Jug CO u finalu Lige prvaka

epa05990347 Javier Garcia Gadea of Jug Dubrovnik of Croatia (C) reacts after scoring against Greek team Olympiacos during their men's water polo Champions' League Final Six match in Duna Arena in Budapest, Hungary, 25 May 2017. Jug Dubrovnik won 11-8.  EPA/Tamas Kovacs HUNGARY OUT

Vaterpolisti Juga CO plasirali su se u finale Lige prvaka, oni su u polufinalnom dvoboju završnog turnira u Budimpešti svladali favorizirani Pro Recco sa 10-9 (4-2, 2-2, 3-4, 1-1).

Jug CO je drugu godinu zaredom ostvario fantastičan uspjeh svladavši vaterpolski “dream team” iz Đenove, lani su Dubrovčani slavili u finalu, a ove godine su uspjeli nadvisiti daleko bogatijeg suparnika u polufinalu.

Jugaši su odlično otvorili utakmicu, čvrstom obranom na čelu sa sigurnim Markom Bijačem i koncentriranom igrom u napadu iskoristivši dvije situacije s igračem više u bazenu poveli su sa 3-0 golovima Jokovića, Ločnara i Vrlića. U samoj završnici prve četvrtine Pro Recco je pogotkom Ivovoića s igračem više i Sukna iz peterca smanjio na 4-2 da bi Di Fulvio početkom drugog dijela pogodio i za 4-3. Ipak, Dubrovčani su preko Benića i Garcije uspjeli zadržati dva pogotka prednosti na polovici dvoboja.

Kriza u igri Juga stigla je početkom trećeg dijela kada je Pro Recco preko Mandića, Sukna i Filipovića stigao u vodstvo od 7-6. Srećom, bila je to jedina prednost talijanskog sastava u čitavom susretu, uslijedila je 3-0 serija Juga preko Markovića, Lončara i Garcije, a posebno je atraktivan bio pogodak Lončara kada se lopta od grede odbila iza zamišljene gol-linije.

Perrone je početkom četvrte četvrtine svojim jedini golom na utakmici povisio na 10-8, a pet minuta prije kraja susreta Jug je imao odličnu situaciju za povećanje prednosti na tri gola razlike. Imali su Dubrovčani igrača više u bazenu, ali tada se nitko nije usudio pucati prema golu i taj je prilika propala. Filipović je odmah potom smanjio na 10-9, tada je do kraja dvoboja ostalo 4:17 minuta, no do kraja susreta rezultat se nije mijenjao. Jugaši su sjajnom igrom u obrani uspjeli sačuvati svoj gol dok su u napadu više pazili da ne izgube neoprezno loptu nego da postignu pogodak.

Po dva gola za Jug CO postigli su Luka Lončar i javier Garcia, a po jednoga su dodali Maro Joković, Pavo Marković, Josip Vrlić, Felipe Perrone, Hrvoje Benić i Paulo Obradović. Filip Filipović s četiri i Sandro Sukno s dva gola predvodili su Pro Recco.

Jug CO će za svoj peti europski naslov igrati u subotu od 16.45 sati protiv pobjednika dvoboja dva mađarska kluba Szolnoka i Egera. Dubrovčani su naslov prvaka Europe osvajali 1981., 2001., 2006. i 2016.

Ranije u subotu je u dvoboju za peto mjesto Brescia svladala Olympiakos sa 8-5.