Kako je Borna Gojo kreirao senzaciju u Davis cupu i oživio svoju ATP karijeru

Autor:

03.12.2021., Arena Madrid, Madrid, Spanjolska - Davis kup, polufinale, Hrvatska - Srbija. Borna Gojo slavi nakon pobjede protiv Dusana Lajovica u prvom mecu.

Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska teniska reprezentacija došla je do finala Davis Cupa ponajviše zahvaljujući iznenađujućim pobjedama dosad malo poznatog Borne Goje. Tempo otkriva kako se prometnuo u zvijezdu u usponu

Borna Gojo je u manje od deset dana, zahvaljujući Davis cupu, prošao put od anonimca do sportske zvijezde. Hrvatska teniska reprezentacija se plasirala u finale Davis cupa zahvaljujući paru Nikola Mektić – Mate Pavić i Borni Gojo, 23-godišnjaku koji se nalazi na 279. mjestu ATP liste i koji do sada na Touru nije napravio ozbiljniji rezultat. Konkretnije, do sada je u karijeri na Touru samo jednom pobijedio igrača iz TOP 100, bilo je to još u kolovozu 2017. kad je na Winston-Salem Openu (ATP 250) u Sjedinjenim Državama u prvom kolu kvalifikacija pobijedio Belgijanca Rubena Bemelmansa.

Protiv Australije u skupini Davis cupa Gojo je pobijedio Alekseja Popi rina, igrača na 61. mjestu ATP liste, a nakon što je izbornik Vedran Martić protiv Mađarske na teren poslao Nina Serdarušića, protiv Italije u četvrtini finala Gojo je pobijedio Lorenza Sonega, 27. igrača na ATP listi, a onda u polufinalu i Srbina Dušana Lajovića, 33. igrača svijeta.

„Svaki meč koji igram za Hrvatsku mi znači 50 puta više nego kad igram za sebe“, rekao je Gojo za web stranicu Davis cupa nakon pobjede nad Popirinom. U toj jednoj rečenici Gojo je dao odgovor na najčešće postavljano pitanje proteklih dana u Hrvatskoj – zašto ovaj mladi Splićanin ima dva lica, ili dvije igre, jednu za ATP turnire, jednu za Hrvatsku u Davis cupu.

Borna Gojo bio je najbolji igrač koledža Wake Forest te ga je nakon osvajanja sveučilišnog prvenstva SAD-a 2018. primio Donald Trump. FOTO: Instagram

Splićanin Borna Gojo rođen je 27. veljače 1998. godine. Kao svakom malom Dalmatincu, san mu je bio igrati za Hajduk. I igrao je, ali samo do dvanaeste godine, kad je zbog klasičnog razloga „trener bi me trebao više držati u igri“ odlučio napustiti Poljud. S obzirom na to da je Gojo dijete Firula, nije čudo da se s Poljuda vratio u kvart, na terene koji su dali niz vrhunskih tenisača. Priča kaže da je Gojo na prvom turniru koji je igrao osvojio utješni dio, što je naravno bilo veliko iznenađenje jer je tenis sport u kojem uspijevaju oni koji počnu trenirati s pet ili šest godina, ne baš s 12.

Zanimljivo je da Gojo od prvih dana igra desnom rukom, iako je prirodno ljevak. Jednostavno, odlučio je da će igrati desnom. Prijatelji iz njegovih mlađih dana sjećaju se da je bio i dobar na košarci, a i basket je igrao desnom rukom. Prvi trener mu je bio Duje Čalušić. Gojo je znao biti tvrdoglav, bilo je tu malo i otpora, ali kod Čalušića je Gojo znatno napredovao. Nakon otprilike dvije godine došlo je do zasićenja i obitelj Gojo je angažirala Jozu Dumanića, još jednog kvalitetnog splitskog trenera. Gojo je u tim mlađim danima bio solidan igrač, ali nikada nije slovio za ekstra talent. Igrača od kojeg bi se mogle očekivati velike stvari. Volio je trenirati, možda ne toliko da se za njega kaže da je „vojnik“, ali bio je ozbiljan. Sretna okolnost za njega je bila činjenica da je imao obitelj koja ga je maksimalno podržavala, financijski naravno jer tenis je vrlo skup sport. Uz to, sretne okolnosti su bile i što je dosta rano, pomalo i neočekivano, imao Head, a zatim i Lotto, kao tehničke sponzore. Veso Matijaš, Splićanin na poziciji globalnog savjetnika za marketing, strategije i sponzorstva, ujedno veliki ljubitelj tenisa, o Goji je čuo pozitivne stvari od Marija Tudora i tako se rodila ta suradnja.

 

Gojo je do dvanaeste godine igrao za Hajduk, ali je zbog poznate ‘trener bi me trebao više držati u igri’ odlučio napustiti Poljud i prebaciti se na tenis

 

Kad je imao 17 godina, Gojo je s majkom i dvije godine starijom sestrom Leonom preselio u Zagreb. Razlog su bili bolji uvjeti, u Splitu je prečesto na otvorenim terenima ovisio o vremenskim prilikama, a u Zagrebu je imao i puno više sparing-partnera. Prelaskom u Zagreb Gojo je dobio i novog trenera, Velimira Zovka. Zadnjih dana Zovko je često bio gost hrvatskih medija i dosta je govorio o suradnji s Gojom, najviše o počecima suradnje. Mladi Borna se ispočetka nije dobro „našao“ u Zagrebu, ali trener Zovko se nije tek tako predavao. Zovko i inače slovi za dosta čvrstog, krutog trenera, a to je vjerojatno najbolje što se Goji u tom momentu moglo dogoditi. Uz njega, Gojo je radio s Perom Kuterovcem, jednim od najcjenjenijih hrvatskih kondicijskih trenera. Kod Zovka Gojo jako napredovao, u svibnju 2016. postao je juniorski prvak Hrvatske, dominantno bez izgubljenog seta, a ta suradnja je nastavljena i kad je Gojo odlučio otići na koledž u Sjedinjene Države.

Wake Forest koledž se pokazao kao puni pogodak. Gojo je tamo s trenerom Zovkom došao u siječnju 2017. i pokazao karakteristiku koju i sada vidimo: on je momčadski igrač, daleko bolji kada igra za ekipu, nego kad je sam. Tamo je i ostvario veliki, za to sveučilište povijesni uspjeh – predvodio ih je do klupskog osvajanja NCAA (National Collegiate Athletic Association, sveučilišno prvenstvo Sjedinjenih Država) 2018. godine. Došao je i do finala pojedinačnog NCAA prvenstva, a izabran je za Most Outstanding Player of the NCAA. Završio je sezonu 2017/18. s omjerom 20-3, s tim da je u 19 od tih 20 pobjeda igrao na prvoj ploči. Ovaj trijumf donio mu je i primanje kod tadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trumpa, a zajednička fotografija krasi tenisačevu Instagram galeriju.

 

Gojo je napredovao s trenerom Zovkom te je u svibnju 2016. postao juniorski prvak Hrvatske, dominantno i bez izgubljenog seta

 

„Ovo su bili najbolji dani mog života. Nevjerojatno koliko nas je navijača došlo podržati. Bili smo kao obitelj, sa sjajnom atmosferom u svlačionici i na terenu. To je za mene bilo ključno jer kad se osjećam dobro i samopouzdano u svojoj momčadi, onda sam puno opušteniji u igri“, rekao je tada Gojo i jasno dao naslutiti ovo što smo sada vidjeli i u Davis cupu. Pred navijačima, za svoju ekipu, ili reprezentaciju, Gojo je vrhunski igrač.

Sljedeće sezone Gojo je s Wake Forestom izgubio u finalu, sezonu završio s omjerom 13-4 igrajući svih 17 mečeva na prvoj ploči. Nakon te se zone odlučio je ne nastaviti na Wake Forestu, nego postati profesionalac i probati nešto više učiniti na Touru. Međutim, nije do sada uspio značajnije popraviti svoj tenis. Najbolji renking karijere imao je u rujnu ove godine kad je bio na 208. mjestu, na ATP turnirima je do sada ostvario samo jednu pobjedu, a od turnira zaradio ukupno 188 tisuća dolara, uz dodatak da će mu ovaj uspjeh s reprezentacijom Hrvatske donijeti više nego solidnu zaradu. Gojo se razišao s trenerom Zovkom, u teniskim krugovima moglo se čuti kako je Gojina želja Mario Tudor, ali on već dugo surađuje s Milošem Raonićem, a postojala je i priča vezana uz Matu Delića, ali on je zaposlen u agenciji Ivana Ljubičića, što mu je prioritet. Na kraju je dogovorena suradnja s Goranom Prpićem, nekada vrhunskim igračem, kasnije i izbornikom reprezentacije Hrvatske.

Zanimljivo je da Gojo nikad nije igrao najveći hrvatski turnir, Umag. Međutim, ključna je činjenica da se puno bolje snalazi na brzim podlogama, zemlja mu nije omiljeni teren, pa je to sigurno razlog zašto je do sada zaobilazio taj turnir.

U Davis Cup reprezentaciji Bornu Goju vodi izbornk Vedran Martić (desno) koji ga je pozvao 2019. godine kada je igrao protiv Rafaela Nadala (lijevo). FOTO: CEZARO DE LUCA/PICTURE-ALLIANCE/DPA/AP IMAGE, REUTERS/MASSIMO PINCA/PIXSELL

U sportu općenito, a možda pogotovo baš u tenisu, ponekad vam treba samo jedan meč, ili možda čak samo jedna lopta ili jedan poen, da vam preokrene karijeru. Ne može se reći da Gojo ponekad nije bio blizu nekom većem rezultatu. U Moskvi je ove godi ne izgubio 2:1 od Jamesa Duckwortha (ATP 52.) nakon što je imao set i 4:2, u Melbourneu na Australian Openu je u zadnjem krugu kvalifikacija iz gubio od Henrija Laaksonena u tie-breaku, u Rolland Garrosu je ispao u drugom kolu kvalifikacija od Brazilca Rodriguesa Alvesa, naravno, opet u tie-breaku odlučujućeg seta, od Popirina, kojeg je sada pobijedio u Davis cupu, u veljači je izgubio na ATP 250 u Melbourneu u tie-breaku trećeg seta, nakon što je propustio šest meč-lopti…

Davis cup je druga priča. Gojo je za Hrvatsku debitirao u studenom 2019., kao zamjena za ozlijeđenog Bornu Ćorića. Bilo je to vatreno krštenje jer je s druge strane imao Andreja Rubljova a dva dana kasnije i velikog Rafaela Nadala.

„Koliko godina on ima? 21? Ima šanse postati dobar igrač. Ima servis i udarac“, rekao je nakon meča Nadal koji je pobijedio 6:4, 6:3 u meču u kojem je Splićanin bio izuzetno ozbiljan suparnik. Od Rubljova je također izgubio, bilo je 6:3, 6:3, ali i tu je pružio jak otpor. „Davis cup je posebno natjecanje gdje je pritisak veći“, više je puta rekao Gojo koji dokazuje koliko je ne tipičan sportaš. Ogromna većina puca s rastom očekivanja i pritiska, on uživa u tome. „Za mene je velika privilegija što mogu igrati za Hrvatsku, stvarno uživam u svakom trenutku Davis cupa. Tako je bilo i kad sam igrao protiv Nadala. To jutro sam se probudio i rekao sam sebi – idem dobiti taj meč“.

 

‘Koliko godina on ima? 21? Ima šanse postati dobar igrač. Ima servis i udarac’, rekao je Rafael Nadal nakon meča u kojem mu je Gojo bio ozbiljan suparnik

 

Gojo je prethodno ove godine već igrao u Davis cupu za Hrvatsku, u kvalifikacijama protiv Indije je pobijedio 215. igrača na ATP listi Prajnesha Gunneswarana. „Ova godina je za mene bila teška, vukao sam ozljedu od početka godine, još od Australije. Šest, sedam mjeseci sam vukao ozljedu, a tako je teško igrati, teško je i fizički i mentalno“.

Hoće li ovi Davis cup rezultati lansirati Goju u toliko željeni TOP 100? Sada je dokazao da može igrati protiv vrhunskih igrača, ali to još „samo“ treba prenijeti na turnire. „Gojo je stvarno dobar igrač. Ono što sam mu ja pokušao dati je samopouzdanje, vjeru u sebe“, rekao je izbornik hrvatske reprezentacije Vedran Martić.

„Ove godine se mučio s ozljedom, mijenjao je trenera, pa vjerujem da njegov renking ne pokazuje realno njegovu kvalitetu. On je puno bolji od 279. mjesta na ATP listi i veseli me što je kroz Davis cup uvidio da može puno popraviti svoj ATP renking“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.