Jedan od najboljih specijalističkih laboratorija u Hrvatskoj

Autor:

U specijalističkom medicinsko-biokemijskom laboratoriju Poliklinike Medikol možete obaviti gotovo 400 različitih laboratorijskih pretraga. Većina pretraga nakon vađenja krvi radi se u laboratoriju Poliklinike i nalazi su gotovi u sat i pol vremena

PROMO | Laboratorij Poliklinike Medikol jedan je od najboljih specijalističkih laboratorija u Hrvatskoj na čelu s dr. sc. Goranom Ferenčakom, specijalistom medicinske biokemije. Vanjsku procjenu kvalitete rada laboratorija provodi Njemačko društvo za kliničku kemiju i laboratorijsku medicinu (DGKL). Uz DGKL procjenu kvalitete rada provodi i Hrvatski centar za vrednovanje kvalitete u laboratorijskoj medicini (CROQALM). Medicinsko-biokemijski laboratorij Poliklinike Medikol sudjeluje i u kontroli kvalitete rada u testiranju na krvlju prenosive bolesti (hepatitise, sifilis i HIV) koju provodi Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu (HZTM).

U Medikolovom laboratoriju možete obaviti rutinske hematološke pretrage poput kompletne krvne slike (KKS) i sedimentacije eritrocita (SE). Međutim, uz to možete obaviti i vrlo velik broj različitih općih biokemijskih pretraga. Dostupne su specijalističke biokemijske specijalne pretrage (hormoni, tumorski biljezi, specijalni proteini, vitamini i minerali, biljezi koštane pregradnje, pretrage u 24-satnom urinu). Možete obaviti i imunološke (različita antitijela u autoimunim bolestima, velik broj alergena) te koagulacijske (opće i specijalne pretrage, antitrombin, protein C i S, lupus antikoagulant) i serološke pretrage. Posebnost laboratorija Poliklinike Medikol je što se kompletna krvna slika, osim na brojaču, također gleda i pod mikroskopom.

Razgovarali smo s dr. Ferenčakom iz Medikola koja su najčešća pitanja koja pacijenti postavljaju prije obavljanja laboratorijskih pretraga te koliko je važna pravilna priprema prije dolaska u laboratorij. Oodgovore pronađite u nastavku teksta:

Trebam li za vađenje krvi biti natašte?

Ovo je najčešće pitanje koje prije odlaska u laboratorij postavljaju pacijenti. Za veliki broj pretraga nije potrebno biti natašte. Međutim, za neke pretrage obavezno treba biti natašte, kao što su šećer, masnoće, željezo ili vitamini i minerali. To je samo po sebi razumljivo jer se unosom u hrani povećava njihova koncentracija i u krvi. Neki parametri poput homocisteina ili biljega osteoporoze također mijenjaju koncentraciju u krvi nakon jela. Prije vađenja krvi ne smije se ni pušiti ni piti kavu, jer to može utjecati na rezultate nekih testova kao što su jetreni enzimi ili hormoni. Dopušteno je piti vodu, ali nikako nije dozvoljeno piti mineralnu, jer će utjecati na rezultate elektrolita u krvi.

Pravilna priprema za vađenje krvi je iznimno važna

Obično se za „čudne“ rezultate traži uzrok pogreške u laboratoriju, međutim devet od deset pogrešaka uzrokovano je pogreškom prije samog mjerenja. Iznimno je važno pravilno se pripremiti za vađenje krvi, što prvenstveno ovisi o pretragama koje se rade. Jedan od češćih primjera je određivanje željeza u krvi jer uzimanje preparata željeza ili multivitamina uzrokuje prolazno povećanje koncentracije željeza u krvi. Za neke je pretrage potrebno mirovati, sjediti ili čak ležati neko vrijeme prije vađenja krvi jer kretanje ili stres uzrokuju povećanje, primjerice hormona hipofize u krvi. Zbog toga se prije vađenja krvi treba obavezno informirati o eventualnoj pripremi.

Zašto se krv vadi u određeno vrijeme?

Većina parametara u krvi mijenja se tijekom dana. Tako koncentracija željeza poslijepodne može biti i dvostruka od one izmjerene ujutro. Koncentracija muškog spolnog hormona testosterona, naprotiv, viša je ujutro nego u podne. Mnogi hormoni također su vrlo podložni dnevnim varijacijama. Zato je preporuka da se krv vadi ujutro, jer su i referentni intervali određeni za jutarnje vrijednosti od 7 do 9 h, ako nije drukčije traženo (primjerice kortizol u 16 h). Razine spolnih hormona mijenjaju se tijekom menstrualnog ciklusa pa je važno znati koji dan ciklusa treba izvaditi krv. Većinom je to između drugog i petog dana ciklusa, a ponekad i 21. dan, dok za neke hormone nije važan dan ciklusa. O svemu se možete informirati u laboratoriju.

Važnost nekih pretraga prije uzimanja oralnih kontraceptiva ili hormonske nadomjesne terapije

Uzimanje hormonskih pripravaka može biti vrlo opasno. Zbog toga je važno obaviti laboratorijske pretrage na koje će vas uputiti liječnik prije nego vam propiše hormone. Naš laboratorij može se pohvaliti da radi pretrage koje rade rijetki laboratoriji u Hrvatskoj kao što su antitrombin, protein C i protein S, lupus antikoagulant (LAC) i homocistein, koje su iznimno važne za procjenu sklonosti stvaranja krvnih ugrušaka i duboke venske tromboze, pa su važne prije uzimanje oralnih kontraceptiva i hormonske nadomjesne terapije.

Osim širokog spektra različitih laboratorijskih pretraga u Poliklinici Medikolu, iskoristite i posebnu pogodnost te subotom ostvarite 25 % popusta na gotovo sve laboratorijske pretrage. Za više informacija kontaktirajte direktno medicinsko-biokemijski laboratorij pozivom na besplatan broj telefona: 0800 78-78 ili mailom na [email protected]. Prethodno naručivanje za medicinsko-biokemijski laboratorij nije potrebno.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.