Kako je dvojac iz Srbije postao europska glazbena senzacija

Autor:

Buč Kesidi

Rock grupa Buč Kesidi koju čine dvojica mladića iz Srbije, rasprodala je čak pet koncerata zaredom u dvorištu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Osim albuma ‘Euforija’ koji koncertno predstavljaju, snimili su i koncertni film, a rade i na trećem albumu

Osamdesetih godina popularan je bio Johnny Štulić sa svojom Azrom. Oni su nakon debitantskog albuma objavljenog 1980. godine, u listopadu 1981. rasprodali zagrebački klub Kulušić sedam večeri zaredom. Točno trideset godina kasnije slično je napravila jedna nova rock grupa. Zove se Buč Kesidi, članovi dolaze iz Pančeva u Srbiji, a nastupa pet dana zaredom u dvorištu Akademije likovne umjetnosti u Zagrebu. Prva tri koncerta bila su rasprodana u roku od 24 sata, dodana su još dva dana, a po svemu sudeći, organizatori koncerta dodat će još koji dan s obzirom na velik interes. Do sada su jednom nastupili u Zagrebu, u siječnju 2020.

Buč Kesidi možda je i najznačajnije novo regionalno ime na glazbenoj sceni unazad nekoliko godina, a čine ga gitarist i pjevač Luka Racić i bubnjar Zoran Zarubica. Svoju su priču započeli 2013., kada su kao članovi sastava Aleksandar Mitrović i bend tijekom srednje škole svirali obrade novovalnih heroja ex-YU. Racić i Zarubica 2014. ostavljaju Aleksandra Mitrovića i osnivaju novu grupu Buč Kesidi te sa sobom odvode i basistu Alena Duša i nastaju njihove prve autorske pjesme. Krajem 2015. Buč Kesidi izdaje prvi singl i spot za pjesmu ’’Jaa (imam plaan)’’ za izdavačku kuću Lampshade Media, a ubrzo i prvi EP ’’Španska serija’’ početkom 2016. U to vrijeme upijali su pjesme aktualnih britanskih bendova, ali i zvijezda novoga vala nekadašnje Jugoslavije. „Kada su nastajale prve pjesme, to su najviše bili indie bendovi 2000-ih kao što su Arctic Monkeys, The Strokes i Franz Ferdinand. I onda čudna fuzija tih utjecaja s našim Idolima, Filmom, Ekatarinom Velikom. Već na drugom albumu počeli smo gledati izvan okvira. Na primjer, veliki utjecaj na drugom albumu je imala Lorde sa svojim tada novim albumom i zvukom“, ispričao je Racić.

Priča o zanimljivoj mladoj rock grupi iz Pančeva počela se širiti izvan lokalnih okvira te sve više privlačila pažnju publike i glazbenih kritičara. Zadovoljni prvim reakcijama i sve većim brojem publike na koncertima, krajem 2016. objavili su prvi autorski album ’’Posesivno-ospulsivni hospul’’ koji im je pomogao da krenu na prvu veću turneju po Srbiji, ali i da sviraju na koncertima s etabliranim rock imenima kao što su Artan Lili, Stuttgart Online i Jarboli koji su im na početku bili uzori i mentori, što je potvrdio i Zarubica u razgovoru. „Razni su bili utjecaji, ali prije svega sa svjetske scene. Od regionalnih autora volimo Vladu Georgieva. Kada smo počinjali, Jarboli su nam bili jedan od uzora i koncert s njima 2016. je bio highlight za nas. Jedan od prvih bendova koji nam je pružio podršku pa nas je poveo i na nekoliko koncerta bio je Artan Lili, a koncertni uspjeh Repetitora i Svemirka smo pokušavali sustići.“

 

‘Želimo puniti velike dvorane. Želimo praviti dobru muziku. Želimo da sve to prati dobar vizualni identitet. Želimo se razvijati. I želimo raditi s najboljima’, kaže Zoran Zarubica

 

Godine 2017. grupa je nastavila raditi na novim pjesmama, ali se i odlučila na iskorak te nastavila kao duo jer je grupu napustio basist Alen Duš. „Alen je u tom trenutku studirao zvuk na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu i imao je druge planove. Razmišljao je o odlasku u inozemstvo kako bi se profesionalno bavio zvukom. Zato je odlučio posvetiti se drugim stvarima i napustio je bend. Nismo odmah znali da ćemo biti duo. Imali smo i probe s drugim muzičarima, ali se u jednom trenutku iskristalizirala ideja da probamo kao duo. Najviše na inzistiranje našeg producenta Milana Bjelice, što se na kraju pokazalo najboljim izborom. Počeli smo eksperimentirati sa semplerima, sintesajzerima i gitarskim efektima, počeli smo stvarati nove pjesme i ta duo dinamika nam je odgovarala. Alen je ostao naš prijatelj i nedavno je bio na premijeri filma u Pančevu“, ispričao je Racić za Nacional. U tom periodu skladali su i najveći hit ’’Nema ljubavi u klubu’’ koji su objavili kao singl uz prateći videospot i najavili drugi album, a brojni glazbeni portali širom regije proglasili su je najboljom pjesmom 2018. Riječ je o pjesmi koja uvodi u ostatak albuma ’’Euforija’’ koji se u cijelosti bavi temom izlaska i atmosferom u klubovima, zbog čega su se uspjeli približiti publici kojoj je upravo ta tematika bila bliska, a rijetko je tematizirana na glazbenoj sceni. Stoga smo pitali Zarubicu kako je nastala ta pjesma koja je od tada poslušana preko milijun puta putem YouTubea. „To je rečenica i ideja o kojoj je Luka jako dugo razmišljao i taj refren smo imali još za vrijeme našeg prvog izdanja. Ne postoji jedna priča, ono što je ostalo u pjesmi je zbir nekoliko godina izlazaka, iskustava i priča u kojima nema ljubavi u klubu i osjećaja koji ostaje nakon toga.“

Na proljeće 2019. izbacili su i drugi singl ‘’Đuskanje ne pomaže’’, nakon kojeg su uslijedili brojni nastupi na festivalima poput Exita, gdje su nastupili kao jedni od headlinera na glavnoj pozornici, Arsenal Festu, Beer Festu itd. Krajem 2019. izlazi njihov drugi album ’’Euforija’’ koji ih dovodi na vrh regionalne rock scene. Srpski glazbeni kritičar Srđan Strajnić povodom izlaska drugog albuma je napisao: ‘’Tektonski poremećaj kakav je na rock sceni Srbije izazvao ljevoruki dvojac Buč Kesidi se u dvadeset i prvom stoljeću ne pamti. Ljudi su rasprodali Novi Sad, Kragujevac, pa dva koncerta u Nišu i na kraju dvije Amerikana dvorane DOB-a, što je ukupno 1200 karata, čak tri tjedna prije samog nastupa. Čeka ih Zagreb, MENT u Ljubljani, Eurosonic Showcase u Groningenu itd. ‘Euforija’, naslov albuma koji je pred nama, nije mogao bolje opisati ono što se u ovom trenutku događa“. U detaljnoj recenziji albuma ‘’Euforija’’ objasnio je i koncept koji su primijenili. „Koncept je čvrst, ali su pjesme koje ga čine vrlo labavo ako ikako povezane. U stvari, povezane su samo činjenicom da su sve smještene u vremenski okvir onoga što se nekada zvalo ‘groznica subotnje večeri’. Ako ste mislili da ćemo pratiti avanture malog Đokice za vrijeme partijanja subotom uvečer prevarili ste se. Autorski tandem Luka Racić (gitara) i Zoran Zarubica (bubnjevi, elektronika) su izabrali puno inteligentniji pristup. Subotnji izlazak su opisali iz nekoliko različitih uglova (prije svega muškog i ženskog) i, moram reći, iz svih prostorija kluba i afterpartija (plesna dvorana, hodnik, WC, spavaća soba, autobusna stanica).“

 

‘Regionalna scena veoma je živa i trudimo se u njoj sudjelovati. Želimo dati mladim bendovima šansu na svojim nastupima, zvati ljude da s nama rade spotove’, kaže Luka Racić

 

Album ’’Euforija’’ je snimljen u Studiju Krokodil u Pančevu, produkciju i miks albuma radio je Milan Bjelica, a na albumu se pored Racića koji je bio zadužen za vokal, gitare, bas gitare i sintesajzeri i Zarubice, koji je također pjevao, bubnjao i obavio sve perkusije, kao muzičari pojavljuju Petar Pupić na sintesajzerima i klavijaturama i Petar Stevanović na bas gitari, još jednoj gitari i klaviru. Izlazak albuma bio je popraćen promotivnom turnejom koju su činili rasprodani koncerti u Novom Sadu, Nišu, Skopju, Sarajevu i Zagrebu i spomenuta dva rasprodana koncerta u Domu omladine u Beogradu, a nerijetko se našao i na listama najboljih albuma u regiji te 2019. Nakon tih koncerata uslijedili su nastupi grupe na festivalu MENT u Ljubljani i Eurosonic Noorderslag u Nizozemskoj, da bi uzlaznu putanju prekinula pandemija koronavirusa početkom 2020.

Iako je riječ o izuzetno mladim muzičarima jer Racić ima 27 godina, a Zarubica 25, karijeri su pristupili maksimalno profesionalno, ne ostavljajući ništa slučajnosti pa su i za nastupe angažirali beogradsku redateljicu Janu Maričić, doktorandicu na Fakultetu za medije i komunikacije na studijskom programu za transdisciplinarne studije suvremene umjetnosti i medija te redateljicu s brojnim uspješnim kazališnim ostvarenjima. „Zoran je student Fakulteta dramskih umjetnosti i okružen je ljudima iz tog svijeta. Naša ideja je da se okružimo kreativnim mladim ljudima i tako smo surađivali s mnogima kao što su Luka Trajković, Vedrana Vukojević, David Jovanović, Suna Kažić koja je zadužena za sve naše kostime itd. Angažiramo ljude koji su profesionalci u svom poslu i znaju što rade pa i nama mogu pomoći da bismo došli do rezultata kakve želimo, ne samo u muzičkom smislu već i u vizualnom. Kada smo zakazali samostalne koncerte u Domu omladine Beograda, shvatili smo da će nam značiti pomoć i oko nastupa i željeli smo stvar podignuti na veći nivo. Tako smo došli i do Jane, Zoran je znao za nju i zakazali smo sastanak, ona je pratila bend i odmah smo se ‘skontali’, imala je sličnu viziju kao i mi“, ispričao je Racić.

Grupu Buč Kesidi čine gitarist i pjevač Luka Racić i bubnjar Zoran Zarubica. PHOTO: Buč Kesidi

Njihov pristup reflektira se na scenu tijekom osamdesetih godina u Jugoslaviji pa je Racić u intervjuu za BBC Srbije izjavio „da je estetika i uspjehe glazbene scene osamdesetih vezana uz druženje brojnih umjetnika iz raznih područja umjetnosti“ te da je jedna od njihovih želja da se takav način funkcioniranja scene ponovo vrati pa smo ga pitali koliko je to danas moguće. „Mislimo da je moguće više nego ikad. Uz internet možete lakše upoznati umjetnike ili pratiti njihov rad, vidjeti njihov proces rada, biti inspirirani ili inspirirati druge. Regionalna scena je veoma živa i mi se trudimo sudjelovati u njoj. Želimo dati mladim bendovima šansu na našim nastupima, zvati talentirane ljude da rade naše spotove i imati mlade glumce u spotovima. Smatramo da je to prožimanje umjetnosti važno.“

Koliko su uspjeli prožeti sve umjetnosti koje ih privlače govori i činjenica da su ove godine snimili i dokumentarni film ‘‘Buč Kesidi: Euforija uživo’’kojim su na specifičan način predstavili album ‘’Euforija’’. Film je prikazan tijekom srpnja ove godine i u kinima CineStara u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu. Njihova popularnost raste pa smo pitali Zarubicu postoji li plan razvoja grupe ili zacrtani cilj. „Postoji, ali ne smijemo puno otkriti. Želimo se razvijati, želimo napredovati, želimo se mijenjati. Želimo da što više ljudi čuje našu muziku i dođe na naše koncerte. Želimo puniti velike dvorane. Želimo praviti dobru muziku. Želimo da sve to prati dobar vizualni identitet. Želimo se oprobati u različitim umjetničkim područjima. I želimo raditi s najboljima.“

 

Svoj najveći hit ‘Nema ljubavi u klubu’ objavili su kao singl uz prateći videospot i najavili drugi album, a brojni glazbeni portali širom regije proglasili su je najboljom pjesmom 2018. godine

 

Kako su od albuma ‘’Euforija’’ prošle dvije godine, pitali smo Zarubicu kakav je plan za ostatak 2021. i kada će objaviti novi album. „Imali smo jedan drugačiji plan, ali sada je 2021. za nas postala godina u kojoj nadoknađujemo nastupe planirane za 2020. Iskoristili smo pauzu da bismo snimili koncertni film koji je prikazan u kinima širom regije. Nadamo se da ćete taj film uskoro moći vidjeti i na televiziji. Nove pjesme se spremaju, znamo da i publika i kritika imaju velika očekivanja od novog albuma, ali kreativni proces ne možemo požurivati i zato dajemo sebi vremena. Treći album bit će sljedeće godine i producirat će ga Milan Bjelica koji je radio i prva dva albuma. Do tada, planiramo do kraja ove godine izbaciti novi singl.“

OZNAKE: Buč Kesidi

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.