Japan prvi finalist Azijskog prvenstva

epa07327635 Minamino Takumi (R) of Japan in action against Mohammad Hossein Kanani Zadegan of Iran during the 2019 AFC Asian Cup semifinal match between Iran and Japan in Al Ain, United Arab Emirates, 28 January 2019.  EPA/MAHMOUD KHALED

Nogometna reprezentacija Japana izborila je plasman u finale azijskog prvenstva u Ujedinjenim Arapskim Emiratima nakon što je u prvom polufinalnom susretu u Al Ainu pobijedila Iran sa 3-0.

Junak utakmice bio je napadač Werdera Yuya Osako koji je u razmaku od deset minuta dva puta svladao iranskog vratara Alirezu Beiranvanda.

Nakon lošeg prvog dijela u kojem nije bilo previše prilika, Japan je poveo iz prve prave prilike u 56. minuti, a pogodak je postigao Osako na ubačaj Takumija Minamina. Deset minuta kasnije isti je igrač realizirao jedanaesterac za vodstvo 2-0. Kazneni udarca skrivio je Morteza Pouraliganji igrajući rukom, a australski sudac Chris Beath donio je odluku nakon provjere VAR-om. U sudačkoj nadoknadi pobjedu Japana je potvrdio Genki Haraguchi.

Japanu će to biti peto finale u povijesti azijskih prvenstava, a u dosadašnja četiri nastupa je četiri puta slavio što je rekord. Posljednji put Japan je slavio 2011. godine pobijedivši u finalu Australiju.

U drugom polufinalnom susretu u utorak se u Abu Dhabiju sastaju domaćin prvenstva i Katar.

Ujedinjeni Arapski Emirati do sada su samo jednom izborili finale, 1996. kada su izgubili od Saudijske Arabije, dok Katar lovi svoje prvo finale.