine. Prvi put u posljednjih deset godina je bez duga, svi igrači koji su napustili klub su isplaćeni, a šest novih igrača koji su dovedeni su oni koji, kako kaže Jović, „znaju pobjeđivati“ jer su im upravo takvi nedostajali u utakmicama u kojima je PPD igrao dobro. A da to neće biti jednosezonski pokušaj da PPD Zagreb pokuša nešto napraviti i u SEHA Gazprom ligi i u Ligi prvaka potvrđuje i Jović, koji razmišlja o najvećem pojačanju za klub, koje bi moglo doći za godinu dana – Domagoj Duvnjak, koji će tada slaviti 34. rođendan. „Duvnjak ima još jednu godinu ugovora s Kielom, a mi smatramo da bi nakon toga mogao odigrati još dvije kvalitetne sezone“, tvrdi Jović. Duvnjak je Zagreb napustio u kolovozu 2009. godine, kada je potpisao za njemački Hamburg. Tadašnji rastanak ostavio je gorak okus, ali Jović kaže da se, kao i u slučaju mnogih drugih igrača, glave nakon nekog vremena ohlade te da su odnosi kluba s Duvnjakom itekako dobri.

Nakon prošlosezonskog neuspjeha i smjene dvojice trenera momčad PPD-a Zagreb vodi bivši rukometni reprezentativac Ivica Obrvan od kojeg se očekuju daleko bolji rezultati. PHOTO: Tomislav Čuveljak/NFOTO

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.