‘Kabinet čudnovatih patenata’: Pariški kolektiv RYBN u Filodrammatici predstavlja kolekciju nacrta distopijskih izuma

Autor:

L’île d’en face

Pariški istraživačko-umjetnički kolektiv RYBN.ORG ponovno stiže u Rijeku. U organizaciji udruge Drugo more, izložba ‘Kabinet čudnovatih patenata’ će se u Galeriji Filodrammatica otvoriti u četvrtak u 18 sati.

U formi dokumentarne multimedijalne instalacije, izložba ‘Kabinet čudnovatih patenata’ sadrži kolekciju nacrta distopijskih izuma s naglaskom na neke od najneobičnijih i zastrašujućih primjera nastalih u eri nadzirućeg kapitalizma, među kojima su, primjerice, tehnologija koja tijekom televizijskog prijenosa omogućuje preskakanje reklama uzvikivanjem imena određenog branda, ili elektronička tetovaža koja detektira laži nositelja.

“Predstavljeni patenti dramatično proširuju granice kapitalizma, primjerice primjenom pojedinih industrijskih procesa na sve moguće oblike života, implementacijom sustava nadzora iz domene znanstvene fantastike u sve vrste dostupnih tehnologija, poticanjem pogoršanja uvjeta na radu, omogućavanjem zakonskih procedura koje najbogatijima omogućuju zaobilaženje zakona, ili pak, trolanjem samog procesa patentiranja. Sakupljeni na jednom mjestu, ovi patenti pružaju pogled u budućnost koju tehnološki giganti trenutno zamišljaju i projektiraju u Silicijskoj dolini. Drugim riječima, znanstvenofantastična distopija Philipa K. Dicka pretvorena u okrutnu i opipljivu stvarnost”, najavili su organizatori.

Umjetnički kolektiv RYBN.ORG osnovan je 1999. godine s ciljem istraživanja složenih odnosa između tehnologije i ekonomije. Radove su izlagali na brojnim izložbama suvremene umjetnosti, među kojima se izdvaja i grupna izložba Usijano more u okviru programa Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Tom su prilikom održali radionicu čiji su polaznici u formi turističke ture obilazili Rijeku u potrazi za adresama offshore tvrtki koje se spominju u notornim Panamskim dokumentima. U okviru izložbe Kabinet čudnovatih patenata, kolektiv će u petak 2. rujna održati radionicu Prekognitivni institut za industrijsko vlasništvo, čiji je cilj predvidjeti i proizvesti moguće patente koji bi, dugoročno gledano, mogli onemogućiti tehnološkim gigantima da ideje iz znanstvenofantastičnih priča doista provedu u djelo, i u konačnici spriječiti da zastrašujuće distopijske slutnje postanu naša stvarnost.

Izložba ostaje otvorena do 23. rujna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.