IZNENAĐENJE U HONDURASU Oporbeni kandidat vodi na izborima

Autor:

Kandidat lijevo-desne koalicije, živopisni televizijski voditelj Salvador Nasralla, preuzeo je vodstvo na predsjedničkim izborima u Hondurasu, pokazuju u ponedjeljak prvi rezultati, unatoč predviđanjima da će pobjedu odnijeti aktualni predsjednik Juan Orlando Hernandez poznat kao borac protiv kriminala i saveznik Sjedinjenih Država.

Nakon prebrojavanja oko 57 posto glasova, protusistemski kandidat Nasralla ima gotovo pet postotnih bodova prednosti, pokazuju prvi rezultati objavljeni gotovo deset sati nakon završetka glasovanja na kojem se birao i parlament.

“Ja sam novoizabrani predsjednik Hondurasa”, napisao je 64-godišnji Nasralla na svom Twitter profilu nakon objave tih rezultata. Predsjednički izbori u Hondurasu imaju samo jedan krug glasovanja.

Nasralla vodi Oporbeni savez protiv diktature i dobio je oko 45,17 posto glasova, dok aktualni predsjednik Hernandez iz Nacionalne stranke, političke organizacije koja je Hondurasu dala 13 predsjednika, ima 40,21 posto glasova, objavilo je državno izborno tijelo.

Pobjeda Nasralle bila bi udarac za Sjedinjene Države koje Hernandeza vide kao pouzdanog partnera u borbi protiv ilegalne trgovine drogom, kriminalnih bandi i migracija. SAD je dugo godina vojno povezan s Hondurasom, a ta je zemlja jedna od rijetkih američkih ideoloških saveznika među državama Središnje Amerike.

Prema pisanju britanskog Economista, najpozitivniji aspekt Hernandezove vladavine je smanjenje broja ubojstava za gotovo pola, sa 79 na 100 tisuća ljudi koliko ih je bilo 2013., na 42 na 100 tisuća koliko ih je bilo ove godine.

Njegova je vlada gotovo udvostručila proračun za sigurnost, poslala vojsku da patrolira nasilnim četvrtima i ojačala granicu. Nakon ustavnih promjena koje su dopustile izručivanje iz Hondurasa, Hernandez je postao prvi predsjednik koji je omogućio slanje kriminalaca u Sjedinjene Države.

Njegov pokušaj da osvoji drugi mandat unio je razdor u tu siromašnu srednjoameričku državu. Honduras se i dalje nosi s posljedicama puča iz 2009. koji je krenuo nakon što je tadašnji predsjednik Manuel Zelaya, saveznik pokojnog čelnika Venezuele Huga Chaveza, predložio referendum kojim bi se produžio mandat predsjednicima.

U tom je periodu samo spominjanje drugog mandata moglo uzrokovati zbacivanje predsjednika, pisao je prošlog tjedna Washington Post.

Hernandezova stranka je stoga 2009. podržala vojni puč protiv predsjednika kojeg se optuživalo da želi prekršiti ustavnu zabranu Hondurasa o drugom mandatu. Najviši sud je te godine podržao svrgavanje Zelaye, no trenutni sastav te institucije u kojem sjede Hernandezovi pobornici je 2015. donio odluku da ga ustav ne može spriječiti da se ponovno kandidira, što je izazvalo bijes čelnika opozicije, piše Washington Post.

Borba protiv korupcije

Nasralla je neuobičajena pojava u politici. Znatno je profitirao od svoje karijere u zabavnoj industriji kako bi privukao one kojima je dosta tradicionalne politike Hondurasa. Svojim sugrađanima je obećao kraj dugom razdoblju nasilja, siromaštva i korupcije.

Najavio je da će od Ujedinjenih naroda tražiti uspostavljanje antikorupcijskog tijela, srodnog onome u Guatemali, koje bi istraživalo i osuđivalo koruptivne radnje.

Nasralla želi zadržati vojnu policiju koju je stvorio Hernandez, no želi pokrenuti i policijske snage u zajednicama koje bi djelovale u nasilnim slamovima. Želi nastaviti i borbu protiv korupcije u policiji, ali i regrutirati 25 tisuća novih policajaca.

Oko 63 posto stanovništva je 2012. smatralo kako je policija uključena u kriminalne aktivnosti po kojima je Honduras prvi u Latinskoj Americi, piše u subotu Economist.

Nasrallini planovi za gospodarstvo nisu jasni, no njegova je koalicija predložila smanjivanje poreza u trgovini i ukidanje korporativnog nameta koji je razjario privatni sektor.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.