Kako napisati dobar CV?

Autor:

Unsplash

Ako čitate ovaj članak, vjerojatno ste svjesni koliko je dobar CV važan kada pokušavate naći posao i pitate se kako napisati CV. Vaš CV je jedini način na koji možete pokazati svom potencijalnom poslodavcu da ste baš vi pravi izbor za željenu poziciju. Ukoliko na pravilan način ne naglasite svoje vještine i znanja, vaš potencijalni poslodavac će teško shvatiti da ste baš vi osoba koju traži. Srećom, stvaranje savršenog CV-a za svaki posao za koji se prijavljujete nije ni približno tako teško kao što biste mogli pomisliti.

CV je najbolje pisati u MS Word dokumentu. Neka ne bude duži od dvije stranice jer vam se time drastično smanjuju šanse da će vaš CV zaista netko i pročitati. Prije slanja nemojte zaboraviti MS Word dokument pretvoriti u PDF datoteku! Također, prilikom slanja ga spremite kao standardni privitak s vašim imenom kao nazivom datoteke jer time olakšavate pronalaženje i slanje molbe putem e-pošte.

Što se tiče samog formata i izgleda vašeg CV-a, Calibri ili Times New Roman font veličine 12 je svakako najsigurniji izbor. Postoji pregršt drugih lako čitljivih fontova, a kada izaberete svoj, držite ga se u cijelom dokumentu. Neka se vaše ime ističe poput naslova u časopisu. Kako biste to postigli, povećajte veličinu fonta na 14 ili 16. Kada je riječ o važnim informacijama, slobodno stavite kurziv, podcrtajte ili podebljajte relevantne informacije i koristite grafičke oznake gdje je to potrebno.

Na početku svakako navedite svoje ime, adresu i broj telefona. Koristite adresu e-pošte koja zvuči profesionalno, a najbolja opcija za to je vaše ime. Možete uključiti i informacije o vašim profilima na društvenim mrežama (npr. Linkedin), ali samo ako na njima objavljujete profesionalan i relevantan sadržaj. Nemojte zaboraviti da u današnje doba većina poslodavaca provjerava profile budućih zaposlenika na društvenim mrežama. Dakle, ako ste tamo objavili bilo kakve kompromitirajuće fotografije ili informacije za koje biste radije da ih vaš budući poslodavac ne sazna, izbrišite ih prije nego pošaljete molbu za posao. Iako je istina da jednom kada se nešto pojavi na internetu, to nikada nije stvarno nestalo, većina poslodavaca se neće pretjerano truditi iskopati sočne detalje iz vaše prošlosti, barem ne prije prvog intervjua.

Ispod toga uključite kratki sažetak svog dosadašnjeg poslovnog puta jer je to odličan način da steknete zanimanje svog potencijalnog poslodavca. To bi trebao biti kratak tekst od 3 do 5 rečenica u kojem možete navesti zašto želite taj posao i pružiti pregled vaših vještina i iskustava te kako će vam ona pomoći u novoj ulozi. U opisima izbjegavajte otrcane izraze kao što su dinamičan ili timski igrač. Umjesto toga napišite snažnu izjavu koja opisuje vaša iskustva i dosadašnja postignuća. Popis ključnih vještina je jedan od najvažnijih dijelova vašeg CV-a jer vaš budući poslodavac želi znati što nudite poduzeću u kojem se želite zaposliti. Zato je u tom dijelu potrebno pokazati svoje vještine i naznačiti kako ćete pozitivno utjecati na poduzeće u kojem se želite zaposliti.

Prilikom opisivanja dosadašnjih radnih iskustava, za svaku poziciju koju uključite, obavezno dodajte ime i adresu prethodnog poslodavca zajedno s nazivom radnog mjesta te datumima početka i završetka rada. Započnite s najnovijim pozicijama te se kronološki vraćajte do prve. Kada opisujete dužnosti na prijašnjim radnim mjestima, usredotočite se na one koje su relevantne za radno mjesto na koje se prijavljujete i budite što precizniji. Ako ste bili menadžer, navedite koliko je osoba bilo u vašem timu. Također, ako ste upravljali nekim od proračuna, navedite iznos. Identificirajte barem dva ili tri postignuća koja ste ostvarili tijekom rada na tom radnom mjestu i navedite kako su pomogla vašem bivšem poslodavcu.

S obzirom na to da je prostor za pisanje CV-a ograničen, pažljivo razmislite o obrazovnim detaljima koje želite uključiti. Spomenite samo imena institucija koje ste pohađali i nazive koje ste stekli na kraju obrazovanja. Kao i kod opisivanja prošlih radnih mjesta, pobrinite se da su vaši najnoviji obrazovni detalji na početku. Na tom mjestu uključite i informacije o stranim jezicima koje govorite i informacije o dodatnim stručnim kvalifikacijama koje ste možda stekli tijekom života.

Što se tiče preporuka, nema potrebe da ih uključujete u svoj CV. Dodajte rečenicu “preporuke dostupne na zahtjev”. Ako budući poslodavac izričito traži preporuke, navedite ih na posebnom listu.

Ako ste duže vrijeme bili nezaposleni, nemojte se sramiti i skrivati tu informaciju. Tržište rada je teško, što znači da poslodavci imaju više razumijevanja za takve situacije sve dok ne pokušavate lagati o njima.

Više korisnih informacija o izradi savršenog CV-a i brojne izvrsne predloške CV-a pronađite na https://www.cvmaker.hr/.

OZNAKE: cv maker

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.