Kako je Ante Sanader minirao izbor Mirjane Čagalj za ministricu graditeljstva

Autor:

13.07.2020., Zagreb- Mirjana Cagalj. potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze."nPhoto: Sandra Simunovic/PIXSELL"n                                "n

Sandra Simunovic, Miroslav Lelas/PIXSELL

Nacional otkriva zagonetnu kontroverzu uoči izbora Branka Bačića za novog ministra graditeljstva te tko su pozadinski donositelji odluka u HDZ-u koji su preobratili premijera da preokrene odluku o izboru Mirjane Čagalj za ministricu

Visoki politički izvor blizak vrhu HDZ-a otkrio je Nacionalu da je na krajnje izazovno mjesto ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, nakon Ivana Paladine, umjesto Mirjane Čagalj izabran Branko Bačić samo zato što dio predsjedništva HDZ-a nije bio siguran može li vjerovati Mirjani Čagalj da će silne europske milijune namijenjene obnovi Banije usmjeriti prema adekvatnim tvrtkama. U prijevodu, onima prema volji zainteresiranih pojedinaca iz samog vrha strake.

To je, prema navodima istih izvora, u srži krajnje zagonetne kontroverze koja je prethodila izboru Branka Bačića na krajnje izazovno mjesto ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Radi se o kontroverzi koja otvara pitanje koliko premijer Andrej Plenković doista samostalno donosi odluke o imenovanju ministara u Vladi koju predvodi, tko su doista pravi pozadinski donositelji ključnih odluka te kojim se motivima to pozadinsko društvo unutar HDZ-a rukovodi, naročito jer se u ovom slučaju radi o odluci o kojoj će zbog dosadašnjeg kašnjenja u obnovi potresom razorenih područja Banije i Zagreba izravno ovisiti uspjeh HDZ-a na sljedećim izborima.

Otkrila su to Nacionalu dva neovisna izvora s neposrednim saznanjima o kontroverznim okolnostima koje su prethodile Bačićevom ulasku u Plenkovićevu vladu, koja tvrde i da je Bačić ondje završio doslovno u posljednji trenutak, prošle srijede predvečer, nakon što je premijer Plenković na sastanku s koalicijskim partnerima kao svoj izbor za nasljednika Ivana Paladine već predstavio Mirjanu Čagalj, aktualnu potpredsjednicu HGK-a za graditeljstvo i promet i dobitnicu nagrade Kolos za dostignuća u graditeljstvu za 2015.

Mirjana Čagalj na poziciju ministrice graditeljstva je trebala doći iz Hrvatske gospodarske komore, a premijer Plenković joj je nakon izbora Branka Bačića ponudio mjesto državne tajnice. FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Izvori koji o svemu tome imaju neposredna saznanja otkrili su Nacionalu dosad nepoznate detalje zbog kojih se imenovanje Mirjane Čagalj za ministricu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine smatralo gotovom stvari. Mirjana Čagalj već je uoči Nove godine počela primati znakovite neslužbene poruke od više osoba iz Plenkovićeve blizine da bi ona ovoga puta trebala biti njegov izbor za Paladinina nasljednika. Ona je za tu funkciju bila ozbiljan kandidat i uoči Paladinina neuspješnog mandata. Plenković ju je pozvao na razgovor, ona je izrazila zainteresiranost, ali ga je zamolila za par tjedana vremena jer je bila pred zakazanom operacijom kuka i trebao joj je kraći oporavak prije no što bi se prihvatila tog posla. Prema navodima izvora iz njene blizine, bila je uvjerena da je Plenković to pogrešno shvatio kao njen izgovor da ne prihvati tu funkciju.

Na razgovor kod premijera bila je pozvana i pretprošlog ponedjeljka, što je javno poznato, ali ne i detalji njihova razgovora. Prema navodima izvora upoznatog s tim zbivanjima, Plenković i Mirjana Čagalj razgovarali su gotovo sat i pol. Prvih pola sata proveli su diskutirajući o njenoj biografiji. Mirjana Čagalj diplomirala je na Građevinskom fakultetu u Splitu 26. listopada 1990., a stručni ispit položila je nepunih šest godina kasnije pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i stanovanja. Stalni je sudski vještak u tom području i jedna od tek devet osoba koje u Hrvatskoj imaju certifikat voditelja projekata IPMA-A (International project management association). Primjerice, projekte poput izgradnje Pelješkog mosta mogu voditi stručnjaci koji imaju spomenuti certifikat B kategorije. Vodila je niz zahtjevnih projekata i članica je više odbora, povjerenstava i radnih skupina. Plenković joj je tijekom razgovora rekao da njenu biografiju smatra besprijekornom.

Nakon intervencije dalmatinskih HDZ-ovaca na mjesto ministra graditeljstva postavljen je Korčulanin Branko Bačić. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Potom su u nastavku sastanka diskutirali o budućem ustroju Ministarstva. Mirjana Čagalj koncizno mu je, ali bez previše operativnih detalja, izložila kako namjerava ubrzati obnovu Banije. Ukratko, najavila mu je provođenje brojnih izmjena u hodu, navodeći da bi preveliki preustroj oduzeo previše vremena, najmanje četiri mjeseca, što bi znatno usporilo proces obnove koji je ionako u kašnjenju. Potom su u završnoj fazi diskutirali o pojedinostima zbog kojih bi se Mirjana Čagalj kao buduća ministrica eventualno mogla naći na udaru medija i kako bi se nosila s tim kriznim situacijama. U tom dijelu razgovora dotakli su se njenih odnosa s Josipom Rimac, naročito jer dio stranačkog članstva koji Mirjani Čagalj nije sklon insistira na tomu da su njih dvije i dalje izuzetno bliske. Izvori bliski samom vrhu HDZ-a navode da su Plenković i Mirjana Čagalj diskutirali i o odnosima Josipe Rimac i Gabrijele Žalac, kao i spletu okolnosti zbog kojih su se obje našle u problemima sa zakonom.

Na koncu sastanka Plenković je Mirjani Čagalj izravno rekao da su se, što se njega tiče, njih dvoje dogovorili. Zatražio je dodatni dan vremena da joj službeno priopći odluku te joj rekao da obavi privatne stvari kako bi se mogla primiti posla. Mirjana Čagalj napomenula mu je da će sljedeći utorak iskoristiti kako bi na jedan dan otputovala izvan Hrvatske i obavile neke privatne poslove.

Izvor koji ima neposredna saznanja o tomu što se zbivalo neposredno nakon sastanka, rekao je sljedeće:

„Posebno je indikativno da je Plenković osobno kontaktirao više bivših poslodavaca Mirjane Čagalj, kao i osobe s kojima je ona surađivala. Među ostalima, nazvao je Božu Čulu, jednog od posljednjih klijenata s kojima je Čagalj nedavno surađivala, a diskutirao je o njenim poslovima i s Dragom Kamenskim te Lukom Burilovićem iz Hrvatske gospodarske komore. Plenković to ne radi ako već sam nije odlučio da je ona njegov izbor. Zato je čudno što se na koncu predomislio.“

Dio predsjedništva HDZa nije bio siguran može li vjerovati Mirjani Čagalj da će EU-ove milijune za obnovu Banije usmjeriti prema adekvatnim tvrtkama. U prijevodu, prema volji pojedinaca iz vrha HDZ-a

Koliko je u tom trenutku izbor Mirjane Čagalj za ministricu bio izvjestan, sugerira još jedan detalj. Prema navodima izvora bliskog vrhu HDZ-a, prošlog utorka na ručku s Plenkovićem sastali su se Oleg Butković i Tomo Medved, dvojica moćnih ministara iz aktualne vlade, i obojica su komentirala da bi izbor Mirjane Čagalj na tu funkciju bio sasvim primjeren. Nadalje, Plenković je već tog utorka kontaktirao neke koalicijske partnere i spomenuo Mirjanu Čagalj kao kandidatkinju. Oni su također pozitivno reagirali.

Situacija se za Mirjanu Čagalj, po svemu sudeći, počela komplicirati nakon što su se u sve upleli Ante Sanader i Blaženko Boban. Prema navodima izvora bliskog splitskom HDZ-u, njih dvojica su tijekom prošle srijede u prijepodnevnim satima tražila prijem kod Plenkovića. Taj izvor o tomu kaže: „Došli su je opstruirati. Međutim, Plenković ih je upitao što žele, jer koliko je njemu poznato, Mirjanu Čagalj podržava splitski lokalni HDZ predvođen novoizabranim Tomislavom Šutom. Šuta je Plenkovića kontaktirao i rekao mu da Mirjana Čagalj ima potporu splitskog HDZ-a. Ali protiv Mirjane Čagalj lobiralo je još nekoliko ljudi. Među njima i Ante Bačić Baćo i Danica Baričević, oboje pobočnici Ante Sanadera. Danica Baričević po Splitu je tog dana širila priču da su Sanader i Boban otišli kod Plenkovića rušiti Mirjanu Čagalj. Ona je također imala razloga biti zainteresirana za to da Branko Bačić postane ministar; u tom slučaju ona bi trebala otići u Sabor na Bačićevo mjesto. To bi dodatno ojačalo Sanaderovu poziciju. S druge strane, Sanaderu ne odgovara nitko jak iz Splita u Vladi jer bi takav pojedinac postao ozbiljniji politički faktor od njega samoga. Zato i ne čudi što Split nije imao ministra u vladi još od 1999. kada je funkciju ministrice prosvjete u mandatu Zlatka Mateše obnašala Nensi Ivanišević. Sada ove okolnosti možda najpreciznije ilustriraju što je Sanader mislio kada je izjavio da je otpratio mnoge premijere. Jer bi krivi odabir ministra zaduženog za obnovu Banije, pri kraju Plenkovićeva mandata, trasirao aktualnom premijeru put prema izlazu iz visoke politike.“

Prema navodima upućenih stranačkih izvora, čak i nakon tog sastanka Plenković nije bio poljuljan u uvjerenju da bi Mirjana Čagalj trebala biti nova ministrica. Zato je i otišao na sastanak s koalicijskim partnerima bez da je njima spomenuo Branka Bačića kao ministarskog kandidata.

‘Ante Sanader je alarmirao Jandrokovića, Vladimira Šeksa i Branka Bačića i oni su definitivno preokrenuli situaciju. Tada se kao kandidat pojavio Bačić’, tvrdi izvor upućen u zbivanja u HDZ-u

Situacija se počela značajno komplicirati i preokretati nakon sastanka užeg predsjedništva stranke. Izvor upućen u ta zbivanja navodi da je ključnu ulogu u tom preokretu odigrao Ante Sanader:

„On je alarmirao Gordana Jandrokovića, Vladimira Šeksa, Branka Bačića i oni su definitivno preokrenuli situaciju. Tada se kao kandidat pojavio Bačić. Oni su Plenkovića uvjerili da samo osoba koja je dobro uhodana u postojeći sustav može dobro izvršiti zahtjevan zadatak obnove. Mirjana Čagalj misli suprotno, da postojeći sustav predstavlja najveću zapreku brzoj i kvalitetnoj obnovi. Naročito velikom zaprekom brzom i učinkovitom procesu obnove smatra ulogu koju u svemu ima Nina Obuljen Koržinek. Ključno je u cijeloj priči to što oni u Mirjanu Čagalj nisu imali povjerenja. Za obnovu treba potrošiti stotine milijuna europskog novca. Treba to znati kanalizirati prema firmama koje su po volji vladajućima. A Mirjana Čagalj poznata je po tome što se na nju u tim procesima teško može utjecati. Tu je ključ za razumijevanje glavnog argumenta koji je ta ekipa servirala Plenkoviću – Bačić je politički iskusan kadar kojem se može vjerovati. Problem je samo u tome što je Bačić nosio torbe prljavog novca iz kase HDZ-a, iz stranačke blagajne, u DORH, komentirajući da mu nije bilo ni na kraj pameti da se radilo o crnom novcu skupljenom za mandata Ive Sanadera na čelu stranke. Supruga Ante Sanadera pronašla je 2006. u garaži Prodajnog centra Mercator u Solinu svežanj sa 68.000 eura i umjesto da je pozvala policiju, novac je spremila u prtljažnik svog Renaulta Twinga pa s kćeri popila kavu u prodajnom centru. Kada se ispostavilo da ju je netko vidio i to prijavio policiji, pravdala se da je novac ionako htjela predati policiji. Jandroković je također poznat kao naročito zainteresiran za neke lukrativne pozicije s kojih se kontrolira tijek većih iznosa gotovine, poput Hrvatske pošte ili Nacionalnog parka Krka. Treba li na Šeksa trošiti riječi? Lijepo je to društvo koje ima presudan utjecaj na Plenkovića. I tu se, na koncu, rodio Bačić kao iskusan politički kandidat. Zato ne čudi što je on počeo širiti priču da je Mirjani Čagalj presudilo njeno prijateljstvo s Josipom Rimac.“

Iako je već ranije tijekom dana počela primati čestitke na izboru, među njima i od osoba bliskih premijeru, Mirjani Čagalj prošle srijede predvečer Plenković je javio da je ipak neće imenovati ministricom. Upitao ju je može li je predstaviti kao državnu tajnicu koja će voditi sve procese obnove. Drugim riječima, ponudio joj je utješnu i izuzetno odgovornu poziciju s Brankom Bačićem, istančanog političkog iskustva, kao šefom. Ona mu se zahvalila na ponudi. Nacional je pokušao stupiti u kontakt s Mirjanom Čagalj i zatražiti službeni komentar, ali ona do zaključenja ovog teksta nije bila spremna išta komentirati. Bliski izvori kažu da se premijeru zasad ljubazno zahvalila na ponudi, zamolila neko vrijeme da o svemu razmisli te da je nakon svega ljudski jako povrijeđena.

Premijer Andrej Plenković u nekoliko navrata razgovarao je s Mirjanom Čagalj, ali je na kraju izabrao Branka Bačića. FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL


Detalji iz biografije Mirjane Čagalj

Mirjana Čagalj bila je zaposlena kao tehnička direktorica u splitskoj tvrtki Bumes od 1993. do 2013. U Metroholdingu je od 2013. do 2015. bila izvršna direktorica. Od 2015. zaposlena je u HGK-u. Pri Hrvatskom olimpijskom odboru savjetnica je predsjednika za sportsku infrastrukturu i predstavnica za određivanje kriterija objekata od nacionalnog interesa. U Saboru je predstavnica u Odboru za prostorno planiranje i graditeljstvo, a u Vladi predstavnica u Savjetu za obnovu zgrada oštećenih u potresu i izradu zakonskog okvira. U Nadzornom odboru je Hrvatskih cesta, a nadzirala je i vodila brojne građevinske projekte. Među njima su Samostan sestara milosrdnica u Splitu, Franjevački klerikat fra Ante Antića u Splitu, Samostan sv. Ante Padovanskog u Šibeniku, Crkva Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, Samostan i crkva sv. Franje u Imotskom, Stambeno poslovni objekt Smiljanićeva u Splitu cca 16.000 m2, stambeno poslovni objekt Mitnička u Splitu cca 1500 m2, stambeno poslovni objekt Smokovik u Splitu, stambeno poslovni objekt Dubrovačka u Splitu cca 4000 m2, zgrada Croatia osiguranja u Splitu, poslovni centar Nikola Tesla Ericsson cca 1000 m2, stambeno poslovni objekt Fregata u Splitu cca 25.000 m2. Vodila je adaptaciju putničkog terminala Zračne luke Split u Kaštelima s izmjenama interijera cca 7400 m2, izgradnju asfaltne površine za parking protupožarnih zrakoplova cca 18.000 m2, zamjenu i sanaciju betonskih ploča stajanke Zračne luke Split, sanaciju hidroizolacije krova putničkog terminala cca 3500 m2. Vodila je adaptaciju dijela hotela Marjan i rekonstrukciju hotela Elafuse na Braču, rekonstrukciju hotela Soline, sanaciju i preuređenje paviljona Plaža u hotelskom naselju Kaktus te preuređenje hotela Radisson u Splitu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.