Izvanredni samit UN-a o pandemiji održat će se 3. i 4. prosinca

Autor:

epa08767994 A handout photo made available by UN Photo shows A. Amhimmid Mohamed Alamami, Commander of the Military College, Libyan Arab Armed Forces, a participant of the fourth round of the 5+5 Libyan Joint Military Commissionsign, signing an Agreement for a Complete and Permanent Ceasefire in Libya, at United Nation's Palais des Nations in Geneva, Switzerland, 23 October 2020. According to the United Nations (UN), the two rival sides in the Libyan civil war have agreed on a nationwide ceasefire.  EPA/Violaine Martin / UN PHOTO HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/Violaine Martin / UN PHOTO HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

UN-ova Opća skupština odlučila je u četvrtak da će 3. i 4. prosinca u New Yorku održati izvanredni sastanak na vrhu o pandemiji covida-19 kako bi osnažila međunarodnu koordinaciju, koji će se organizirati u virtualnom obliku.

Ovaj samit o kojemu se na prijedlog Pokreta nesvrstanih raspravljalo od lipnja, održat će se na razini predsjednika država i vlada, dodaje se u rezoluciji koju je prihvatilo 150 od 193 zemlje Opće skupštine.

Nijedna zemlja članica nije glasovala protiv, a tri su se suzdržale: Sjedinjene Države, Izrael i Armenija.

Zbog 14-dnevne karantene koju je grad New York uveo za strane turiste, fizička nazočnost predsjednika država je malo vjerojatna i UN je takav oblik samita, poluvirtualni i polufizički, još u rujnu odredio za godišnju sjednicu Opće skupštine na razini svjetskih čelnika.

U nastupu nakon glasovanja SAD je istaknuo da se protivi istaknutoj ulozi Svjetske zdravstvene organizacije na summitu, a Rusija je izrazila žaljenje zbog američkog ocrnjivanja te organizacije.

Njemačka je kritizirala rezoluciju koja je “veoma nejasna” što se tiče zadaća, a Velika Britanija je zatražila da civilno društvo ima važno mjesto na izvanrednoj sjednici.

Od izbijanja pandemije početkom godine, 193 zemlje članice Ujedinjenih naroda donijele su četiri rezolucije o pandemiji, 2. travnja 2020. o međunarodnoj solidarnosti, 20. travnja o suradnji u pristupu zemalja lijekovima i cjepivu te 11. rujna o globalnom i koordiniranom djelovanju i o jedinstvenom odgovoru na svjetske zdravstvene prijetnje.

Vijeće sigurnosti pak, gdje jača američko-kinesko suparništvo, donijelo je 1. srpnja tek jednu rezoluciju u kojoj poziva na prekid ratova u svijetu kako bi se olakšala borba s pandemijom.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.