Jergović, Lovrenović, Đikić i Ivanković izašli iz P.E.N.-a zbog mise u Sarajevu

Autor:

02.06.2019., Zagreb - Kazaliste ITD. Otvorenje 18. Festivala europske kratke price. Festival su otvorili Miljenko Jergovic i Djurdjica Cilic razgovorima o tome kako i o cemu pisu, o cemu najbolje sute te postoje li mozda price koje se jednostavno ne mogu ispricati. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Književnici Miljenko Jergović, Ivan Lovrenović, Ivica Đikić i Željko Ivanković odlučili su istupiti iz članstva u P.E.N. centra u BiH, nezadovoljni načinom na koji je udruga reagirala na blajburšku misu u Sarajevu. Na stranici ivanlovrenovic.com u utorak su objavljena pisma ovih književnika, koja u nastavku prenosimo u cijelosti:

“Molim vas da me s današnjim danom izbrišete iz članstva P.E.N. Centra u Bosni i Hercegovini. Razlog je u sadržaju protestnog pisma koje su članovi P.E.N. Centra, a među njima i sadašnji predsjednik udruženja, objavili 9. svibnja 2020. godine. Nisam ni na koji način bio obaviješten o nastanku i objavi tog teksta. Ne mogu pristati na to da se pod okriljem P.E.N. Centra jednoj vrlo kompleksnoj i delikatnoj temi, kao što je tema koju znamo pod skupnim imenom „Bleiburg“, pristupa jednodimenzionalno, kategorično i parolaški ostrašćeno”, napisao je Ivica Đikić.

“Žurba, forsiranje i prekratko vrijeme da se uopće išta suvislo kaže te iznenađujuće isključivanje nekih ljudi, a na što sam i pismom ukazao, učinili su izjavu nedovoljno diferenciranom i nijansiranom, ponegdje čak grubom i nezgrapnom, nedostojnom P.E.N.-a. No, to bi bila stvar autorā i potpisnikā da nije objavljena na službenoj stranici P.E.N. Centra BiH kad je postala, opravdale su se moje slutnje, penovska pa time za dio članstva i – diskvalifikacijska.

Ne želeći dizati tenzije u vrijeme kad je posvemašnja histerija već bila zahvatila tijesnu sarajevsku kotlinu, sad i u tišini, premda ne stoga i manje rezolutno, kao predsjednik Skupštine P.E.N.-a, molim da me se briše iz članstva P.E.N.-a, a što znači i da neopozivo podnosim ostavku na mjesto predsjednika Skupštine P.E.N. Centra BiH”, poručio je Željko Ivanković .

“Kako ne nalazim svjetonazorske, kulturne ni identitetske veze između P.E.N. centra u Bosni i Hercegovini u čijem sam osnivanju 31. listopada 1992. sudjelovao i P.E.N. centra u Bosni i Hercegovini koji danas postoji, obavještavam vas da se ne smatram članom vaše udruge i zahtijevam da me s današnjim danom brišete sa vaših lista i spiskova”, stoji u pismu Miljenka Jergovića.

“Ne mislim da je povijest moguće, osim ideološki omeđeno, razvrstati na njezinu bolju i goru, humaniju i nehumaniju stranu, niti da pisac ima zadaću „zastupanja“ neke od tih strana, kao što se sugerira u pismu članova bosanskohercegovačkoga P.E.N.-a od 9. maja 2020. godine. Po mome uvjerenju piščevo je da historiju ispituje i nastoji razumjeti u njezinim satirućim učincima na konkretne ljudske živote i sudbine. U svim njezinim „stranama“.

Razloga za distanciranje pa i izlazak iz bosanskohercegovačkoga P.E.N.-a bilo je i ranije; ovime je nestalo i posljednjih razloga za ostanak u njemu.

Tražim da me s današnjim danom brišete iz članstva u P.E.N. centru u Bosni i Hercegovini”, napisao je Ivan Lovrenović.

Ivanković, Jergović, Lovrenović, inače, među osnivačima su ovog centra P.E.N.-a u opsjednutom Sarajevu 31. listopada 1992. godine. Ranije ovog mjeseca, 42 člana bosanskohercegovačkog P.E.N. zatražila su otkazivanje mise za blajburške žrtve koja se održala u sarajevskoj katedrali 16. svibnja smatrajući da se radi o misi “za fašiste i njihove simpatizere”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.