Kako je Hrvatska ‘potopila’ vlastite rezerve plina

Autor:

23.10.2019., Pula - Proizvodna platforma Ivana A/K kojom upravlja operativna kompanija INAgip povodom 20 godina od pocetka eksploatacije plina u Jadranu. Platforma Ivana A je sredisnja platforma eksploatacijskog polja ugljikovodika "Sjeverni  jadran". Kompresorska platforma Ivana K smjestena je neposredno uz platformu Ivana A i s njom je povezana mostom. Photo: Marin Tironi/PIXSELL

Marin Tironi/PIXSELL

Hrvatska je sve do 2008. godine iz vlastitih plinskih polja u sjevernom Jadranu i u Molvama zadovoljavala čak 70 posto potreba za plinom, a svega je 30 posto uvozila. Danas – situacija je dijametralno suprotna – vlastitom se proizvodnjom pokriva tek 30 posto domaćih potreba za plinom i taj postotak posljednjih nekoliko godina rapidno pada jer su plinska polja u sjevernom Jadranu pred gašenjem, a čak 70 posto se uvozi.

Otkrio je to bivši predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević u nedavnom intervjuu Nacionalu.

Komentirajući vlastite rezerve plina kojima Hrvatska raspolaže, naftni konzultant Jasminko Umićević rekao je da su nažalost rezerve zbog višegodišnjeg Inina odbijanja da ulaže u nova istražna polja drastično smanjene. “Danas praktički vadimo posljednje kubike plina iz postojećih ležišta. Preokrenuti te brojke nije lako i taj proces ne ide brzo. Kratkoročno se ne može učiniti ništa. Potrebne su godine ulaganja u istraživanje da bi se komercijalno isplativo ležište plina privelo proizvodnji”, rekao je.

Umićević je dodao da se sad pokazuje koliko je štetna bila odluka da se gotovo polovina udjela u Ini proda, odnosno prepusti MOL-u kao inozemnoj kompaniji koja ima apsolutnu kontrolu ne samo nad Inom već i nad domaćim rezervama nafte i plina. MOL, objašnjava, u nova istraživanja nije ulagao, a Hrvatska ovisi o uvozu.

“Sigurno postoje potencijali da povećamo domaću proizvodnju plina i tako smanjimo sadašnji previsoki udio uvoza pri čemu mogu pomoći i nove istražne koncesije koje su nedavno dodijeljene”, poručio je u nedavnom intervjuu za Nacionalov prilog Megawatt  i predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) Dalibor Pudić i naglasio da Hrvatska pripada grupi od samo nekoliko država članica EU-a koje na svojem teritoriju imaju izvore plina.

Bivši predsjednik Uprave Ine i naftni stručnjak Davor Štern u izjavi za Nacional kazao je da su rezerve plina na kopnu već u značajnoj mjeri iscrpljene, no potencijala u podmorju Jadrana još ima.

LNG spašava Hrvatsku od posljedica Putinove invazije, ali treba vratiti svoju energetsku neovisnost

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.