Južna Koreja pobijedila Portugal 2-1. Obje reprezentacije u osmini finala

epa10344438 Inbeom Hwang (R) of South Korea in action against Matheus Nunes of Portugal during the FIFA World Cup 2022 group H soccer match between South Korea and Portugal at Education City Stadium in Doha, Qatar, 02 December 2022.  EPA/JOSE SENA GOULAO

EPA/JOSE SENA GOULAO

Nogometaši Južne Koreje svladali su Portugal 2-1 (1-1) u susretu trećeg kola skupine H na svjetskom prvenstvu te su se obje te reprezentacije plasirale u osminu finala.

Portugalci su i ranije osigurali osminu finala gdje idu kao pobjednici skupine. Južna Koreja je, pak, druga, s tim da je osvojila isti broj bodova, četiri, kao Urugvaj. No, Južna Koreja je imala bolju razliku pogodaka (4-4) od Urugvaja (2-2). U osmini finala Portugal će igrati protiv drugoplasirane reprezentacije skupine H (Švicarska, Srbija ili Kamerun), dok će Južna Koreja gotovo sigurno na Brazil.

Već u petoj minuti Portugal je poveo golom Ricarda Horte, ali je Južna Koreja do kraja okrenula. U 27. minuti je izjednačio Young-Gwon Kim, dok je pogodak za prolaz Južne Koreje dao Hee-Chan Hwang u 91. minuti.

Portugal je poveo u petoj minuti. Diogo Dalot je napravio veliki dio posla, probio je stranu te uputio povratnu loptu u suparnički šesnaesterac. Dobro je reagirao Ricardo Horta te pogodio za vodstvo Portugala.

Primljeni pogodak nije ni malo uzdrmao korejske nogometaše koji su tada uzvratili Portugalcima i počeli hrabro napadati ne bi li što prije vratili rezultat u egal. Nakon nekoliko prilika Južna Koreja je i izjednačila, u 27. minuti.

Nakon kornera loše je reagirala portugalska obrana, a najbolje se snašao Young-Gwon Kim koji je dobro reagirao ispred suparničkog golmana te je klizećim startom ugurao loptu u mrežu za 1-1. Glavni krivac za primljeni pogodak bio je Cristiano Ronaldo koji se čudno postavio te se lopta od njegovih leđa odbila do korejskog strijelca.

Do kraja poluvremena trajala je dominacija portugalskih nogometaša, ali u svemu nije bilo učinkovitosti te se na odmor otišlo uz poravnatih 1-1.

U nastavku utakmice Portugal je ponovno dominirao u posjedu, ali plaho su Portugalci napadali te kroz cijelo drugo poluvrijeme nisu stvorili pravu šansu. Bilo je nekoliko udaraca iz daljine te opasnih ubačaja, ali vrlo često je Portugal komplicirao u završnici te tražio potez više.

Južna Koreja nije bila bezopasna iz kontranapada, ali i njihove su prave šanse bile rijetke. S obzirom na rezultat druge utakmice i vodstvo Urugvaja od 2-0, korejskim nogometašima je trebao jedan pogodak za prolaz.

No, Portugalci su unatoč tome što su bili posve sigurni na svom prvom mjestu skupine lakoćom odbijali suparnika. Smirili su potencijalno žustre korejske igrače, ali samo do 91. minute kada je sijevnula korejska kontra.

Polovicu terena je pretrčao najbolji korejski igrač Heung-Min Son te je sjajno gurnuo loptu prema Hee-Chan Hwangu koji je plasirao loptu u mrežu za pobjedu 2-1 Južne Koreje. Potom su Korejci čekali kraj susreta Urugvaja i Gane (2-0) nakon čega je mogla početi erupcija oduševljenja u toj reprezentaciji i njihovih navijača.