IZLOŽBA U DOMU MLADIH SPLIT: Fotografije koje ukazuju na progon transrodnih osoba u Brazilu

Autor:

Fotografije Rafaela Medine zaobilaze predrasude u predstavljanju trans osoba i stavljaju naglasak na bliske ljudske odnose, intimne prostore i situacije

Izložba ‘Transbrazil’ Rafaela Medine u Domu mladih Split

U Galeriji Kluba Kocka u Domu mladih u Splitu otvorit će se izložba Rafaela Medine, mladog brazilskog fotografa s boravištem u Berlinu. Fokus njegova rada su dokumentiranje kulturne scene queer zajednice i LGBTIQ portreti te pozitivan pristup različitim seksualnostima i tijelima. Kako je jedan od ciljeva rada kolektiva queerANarchive, koji organizira izložbu, razvoj lokalne queer scene te društveno prihvaćanje drugačijih rodnih i seksualnih izražavanja, gostovanje ovog fotografa bio je izbor koji se nametnuo gotovo sam od sebe kada su se organizatori u Domu mladih Split upoznali s njegovim radom. Kako kaže Natalija Borjan, voditeljica promotivnih i programskih aktivnosti Doma mladih Split, ovo je prvi Medinin posjet Hrvatskoj, a autor se nada bilježenju društvenog života lokalne queer zajednice koje bi moglo postati materijal za neku buduću izložbu. Ova njegova izložba zapravo sadrži seriju fotografija pet trans žena iz Brazila, koje su rezultat bliskog odnosa fotografa s fotografiranim osobama. Te afirmativne fotografije kontrapunkt su slučajevima cenzure i progona koje trans osobe nerijetko doživljavaju u Brazilu te time osobno postaje i političko. Natalija Borjan kaže:

„Naomi, Ellie, Catarina, Galba i Williane prijateljice su fotografa iz vremena dok je još živio u Rio de Janeiru. Za vrijeme njegova odsustva prošle su proces tranzicije te se na njihovim portretima, nastalima kao dvostruke ekspozicije analogne fotografije, osjeća blizak odnos portretiranih osoba i fotografa, preklapaju se slojevi emotivnih sjećanja i novih odnosa koji se razvijaju u trenutku ponovnog susreta. Tako fotografije zaobilaze uobičajene klišeje i predrasude u predstavljanju trans osoba i stavljaju naglasak na bliske ljudske odnose, intimne prostore i situacije. Velike dimenzije fotografija dodatno doprinose osjećaju bliskosti jer gotovo da uvlače posjetitelje u prostor fotografije i stavljaju promatrače u odnos s fotografiranim ženama u njihovim životnim prostorima. Nadamo se da će izložba ‘Transbrazil’ osim vizualnog dojma kod publike potaknuti razmišljanje o trans osobama kao osobama koje kao i sve druge ravnopravno postoje u našoj svakodnevici. Kao i druge organizacije koje svoje programe rade u Galeriji Kluba Kocka, od početka pandemije uveli smo razgledavanje izložbe po dogovoru. Na taj način lakše se regulira broj posjetitelja, a i rad Galerije bio je usklađen s radom Kluba Kocka koji trenutačno nema uvjete za redovan rad pod mjerama vezanim uz pandemiju te prostori trenutno nisu otvoreni na dnevnoj bazi.“

Otvaranje izložbe „Transbrazil“ prvo je događanje qFEST-a, festivalskog programa kolektiva queerANarchive koji se u Splitu od 2017. odvija kao siguran prostor za sudjelovanje u kulturnom životu LGBTIQ zajednice. Osim ove izložbe na programu ovogodišnjeg izdanja festivala su još dvije izložbe – Callum Leo Hughes s izložbom „Covid-kolaži“ i Dyveke Elisa Rask Bredsdorff i „Lezbijska ljubavna priča“ – zatim radionice kontakta i senzualnosti, radionice sitotiska te oslikavanja zidova LGBT centra Split, društvena okupljanja s DJ programom te filmske projekcije, i sve to do sredine rujna. U Domu mladih djeluje veliki broj udruga koje značajan dio svog programa posvećuju edukaciji pa zato i nije toliko neobično što gledajući program za kolovoz prevladavaju radionice i seminari.

Kao dio svog edukacijskog programa za djecu, udruga Cirkus Kolektiv organizira ljetni cirkuski kamp za djecu od 27. do 31. kolovoza. Kamp je organiziran za 15 polaznika u dobi od osam do 13 godina, kojima nisu nužno potrebna predznanja iz cirkuskih vještina. Natalija Borjan kaže:

„Fokus kampa je na stjecanju tehničkih predznanja i kondicije za zračne discipline, radu na zračnim elementima i scenskim vježbama za pokret. Polaznici edukacije će kroz rad s mentorima učiti raznovrsne cirkuske i scenske vještine prilagođene dobi i stupnju napretka polaznika. Vrijednost radionica i seminara je u poticanju iskustvenog učenja. Ovakve metode interaktivnog učenja usmjerene su na polaznike s ciljem razvijanja vještina i znanja i/ili njihovog jačanja. Specifičnost ovakvog rada su manje grupe s posebnim metodologijama rada kojima se osigurava uspjeh u procesu aktivnog učenja kod svakog pojedinog sudionika. Nerijetko su voditelji radionica inozemni stručnjaci pa je i umrežavanje bitna prednost. Tako Kino klub Split dovodi istaknutog njemačkog snimatelja i redatelja Freda Kelemena koji će voditi radionicu kinematografije i režije, a u organizaciji plesne udruge Tiramola plesače čekaju dvije zanimljive radionice suvremenog plesa s Hartmutom Reichelom.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.